Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dönembaşı özsermayesi eksi olan firmanın ortağına olan USD borcunun kur farkı za

Müdavim Üye

Dönembaşı özsermayesi eksi olan firmanın ortağına olan USD borcunun kur farkı za

Firma AŞ sermayesi 100.000 TL ancak 2020 dönem başı öz sermayesi (- 174.000 TL) yani d.başı özsermaye sıfır
    Firma 2020 yılı içinde alım satım yapmaktadır USD olarak mallar alınıyor ve USD olarak yurtdışına satılıyor
    Türkiye de mal aldığı firma nakit ödeme kabul ediyor ancak yurtdışı vadeli çalışılıyor
    Bu sebeple firmanın mal alımı için gerekli 750.000 TL karşılığı USD ortak tarafından şirkete borç olarak veriliyor
    31.12.2020 tarihinde ortağın USD alacağından ötürü 225.845 TL Kur arkı zararı oluşmaktadır
    Bu durumda firma ortağa olan usd borcuna ait 225.845 TL kur farkı zararını gider olarak yazabilir mi? ve nasıl muhasebe kaydı yapması gerekir?
    Teşekkürler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın osman bey KVK.12/1 mad.ye göre öz sermayenin 3 katını geçen yabancı kaynaklar yani borçlar örtülü sermayedir, kanunun 11.mad.sinin 1/b şıkkına görede örtülü sermaye üzerinden ödenen faiz,kur farkları ve benzeri giderler KKEG.dir,şimdi siz burda bence kur farkı giderinin tamamını KKEG.olarak kayıtlara alın derim doğru olanı budur,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Ayrıca,

Sermaye kaybı ve borca batıklık durumları hakkında Ttk nın 376. md sini inceleyiniz.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!