Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E Birlik Sözleşme

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    Alıntı R.AKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Güncelleme yaparken Uzat seçeneğini seçiyoruz.Bu durumda yeni ücret tahakkuku yapılyor e birlikte bu durumda Damga vergisi tahakkuk edecekmiyiz?tşk
    1- Sözleşme geçmiş yıllarda yapılmış ve devam ediyorsa,
    a) Ücretin asgari ücret tarifesindeki tutar üzerinden belirlenmiş ise ve herhangi bir
    şekilde değişikliğe uğramadan devam ediyorsa damga vergisi doğmayacaktır.
    b) Asgari ücret üzerinden sözleşme yapılmış ve bu sözleşme sonraki yıllarda da artan
    asgari ücret üzerinden devam ediyorsa yine damga vergisi doğmayacaktır.
    UZATMA olarak değil, YENİ Yapılan sözleşmelerde DAMGA VERGİSİ doğar

Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Üye
    Merhabalar,
    sözleşmeyi uzat diyince yeni tarifeden ücreti hesaplıyor fakat sözleşme süresi 01.01.2021-31.12.2021 olarak gözüküyor. Bitir dedikten sonra sözleşme tarihi ve sözleşme süresi 2022 oluyor mu ? Onaylayanlar var mı acaba

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    Alıntı H.Gülistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    sözleşmeyi uzat diyince yeni tarifeden ücreti hesaplıyor fakat sözleşme süresi 01.01.2021-31.12.2021 olarak gözüküyor. Bitir dedikten sonra sözleşme tarihi ve sözleşme süresi 2022 oluyor mu ? Onaylayanlar var mı acaba
    SN H.Gülistan, SÖZLEŞMEYİ UZAT dedikten sonra SÖZLEŞME YIL HANESİ GELİR VE 01.01.2022-31.12.2022 OLARAK GEÇİŞİ YAPACAKSINIZ. ONAYDAN SONRA 2022 YILI SÖZLEŞMELERE GİRİP KONTROLÜNÜZÜ YAPIN.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Üye
    Teşekkür ederim yanıtınız için.
    Fakat, uzat dedikten sonra sözleşme yıl hanesine müdahale edilemiyor. Denemek için sözleşmeyi onayladım ve e birlik 2022 sözleşme listelediğim ekranda sözleşme süresi 01.01.2021-31.12.2022 yazıyor. Ek protokol ü görüntülediğimde "İş bu protokol 01.01.2022 - 31.12.2022 tarihleri arasında geçerlidir." diyor.
    Bu şekilde mi oluyor, hata mı yapıyorum bilemedim. Damga vergisi Beyannamesi de 2021 yılındaki çıkıyor, yani ücret farkına ilişkin beyanname çıkmıyor.

Üye
    Denemek için yapayım dedim ama şimdi de silemiyorum.
    Fesih/Sonlandırma işlemine devam etmeniz halinde, Aracılık Sorumuluk/Araclık Sözleşmeniz GİB İnternet Vergi Dairesinden Fesih Edilecektir.
    Bu İşleme Devam Etmek İstediğinize Eminmisiniz?
    diye uyarı mesajı veriyor.

Üye
    Teşekkür ederim yanıtınız için.
    Fakat, uzat dedikten sonra sözleşme yıl hanesine müdahale edilemiyor. Denemek için sözleşmeyi onayladım ve e birlik 2022 sözleşme listelediğim ekranda sözleşme süresi 01.01.2021-31.12.2022 yazıyor. Ek protokol ü görüntülediğimde "İş bu protokol 01.01.2022 - 31.12.2022 tarihleri arasında geçerlidir." diyor.
    Bu şekilde mi oluyor, hata mı yapıyorum bilemedim. Damga vergisi Beyannamesi de 2021 yılındaki çıkıyor, yani ücret farkına ilişkin beyanname çıkmıyor.
    Uzatma yaptığımız için ek protokol çıkıyor yaptığınız işlem doğru.
    Damga vergisi de uzatma işlemi yapılan sözleşmelerde çıkmıyor zaten. Yeni sözleşmede oluşuyor.

Üye
    Arkadaşlar bazı sözleşmeler yoktu mevcut olanlara uzatma işlemi yaptım.
    Yeni yaptığım sözleşme tarihine 29.12.2021 günü yaptığım için o günü yazdım süre olarak da 01.01.2022-31.12.2022 yaptık. ancak damga vergisi sorgula dediğimde 2022/12 aralık dönemi çıkıyor nedeni ne olabilir güncelleme de yapamıyoruz. Normal de yeni sözleşmeleri 01/2022 çıkması gerekmiyor mu

Müdavim Üye
    2021 yılı sözleşmeleri içindeyken çark olarak görünen yerde uzat bölümünden güncelleme yapabilirsiniz, ilerlediğiniz zaman zaten tarihe müdahale edemiyorsunuz, işin mahiyeti kısmından seçiminizi yapın ve artı bölümüne tıklayın, güncel tutar gelecektir, bitir dediğiniz zaman 2022 yılı sözleşmeleri listeleyin ve çark bölümünden ek protokol çıkartın, mükellefiniz ve siz imzalayın, benim sadece anlamadığım nokta, sözleşme numarası değişmiyor, sonun ek2022 geliyor, onu da e-beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesine girecek miyiz ? mesela numara 2020/338/55 ise yeni güncellemede 2020/338/55-EK2022 yazıyor böyle mi yazmak lazım e-beyanname de?

Üye
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim. O zaman her yıl boşuna sözleşmeleri yenileyip damga vergisi ödüyoruz. Maliye de aradaki ücret farkına ait damga vergisini istemiyor öyle mi?
    İade/mahsup zamanı vergi dairesi her yıl damga vergisi listesini istiyordu. Umarım bu durumu anlatabiliriz.

Müdavim Üye
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim. O zaman her yıl boşuna sözleşmeleri yenileyip damga vergisi ödüyoruz. Maliye de aradaki ücret farkına ait damga vergisini istemiyor öyle mi?
    İade/mahsup zamanı vergi dairesi her yıl damga vergisi listesini istiyordu. Umarım bu durumu anlatabiliriz.
    maliye uzun zamandır damga vergisi listesini istemiyor.geçmişte kaldı bu uygulama
    SMMM