Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çalışan personelin klira vergisi nasıl olur?

Kıdemli Üye

çalışan personelin klira vergisi nasıl olur?

Bir personelımız 4000 tl net maasla calısıyor hem kendi yeni satın aldıgı dairesi kiraya veriyor hem de kendisi kirada oturuyor.Yeni satn aldıgı icin %5 iktisap bedelilini deprem sigortasını tapu harçlarını gerçek usulde düşünce 25.000 tl gideri ve 12.000 tl geliri oluyor aradaki fark 13.000 tl zarar ama hazır beyanda bu rakamları gırınce sadece 97,20 tl dv cıkıyor 1-neden zarar kısmında rakam yazmıyor 2-maaiş ücret gelirini de beyan etmesi lazım mı 3- yeni konut alanların gideri afzla olunca mesken de olsa iade olur mu ? Tesekkurler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın mustafa kayaduman GVK.nunun 74.maddesinin 10.maddesi hariç gelirden gider fazla ise gider fazlası olur yani zarar ve ertesi yıl zarar olarak düşebilirsiniz GVK.88.maddenin 3.fıkrasına göre, tek işverenden alınan ücret 600.000 lira altında ise beyan etmesine gerek yok, iade ise eğer yıl içinde ödenen tevkifat stopaj olsaydı ve yıl sonu çıkan ödeme ondan düşük olsaydı mahsup sonrası ödenen fazla olacağından tabiki iade ortaya çıkardı ve iade edilirdi, şimdi zarar neden gözükmüyor normalde gözükmesi lazım ama eğer kendi oturduğu kirasınıda düştü ise o zaman bu farak gider fazlası sayılmıyor yani zarar sayılmıyor ama tabi normal beyanname sisteminden GMSİ doldurduğunuzda normal bir gider fazlası varsa mutlaka zarar olarak gelirin toplanması kısmında ortaya çıkar hazır beyana şuan bakamadığım için bir şey diyemeyeceğim,kolay gelsin.

Giderler
    Madde 74
    10. (2361 sayılı Kanunun 51'inci maddesiyle değişen bent) Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konutun kira bedeli (kira indirimi gayri safi hasılattan bu maddenin 1 ila 9 ve 11 numaralı bentlerinden yazılı giderler düşüldükten sonra, kalan miktar üzerinden yapılır; kiranın indirilemeyen kısmı 88'inci maddenin 3'üncü fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmaz);

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Huseyin üstadim gmsi de zarar devri olmadığından zarar rakamı çıkmıyor.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın bulduk e-beyanname'de GMSİ beyanını açıyorum Gay.Ser.iradı bilgilerine örneğin mesken geliri 12.000 lira yazıyorum ücret msi ve diğer kazanç yok GMSİ. bildirim kısmına geçiyorum gelir 12.000 istisna 6.600 yazıyor ve vergiye tabi gelir 5.400,00 lira çıkıyor ve gerçek giderleri seçiyorum ve orda amortisman, sigorta, faiz ve %5 iktisap bedeli giderlerine toplamda 19.500 lira gider yazıyorum ve istisnaya düşen kısmı düştükten sonra gider olarak 6.525,00 lira gider yazıyor ve sonuç olarak en alttaki kısma zarar kısmına 1.125,00 lira zarar yazıyor ve tabi gelirin toplanması kısmınada aynen zarar kısmına bu rakamı yazıyor, şimdi benim anlatmak istediğim budur ve bu zararı ertesi yıl gider fazlası mantığı ile zarar olarak 5 yıl içinde kardan mahsup edebilirsiniz yukarda verdiğim kanun maddeleri bu hakkı veriyor iyi akşamlar,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''