Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şahıs aracını satıyor aynı ay içinde ve 100 bin tl kar ediyor vergi öder mi?

Müdavim Üye

Şahıs aracını satıyor aynı ay içinde ve 100 bin tl kar ediyor vergi öder mi?

Şahıs Ahmet Mart 2021 de 350.000 TL ye aldığı otomobili 15 gün sonra 450.000 TL ye satıyor
    Yani aynı ay içinde 350.000 TL ye aldığı aracı 100.000 TL kar ile 450.000 TL ye satıyor
    Bu şahıs mükellef olmamasına rağmen vergi ödemesi gerekir mi? Yoksa sade vatandaşın araç alım ve satımından kazancı vergiye tabi değil midir? (Kişi sadece 1 araç almış ve satmıştır) Kolay gelsin

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    şahıs aldığı aracı aktifine (demirbaş) kaydetti mi? kaydetmedi ise işlem yok....
    kaydetti ise amortisman düştü mü?
    olurda bir hata yaptı da kdv düştümü......?
    satığı aracı kaça aldı ise atıyorum 500 bine aldı hiç amortisman düşmedi 450ye sattı 50zarar olur........ 400 alıp 450 satarsa 50 kar olur....... kdv kısmına gelince kdvsiz kaydetti ise %1 kdv fatura keser .........kdv düştü ise düştüğü kdv oranı üzerinden keser..........

aldığı araca gelince demirbaşına kaydeder....350diye kdv düşmez.......amort. vs düşmese bence daha iyidir ama tercih meselesi tabi(düşülürse belli kotalara dikkat edilmeli).........satana kadar elde kalır.....

eksik unuttuğum atladığım bir şey varsa kusura bakmayın..

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Mükellef olmamasına rağmen diyor.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.
    2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı ilkemuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükellef olmamasına rağmen diyor.
    bu atladığım kısmına giriyor sanırım....... düzeltme yapacaktım mükellef değilse yılda 3 satıştan fazla yapamaz yaparsa vergiye tabi yapmazsa vergi yok diyecektim süreyi geçirmişim.......((:

ayrıca bana bu soru bir kitaptan alıntı gibi geldi......
    Konu gunesim_555 tarafından (07.Nisan.2021 Saat 15:57 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    AĞRI
    Alıntı ilkemuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.
    2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.
    Merhaba 3 araç satmasına bakmadı bizim vergi dairesi bir yıl içinde alım satım beraber 3 işlem olursa diye baktılar bende hep yıl içi 3 araç satışı diye biliyordum vergi dairesinin yaptığı işlem bu şekildi.