Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bankalara smm kesen avukatlar tevkifat mı yapacak?

Bankalara smm kesen avukatlar tevkifat mı yapacak?

üstadları iyi çalışmalar.
    26 şubatta yayınlanan tebliğ ile reklam, taşımav, avukat vb. Konularda yeni kdv tevkifatları geldi.

Avukatların banakalara keseceği makbuzlarda 5/10 tevkifat var. Bu konu bankaya kesilen vekalet ücretleri için mi yoksa, banka icra takiplerinden yapılan tahsilatların primleri içinmi, yoksa ne olduğuna bakılmaksızın tüm makbuzlar tevkifatlı mı olacak? Bilginiz var mı baro tam cevap veremedi?

2.1.3.2.13. Diğer Hizmetler
    KDV mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, döner sermayeli kuruluşlar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları ile kalkınma ajanslarına ifa edilen ve Tebliğde özel olarak belirlenmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

Bu madde uyarınca yukarıda sayılanlara kesilen tüm makbuzlarda tevkifat yapılacak. Sadece avukatlar değil tüm kdv mükellefleri bu maddede sayılan yerlere kdv tevkifatı uygulayacak. Tabii KDV Dahil 1.000 tl yi geçmek şartıyla.

Üye
    Nereden
    smmm
    Avukatlarda sadece danışmanlık ve denetim hizmetlerinde belirlenmiş alıcılara karşı KDV Tevkifatı var diye biliyorum .Vekaletle avukatlık hizmetlerinde KDV Tevkifatı yok olarak biliyorum,
    04.03.2021 tarihli Türmob seminerinde de sorulan sorular arasında vardı. Yanlış mı anlıyorum ?????
    İyi çalışmalar.

Kıdemli Üye
    Bu uygulama öteden beri vardı zaten. Yeni tebliğ ile sadece oran değiştirildi. Deniz9'un dediği gibi avukatlık/vekalet ücreti dışındaki danışmanlık vb. gibi hizmetleri kapsıyor.

Benim eklediğim madde 35 sayılı tebliğ ile KDV Uygulama tebliğinin ilgili başlığı ve içeriği değişti. Öteden beri devam eden uygulama danışmanlık ve denetim hizmetlerinde belirlenmiş alıcılara karşı KDV tevkifatı vardı. İkinci mesajda eklediğim madde ile tüm kdv mükelleflerinin o maddede yazan kurum ve kuruluşlara yapılan hizmet ifalarında KDV tevkifatı uygulanır denilmektedir. İSMMMO nun bu konu ile ilgili verdiği cevapları inceleyebilirsiniz.

https://form.ismmmo.org.tr/danismaso...?soruID=126272
    https://form.ismmmo.org.tr/danismaso...?soruID=126403

Kıdemli Üye
    Değişmeden Önceki Hali
    2.1.3.2.13. Yukarıda Belirlenenler Dışındaki Hizmetler
    KDV mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve
    kuruşlara ifa edilen ve yukarıda belirtilmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu idare, kurum ve
    kuruşlar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır

Değişiklikten Sonraki Hali
    (((2.1.3.2.13. Diğer Hizmetler )))
    KDV mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve
    kuruluşlar,((( kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, döner sermayeli kuruluşlar, kamu kurumu
    niteliğindeki meslek kuruluşları, bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, kanunla kurulan veya tüzel
    kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları ile kalkınma ajanslarına)))) ifa edilen ve Tebliğde özel olarak
    belirlenmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı
    uygulanır.¥

Sadece oran değişti yazmışım, aynı kalmış düzeltiyorum. Fakat diğer türlü de sadece avukatların vekalet ücretlerini baz aldığımızda öncekinden herhangi bir farklılık yok.

Tebliğin;

"2.1.3.2.2.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
    ....
    2.1.3.2.2.2. Kapsam
    Avukatların hukuki ihtilaflarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde veya yargı kararlarının
    sonuçları ile ilgili olarak vekâlet akdi çerçevesinde (icra vb.) verdikleri hizmetler prensip olarak tevkifat
    kapsamına girmemektedir. Avukatların verdikleri danışmanlık hizmetleri ise tevkifata tabidir."

demekte. Yani tebliğde özel olarak belirtilmiş durumda.

Kıdemli Üye
    Verdiğiniz linklerdeki cevaplarda ise;
    ADALET BAKANLIĞI 5018 SAYILI YASAYA TABİDİR denilmiş. Tebliğin önceki halinde de zaten "5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve
    kuruluşlar," ibaresi geçiyor.