Merhabalar

Ltd şirket genel müdürüyüm ve ayrıca %50 hissem var.
Şirket ortağımın da %50 hissesi var ve şirkette imza yetkisi yoktur.

Ortağım ile 1-2 senedir anlaşmazlık yaşıyoruz ve ne şirketi üzerine almaya ne bana devretmeye ne de satmayı malesef kabul etmiyor ve sürekli her şeyi yokuşa sürüyor. Şirket yaklaşık 2 senedir aktif sayılmaz ama beyannameleri veriliyordu ta ki vergi dairesi ağustos ve eylül aylarında yoklama yapmış ve şirketi kapalı bulunca aralık ayında resen terk durumuna düşürmüş.

Şimdilik sormak istediğim acaba bu şirki ticaret sicile kaydın silinmesi dilekçesi verip sicil kaydını sildirebiliyormuyuz?
Eğer bu şekilde olmaz ise bu şirket belasından en kısa yoldan nasıl kurtulabiliriz?
Zira şirket resen terk olsa bile sgk 4b sorumluluğumuz devam ediyor diye biliyorum.

Şirket Aralık 2020'de resen terk olduğu için eğer hiç bir şey yapamazsak şirketi tekrardan açtırıp ortağımın imzası olmadan tasviyeye sokabiliyormuyuz?
Eğer bunu yapabiliyorsak tasviyeye şimdi başvurmak ile atıyorum 1 sene başvurmak arasında lehime veya aleyhime bir durum var mıdır?

Son olarak hiç bir şekilde netice alamazsam şirketteki %50 hissemi bir başkasına ortağımın onayı olmadan devredebiliyor muyum?
Açıkçası karşı taraf kötü niyetli olduğu için hiç bir şeye yanaşmıyor ve nasıl bir yol izlemem gerektiğine karar veremiyorum.

Not : Ücreti mukabilinde yardımcı olacak arkadaşlar da geri dönüş yapabilir.