Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ana firma alt bayii müşteri ödeme durumu

Müdavim Üye

Ana firma alt bayii müşteri ödeme durumu

A firması ana firma perakende çalışmıyor. Bayisi var B firması mali satan faturayı düzenleyen.
    X müşteri firması B firmasından malı ve faturası nı alıyor. Ama ödemeyi A Firması na yapın diyor. Bayisi de olsa A ve B firmaları farklı firmalar.
    Bana durum tezat gibi geldi. İlerde B firması bana ödeme yapmadın diyebilir. Düşünceniz, benzer uygulama karşılaşan var mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Benzer uygulama beyaz eşyada,turcelde ,parekende mobilyada da var.Bir müşterim malı müşteriye satıyor posu bilgisayardan ana firmaya çekiyor.Bankanın aldığı masrafı ana firma yükleniyor.Beyaz eşyacılarda üreticinin posu var ona çekiyor ,hatta turcell bayisi aynı zamanda telefon ödemelerini ona çekiyor.Satıcının borçları ödeniyor ana firma tahsilatını yapıyor müşteri de taksit sayısını arttırmış oluyor bir arçelikin bankalarla anlaşması üst seviyede.Ben malı satınca 120-600-391 yapıyorum ,Pos çekilince 320-120 yapıyorum tedarikçinin
    alacağına hesabına geçiyor tüketicinin de borcu kapanıyor.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Market işletmesi , ödemeler banka üzerinden yapılacak. Soruyorlar bişey olur mu? Diğer firmalar yapıyor muş?
    Muhasebe olarak uydurulur ama hukuki alacak verecek anlaşmazlık durumda sıkıntı gibi geldi. Yorum için teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Market açık hesap mal alabiliyorsa zaten tedarikçide teminatları vardır karşılıklı çıkar var güvenirse yapacak.Protokol yapacak.Aracılıktan çıktı alacak saklayacak güven olmazsa zaten ticaret olmaz.Bazen omo gibi markalar satmak için bakkalları geziyor ürünü teslim ediyor irsaliyeyi kesiyor fatura omo nun o ilçe bayisinden toptancısından geliyor.Kazan kazan yapıyorlar yamuk olursa o piyasada bir daha nasıl alış veriş yapacaklar güvenmiyorsa ödemeleri kendi adına yapacak.Bizimki bankanın %5 masrafından kurtulmak için çekiyor ana firmaya.Kolay gelsin.