Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhsgk cezası

Müdavim Üye

Muhsgk cezası

Slm. Malesef 3 tane mükellefin muhsgk yı yetiştiremedik. 2 şi şirket 1 i bilanço mükellef. Cezası ne kadar, bu saatten sonra ne yapılabilir.?

Müdavim Üye
    ustad öncelikle geçmiş olsun.Şu an için uzatma vs duyuru yapılmadı öncellikle kurumca tespitinden önce kendiniz kanuni süresinden sonra asıl nitelikte beyan vereceksiniz.Maalesef kanun numarası olmayacak.Ceza ise sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin beşte biridir.Şu an için süpriz bir uzatma olursa bu sıkıntıdan kurtulursunuz.Bir kaç gün bekle zaten geçen geçmiş hafta salı çarşambaya kadar bir süpriz gelişme olmasa maalesef yapılacak bir şey kalmıyor.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı HİDALGO34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm. Malesef 3 tane mükellefin muhsgk yı yetiştiremedik. 2 şi şirket 1 i bilanço mükellef. Cezası ne kadar, bu saatten sonra ne yapılabilir.?
    Üstat mücbir sebep kapsamına girmiyor değil mi mükellefler

Vergi ödevlerinin ertelenmesi
    MADDE 4 – (1) 3 üncü madde kapsamında mücbir sebep halinde olduğu kabul
    edilen mükelleflerle ilgili olarak; kanuni verilme süresi mücbir sebep dönemine isabet
    eden ve bu dönemde verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler (Muhtasar ve Prim
    Hizmet Beyannameleri dâhil) ve Katma Değer Vergisi Beyannameleri ile
    “Form Ba-Bs†bildirimlerinin verilme ve söz konusu dönem içerisinde
    oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile
    aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken
    “Elektronik Defter Beratları†ile e-Defterler ve bunlara ilişkin berat dosyalarının
    ikincil kopyalarının yüklenme sürelerinin mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi
    izleyen ayın 26 ncı günü sonuna kadar ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk
    eden vergilerin ödeme sürelerinin beyanname verme süresi uzatılan ilk dönemden
    başlamak üzere beyannamenin verilmesi gerektiği ayı izleyen aydan itibaren
    sırasıyla her bir dönem için takip eden ilgili ayın sonuna kadar uzatılması uygun
    bulunmuştur.
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye
    Alıntı safakuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstat mücbir sebep kapsamına girmiyor değil mi mükellefler

Vergi ödevlerinin ertelenmesi
    MADDE 4 – (1) 3 üncü madde kapsamında mücbir sebep halinde olduğu kabul
    edilen mükelleflerle ilgili olarak; kanuni verilme süresi mücbir sebep dönemine isabet
    eden ve bu dönemde verilmesi gereken Muhtasar Beyannameler (Muhtasar ve Prim
    Hizmet Beyannameleri dâhil) ve Katma Değer Vergisi Beyannameleri ile
    “Form Ba-Bs†bildirimlerinin verilme ve söz konusu dönem içerisinde
    oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile
    aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken
    “Elektronik Defter Beratları†ile e-Defterler ve bunlara ilişkin berat dosyalarının
    ikincil kopyalarının yüklenme sürelerinin mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi
    izleyen ayın 26 ncı günü sonuna kadar ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk
    eden vergilerin ödeme sürelerinin beyanname verme süresi uzatılan ilk dönemden
    başlamak üzere beyannamenin verilmesi gerektiği ayı izleyen aydan itibaren
    sırasıyla her bir dönem için takip eden ilgili ayın sonuna kadar uzatılması uygun
    bulunmuştur.
    Mücbir nedene girmiyor. Girmesi için yapılabilecek bişey varmı acaba?

Müdavim Üye
    Mükellef öğrenci taşıma firması. Okullar kapalı olduğundan mücbir sebep kapsamına aldırabilirmiyiz.?

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Çok sınırlı tutulmuş işletmeler, zor gibi duruyor

İçişleri Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeler kapsamında mücbir sebep hali kapsamında
    giren mükellef grupları aşağıdaki gibi olduğu tespit edilmektedir.
    ⯠Sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu,
    elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahalar
    ⯠Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparklar
    Tamamen kapatılmayan işletmeler mücbir sebep kapsamında değillerdir. Örneğin kafe
    ve restoran tarzı sadece paket servis veya gel*al şeklinde hizmet veren işletmeler mücbir
    sebep kapsamına girmemektedir.
    Faaliyet alanlarının tespit edilmesinde 25 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vergi dairesi
    kayıtlarındaki ana faaliyet kodu dikkate alınacaktır.
    Mükellefin vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodunun bu sektörler arasında
    bulunmamasına rağmen ana faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birisinde fiilen
    iştigal ettiğini ispat ve tevsik etmesi halinde, fiilen iştigal edilen ana faaliyet alanı dikkate
    alınacaktır.
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye
    Mükellefin birinin muhsgk sı sistemde takılı kaldı. İptalde edemiyoruz, düzeltmede veremiyoruz. Bu tür sistem hatalarından dolayı gecikmeye giren beyannameler için ne yapabiliriz.?

Kıdemli Üye
    arkadaşlar benimde 26 sında vermem gereken muhsgk vardı maalesef veremedim. 27 sinde verdim bu kez vergi kısmını onayladı sgk kısmını onaylamadı arkadaşlara danıştım nasıl verebilirim bildiklerini uyguladım yine olmadı sgk ya uğradım işveren servisindeki elemanında yeterince bilgisi yoktu. kanuni süresinden sonra olan sgk ları nasıl vereceğim. muhsgk ilemi muhsgk ise nasıl doldurulur.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı muhasebe16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar benimde 26 sında vermem gereken muhsgk vardı maalesef veremedim. 27 sinde verdim bu kez vergi kısmını onayladı sgk kısmını onaylamadı arkadaşlara danıştım nasıl verebilirim bildiklerini uyguladım yine olmadı sgk ya uğradım işveren servisindeki elemanında yeterince bilgisi yoktu. kanuni süresinden sonra olan sgk ları nasıl vereceğim. muhsgk ilemi muhsgk ise nasıl doldurulur.
    Muhtasar bilgileriniz aynı kalacak, Sgk kısmında; Asıl ve kanun türü yoktur seçeceksiniz, Tahakkuk nedenine B- Yasal süresi dışında seçin. Bu şekilde atması lazım.

Kıdemli Üye
    14857 engelli indiriminide kanun türü yoktur olarak değiştirmem gerekirmi