Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Raporlu Sigortalının SGK'ya Bildirimi Kolaylaştırıldı

Müdavim Üye

Raporlu Sigortalının SGK'ya Bildirimi Kolaylaştırıldı

Üye
    Alıntı Nazmi Öztürkçü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sistem kullanıma açılmadı galiba

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    kolay mı bence dahada çorba olacak bekleyin

Kıdemli Üye
    Yani vatandaşa nasıl ceza keseriz ve bu smmm lere nasıl zorluk çıkarırız anlayışıdır bu. Dünya yapay zekayı konuşuyor bunlar hala işin neresindeler. Ne desek boş. Tabi üst kuruluşumuz yine bunu sanki iş yapılmış gibi yayınlıyor.

Müdavim Üye
    rapor çıktığı an sistem otomatik kendi onaylasın bizi uğraştırmasın kolaylık budur

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı yusuf43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rapor çıktığı an sistem otomatik kendi onaylasın bizi uğraştırmasın kolaylık budur
    e bildirgeyi verirken adamın şu kadar raporu var diye uyarması lazım kendi onaylamasından ziyade ben e bildirgeyi onayladığım an raporda onaylanmış sayılmalı
    sağa dön ceza sola dön ceza yeter ya !!!

Kıdemli Üye
    "...10 gün ve daha uzun süreli ise onar
    günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden arta kalan sürenin bittiği günden itibaren 5
    iş günü içinde internetten (www.sgk.gov.tr adresinden işveren menüsü altında bulunan
    çalışılmadığına dair bildirim giriş ekranından) SGK' ya bildirilmekteydi."

Üstteki açıklamadan ne anlıyorsunuz. Sanki 10 günden fazla olan raporları 10'ar günlük olarak onaylamamız gerekiyormuş gibi değil mi? Bu açıklamayı yazanlar daha da fazla kafa karıştırmıyor mu?
    Halbuki ben özellikle doğum raporlarında , aylık olarak 10'ar günün katları şeklinde onaylıyorum, bugune kadar herhangi bir sıkıntı olmadı. Ben mi yanlış biliyorum?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı LSahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "...10 gün ve daha uzun süreli ise onar
    günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden arta kalan sürenin bittiği günden itibaren 5
    iş günü içinde internetten (www.sgk.gov.tr adresinden işveren menüsü altında bulunan
    çalışılmadığına dair bildirim giriş ekranından) SGK' ya bildirilmekteydi."

Üstteki açıklamadan ne anlıyorsunuz. Sanki 10 günden fazla olan raporları 10'ar günlük olarak onaylamamız gerekiyormuş gibi değil mi? Bu açıklamayı yazanlar daha da fazla kafa karıştırmıyor mu?
    Halbuki ben özellikle doğum raporlarında , aylık olarak 10'ar günün katları şeklinde onaylıyorum, bugune kadar herhangi bir sıkıntı olmadı. Ben mi yanlış biliyorum?
    ben rapor bitmeden onaylamadım hiç ayrıca 5 gün 10 gün içinde değil izleyen ay 23 ü rapor onaylama sondur (mesela mart 10 gün raporlu nisan 23 e kadar bildirecek gibi) en azından ben hep öyle yaptım hiç ünlem işareti çıkmadı hiç cezada yemedim
    dediğiniz gibi iyice kafa karışmış

Müdavim Üye
    Bu nedir tam anlaşılmıyor veya anlamadım
    Anladığım şu
    10 güne kadar raporlar 5 gün içinde
    Diyelim Rapor 60 gün
    Her 10 günde bir 6 keremi onaylanacak
    Anlayan varmı
    Yardımlarınızı Bekliyorum

Kıdemli Üye
    Genelge ile durumu değiştirmişler. Türmob yazısında sadece tebliğden bahsedildiği için dediğim gibi kafa karıştırdı.

http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzua...ygulamasi.html
    Tebliğde doğrudan rapor bitiminden veya 10 günlük sürelerin bitiminden söz edilse de genelgede işverenler lehine düzenlemeler yapılmıştır. İşverenlerin, hak edilen istirahat sürelerinin bitiminden itibaren beş iş günü içinde bildirim yapmaları esas olmakla birlikte, raporların sigortalılar tarafından işverene ibraz edilmeme ihtimali de göz önünde bulundurulacaktır.

Bu durumda Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Merkez Müdürlükleri işverenlere, çalışmazlık belgesi girişinin yapılması için tebligatlı yazı göndereceklerdir. Bu durumda işverenler tarafından yazının tebliğ alındığı günden itibaren 5 iş günü içinde bildirim yapılması gerekmektedir.
    On günden uzun süreli istirahatlerde, her 10 günlük sürenin sonunda bildirim yapılması, sigortalının talebine bağlıdır. Eğer sigortalı işverenine onar günlük süreler için istirahat parası almak istediğini beyan ederse işverenlerin onar günlük sürelerin sonundan itibaren beş iş günü içinde bildirim yapmaları zorunlu olmaktadır. Sigortalının talebinin olmaması halinde ise onar günlük süreler için ayrı ayrı bildirim yapılmasına gerek bulunmamaktadır.