Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 16.02.2021 Tarihli GİB Duyurusu

Müdavim Üye

Kıdemli Üye
    - KDV tevkifatından kaynaklanan iade taleplerinin yerine getirilmesinde, alıcı tarafından sorumlu sıfatıyla 2 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan edilen ve tahakkuk ettirilen KDV’nin ödenmiş olması şartı aranacaktır.

Müdavim Üye
    nakliyeciler ( kendi araçları ile karayolu yük taşımacılığı yapanlar) da tevkifatlı mı olacak. ben öyle mi anlıyorum. yoksa sadece bir firmanın sözleşme ile malını taşıyanlar mı tefkifat uygulayacak

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Alıntı ahzo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nakliyeciler ( kendi araçları ile karayolu yük taşımacılığı yapanlar) da tevkifatlı mı olacak. ben öyle mi anlıyorum. yoksa sadece bir firmanın sözleşme ile malını taşıyanlar mı tefkifat uygulayacak
    Eğer öyleyse saçma adam okuma yazma zor bilip faturayı zor kesiyor birde tevkifatlımı

Yeni Üye
    Alıntı DILEK033 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer öyleyse saçma adam okuma yazma zor bilip faturayı zor kesiyor birde tevkifatlımı
    bu tebliği nasıl uygulayacağız diye düşünmüyorlar mı? Nakliyecilerin çoğu okuma yazma bilmiyor eğitim seviyesi çok düşük normal faturayı kesemiyorlar, e-arşiv çıkardınız şimdide tevkifat... Yok fatura geç geldi yok bu faturaya tevkifat uygulanmamış vs. çok fazla sorun bizi bekliyor. Benim görüşüm çok fazla ceza ile karşı karşıya kalacak mükellefler.

Müdavim Üye
    Alıntı ahmetblmzlr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu tebliği nasıl uygulayacağız diye düşünmüyorlar mı? Nakliyecilerin çoğu okuma yazma bilmiyor eğitim seviyesi çok düşük normal faturayı kesemiyorlar, e-arşiv çıkardınız şimdide tevkifat... Yok fatura geç geldi yok bu faturaya tevkifat uygulanmamış vs. çok fazla sorun bizi bekliyor. Benim görüşüm çok fazla ceza ile karşı karşıya kalacak mükellefler.
    Bazı teslim ve hizmet işlemleri kapsamında yapılması durumunda tevkifata tabi tutulur. Öyle her nakliyeci tevkifatlı fatura kesecek diye bir şey yok Öncelikle aşağıdaki durumun olması
    a) Yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetleri kapsamında;

“Bina, karayolu, demiryolu, otoyol, havalimanı, rıhtım, liman, tersane, köprü, tünel, metro, viyadük, spor tesisi, alt yapı, boru iletim hattı, haberleşme ve enerji nakil hattı, baraj, enerji santrali, rafineri tesisi, sulama tesisi, toprak ıslahı, dekapaj, taşkın koruma ve benzerlerine ilişkin her türlü inşaat işleri” ile ilgili yapılmak ve aşağıdaki kişilere karşı ifa etmesi gerekir.
    Bunlar
    -5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri,
    Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
    -Döner sermayeli kuruluşlar,
    -Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
    -Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
    -Bankalar,
    -Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
    -Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar,
    -Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
    -Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
    -Payları Borsa İstanbul (BİST) A.Ş.nde işlem gören şirketler,
    -Kalkınma ve yatırım ajanslar
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Üye
    Nereden
    Bursa
    Nakliyecilere KDV tevkifatı demek bir çok işletmeye 2 Nolu Kdv beyanı vereceğiz anlamına mı geliyor?

Müdavim Üye
    Alıntı cumali_yldrm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazı teslim ve hizmet işlemleri kapsamında yapılması durumunda tevkifata tabi tutulur. Öyle her nakliyeci tevkifatlı fatura kesecek diye bir şey yok Öncelikle aşağıdaki durumun olması
    a) Yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetleri kapsamında;

“Bina, karayolu, demiryolu, otoyol, havalimanı, rıhtım, liman, tersane, köprü, tünel, metro, viyadük, spor tesisi, alt yapı, boru iletim hattı, haberleşme ve enerji nakil hattı, baraj, enerji santrali, rafineri tesisi, sulama tesisi, toprak ıslahı, dekapaj, taşkın koruma ve benzerlerine ilişkin her türlü inşaat işleri†ile ilgili yapılmak ve aşağıdaki kişilere karşı ifa etmesi gerekir.
    Bunlar
    -5018 sayılı Kanuna ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri ve bunların teşkil ettikleri birlikler, belediyelerin teşkil ettikleri birlikler ile köylere hizmet götürme birlikleri,
    Yukarıda sayılanlar dışındaki, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
    -Döner sermayeli kuruluşlar,
    -Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
    -Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
    -Bankalar,
    -Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
    -Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar,
    -Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
    -Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan idare, kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
    -Payları Borsa İstanbul (BİST) A.Ş.nde işlem gören şirketler,
    -Kalkınma ve yatırım ajanslar
    bu değil,tekrar bakınız.

belirlenmiş alıcılar ve kdv mükellefleri
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Alıntı bulduk79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu değil,tekrar bakınız.

belirlenmiş alıcılar ve kdv mükellefleri
    Tebliği yanlış yorumluyorsunuz.Bak hangi durumlarda tevkifat olacağı söylenilmiş.Yük taşımacılığı nakliyeciler için yukarda yazmış olduğum durumlara göre değerlendirilir.Örneğin İl özel idaresinin sulama tesisi işini üstlenen bir kooperatif ya da tüzel kişiye bu malzemeleri taşıyan nakliyeci 2/10 tevkifat yapar.Ancak yapım işi değilde normal bir ürün ya da malzeme nakillerinde alıcı kim olursa olsun tevkifat olmaz bunu bu şekilde örneklendirdim.Umarım konu daha iyi anlaşılmıştır.
    Aşağıda belirttiğim 35 nolu kdv değişikliği ilgili maddesini ekledim.
    https://www.gib.gov.tr/node/151689
    (I/C-2.1.3.1/a ve b bölümünde sayılanlar kısmını tekrar gözden geçirin...

2.1.3.2.11. Taşımacılık Hizmetleri

2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    cumali bey günaydın, çok açık aslında ama ; ( siz böyle deyince şüpheye düştüm tekrar baktım )

karayolu ile yapılan yük taşımacılığı hizmeti .... yani illa yapım işi değil.
    SMMM.AŞKIN BULDUK