<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=left>
<T>
<TR>
<TD =digermansetler style="BORDER-BOTTOM: #e0e0e0 1px solid" vAlign=center align=left width="100%" height=16>Yazarlar</TD></TR>
<TR>
<TD align=left width="100%" height=14></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top align=left width="100%">
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=left bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD =hurtextverdana vAlign=top align=left width="100%">
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD =muhabir vAlign=top align=right width="100%">3 Ocak 2006 </TD></TR>
<TR>
<TD =hurtextverdana vAlign=top align=left width="100%"> Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

Başbakan'ı kim yanıltıyor

YAZIMIZIN başlığı, son zamanlarda okurlarımızın en çok yönelttiği soru...

Yılbaşından birgün önce, Başbakan'ın "1 Ocak 2006'dan itibaren, emeklilerin FİŞ ve FATURA TOPLAMA EZİYETİ çekmeyeceklerini" açıklaması, kafaları iyice karıştırdı.


FİŞ ALMAK EZİYET Mİ?

Aldığımız ilginç mail ve fakslardan, bazılarının özeti aşağıdaki gibi.

* Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından bir de kayıtdışılıkla ilgili. Emeklilerin, fatura ve fiş toplamalarının kaldırılması, zaten çok yüksek olan "kayıtdışı işlemleri" körüklemez mi?

* Belge alış-verişinin teşviki suretiyle, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi gerekirken, fiş ve fatura toplamanın kaldırılması, bu yapılırken de "bir eziyetin önlendiğinin" açıklanması doğru mu?

* Fatura ve fiş almak eziyet ise, işçi ve memurların, kendileri yönünden devam eden vergi iadesi nedeniyle, bu belgeleri toplamaları da eziyet midir? Aynı şekilde, yıllardır vatandaşlara "fiş ve fatura alın" deniliyor. Şimdi, bunun tanımı nasıl oluyor da "vatandaşa eziyet" diye açıklanıyor!..

* Emekliler için vergi iadesi kalkınca, bunlar da alış-verişleriyle ilgili fiş ve faturaları, ücretli çalışan yakınları adına almaz mı?

* Emekliler alış-veriş yaparken "Amca, fiş zaten işine yaramıyor. Alıp da ne yapacaksın?" denilmeyecek mi? Bu da kayıtdışılığı artırmayacak mı?

* Emekliler, fiş fatura toplayıp yüzde 5 vergi iadesi alıyorlardı. Şimdi, bu eziyet (!) kaldırılıyor. Ancak, emeklilere yüzde 5 yerine yüzde 4 ödenecek. Böylece, emeklinin eline geçen para yüzde 20 azalacak. Sonuçta, Başbakan'ın müjdesinden, emekli de memnun olmayacak.

Özetle, emeklilerin fiş-fatura toplamaları ve vergi iadesinin kaldırılması olayında, IMF ya da başka birinin, Başbakan'ı yanılttığı anlaşılıyor.

DİĞER YANILTMALAR

* Kurumlar vergisi oranı 10 puan indirilirken, yatırım indirimi kaldırılıyor. Bu yapılırken de "Yatırımcılar, Türkiye'ye akın edecekler"
denildi. Bu doğru değil. Şu anda 50 milyon YTL'lik yatırım yapan bir şirket, bunun yüzde 40'ı olan 20 milyon YTL'ye kadar olan kazancı nedeniyle, 5-6 yıl hatta daha uzun süre vergi ödemiyor. Yatırım indirimi kaldırılınca, 4 milyon YTL vergi ödeyecek. Bu hesap, ilkokul beşinci sınıf öğrencisinin anlayacağı kadar basit bir hesap!.. Bu arada, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'da yatırım indiriminin kaldırılmasının son derece yanlış olacağını belirtiyor. Yatırım indirimi olayında da Başbakan yanıltılmış.

* Beyannameli mükelleflerin, gelir vergisi tarifesinin en üst dilimi, geçen yıl 5 puan indirildi. Bu yıl da en üst dilimin 5 puan indirileceği açıklandı. Üst dilimdeki indirim 10 puan oluyor. Ancak, asgari ücretlinin vergi oranında 1 puanlık dahi indirim yapılmıyor. Bu da, ciddi bir yanıltma.

- 2005 yılında, ücretlilerle ilgili vergi tarifesinin üst dilimi 5 puan indirilmişti. Hemen ardından da Başbakan; "işçilerin ve memurların vergisini 5 puan indirdik" diye müjde vermiş, açıklaması da tüm gazete ve TV'lerde, ilk haber olarak yayınlanmıştı.

Bu olayda da Başbakan'ı birileri fena halde yanıltmıştı. Nedenine gelince, yapılan oran indirimi 155 bin YTL'nin üzerindeki gelirlere uygulanacaktı. Başbakan ve milletvekilleri de dahil, hiçbir kamu görevlisinin yıllık ücreti 155 bin YTL'yi aşmıyordu. Böyle olunca, 5 puanlık indirimden, Başbakan dahil hiç kimse yararlanamıyordu!.. Başbakan'a, yanlış bir müjde (!) verdirilmişti.

Başbakan'ı siyasi konularda da zaman zaman yanıltanlar oluyor. Ancak, biz olayın bu boyutuna girmeyip, kimsenin itiraz edemeyeceği teknik konulara yer verdik.

Aslında, teknik anlamdaki yanıltmalarla ilgili listemiz çok uzun ama şimdilik bunların birkaçı ile yetiniyoruz...
<TABLE>
<T>
<TR>
<TD height=10></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>