Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurye Faaliyetleri Kara Yolu İle Tevkifat Gerekir mi?

Kıdemli Üye

Kurye Faaliyetleri Kara Yolu İle Tevkifat Gerekir mi?

Merhaba,
    Bir mükelelf kapalı kasa kamyonet alarak, 532009 nace kodu ile "KURYE FAALİYETLERİ (KARA, DENİZ VE HAVA YOLU İLE YAPILANLAR DÂHİL, EVRENSEL HİZMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ ALTINDA POSTACILIK FAALİYETLERİ HARİÇ)" işine başlıyor.

Yetki belgesi olan kargo acentesi firmasına gelen kargoları alıp aracına yükleyip onu yetki belgesi ile dükkan ve evlere dağıtımını yapıyor.

2/10 KDV tevkifatı yapması gerekir mi? Teşekkürler.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın cemabay tebliğin aşağıya eklediğim kısmına göre bu işinde kargo taşımacılığı kapsamında olduğunu düşünüyorum ve tevkifata tabi olduğunu düşünmüyorum, kolay gelsin.

2.1.3.2.11. Taşımacılık Hizmetleri

2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat OranıTebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

2.1.3.2.11.2. Kapsam Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları ile karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (kargo işletmeciliği yetki belgesi sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri hariç) girmektedir.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Merhaba,
    Konuyla ilgili tebliğ yayınlanmadığı için mecburen yorum yaparak ilerliyoruz. Benim, naçizane, yorumum da şu şekilde: Karayolları taşımacılığında bazı yetki belgeleri var, ticari amaçla kargo işletmeciliği yapacak olanların alması gereken belge türü "M türü yetki belgesi". Bu belge kendi içerisinde M1-M2 şeklinde ayrılıyor. Otomobil veya motosikletle kurye faaliyeti gösterenler de yine bu belgeyi almak zorunda veya alabilirler. Sizin örneğinizle birebir aynı işi yapan bir arkadaşıma, yani yetki belgesine sahip firmanın taşeronu, yetki belgelerinin olup olmadığı sorduğumda olmadığını söylemişti, bu şekilde iş yapan pek çok firma var, özellikle yollarda gördüğümüz üzerine kargo veya lojistik firmasının unvanı giydirilmiş tırların; şehiriçi otomobil/motosiklet kullanarak dağıtım yapanların büyük bölümü kanaatimce bu şekilde çalışıyor ve bu şekilde çalışan firmalar tevkifat kapsamında.
    2.1.3.2.11.2. Kapsam
    (İkinci paragraf) Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir.
    (Son paragraf)Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır.
    Yorum: Kargo firmasının taşeronu olan firmanın da M belgesi varsa tevkifat kapsamı dışında yoksa tevkifat kapsamında. Bence bu uygulamanın ruhu taşıma işini fiilen yapanların kapsamda olması, bununla ilgili M türü yetki belgesine sahip firmalara muafiyet tanınmış.
    Esen kalın..

Kıdemli Üye
    Cevaplar için teşekkür ederim. 2 farklı yorum var....Aslında burada yapılan iş bir yerde taşımacılık olmuyor. Kesilen faturada KARGO DAĞITIM BEDELİ olarak kesiliyor. Motorlu araçla dağıtıldığı gibi. Motorsuz el arabası (yük arabası) ilede dağıtım yapıldığı oluyor. Bazen kısa mesafelere el ilede dağıtım yapıldığı oluyor.

Kıdemli Üye
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    meslek elemanı
    Alıntı cemabay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Bir mükelelf kapalı kasa kamyonet alarak, 532009 nace kodu ile "KURYE FAALİYETLERİ (KARA, DENİZ VE HAVA YOLU İLE YAPILANLAR DÂHİL, EVRENSEL HİZMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ ALTINDA POSTACILIK FAALİYETLERİ HARİÇ)" işine başlıyor.

Yetki belgesi olan kargo acentesi firmasına gelen kargoları alıp aracına yükleyip onu yetki belgesi ile dükkan ve evlere dağıtımını yapıyor.

2/10 KDV tevkifatı yapması gerekir mi? Teşekkürler.

bu işle uğraşanların e fatura zorunluluğu varmıdır acaba.şimdiden teşekkürler

Müdavim Üye
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki bilgilere güncelleme olarak tevkifatlı fatura sınırı 2000TL'ye çıkarılmıştır