Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 602 diğer gelirler kdv beyanı kümülatif

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ

602 diğer gelirler kdv beyanı kümülatif

602 Sgk teşvik gelirleri, kdv kümülatife ilave etmemiz gerekir mi?
    Yoksa sadece ana faaliyetinden olan gelirleri 600 hesabı mı yazabiliriz
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın safakuner KDV beyanının ana mantığı tüm gelirlerin beyan edilmesi değil örneğin fatura veya fatura yerine geçen belglerle alakası olmayan sgk teşvikleri 602 veya 649 hesaba gelir yazdığınızda bunu KDV beyanında beyan etmezsiniz yıllardır bu şekilde yapıyorum ve bir çok inceleme geçirdim bir sorun olmadı,ama kısmi veya tam istisna kısmında geçen gelirlerle ilgili olanlar varsa onları ilgili kısımlara dahil edersin çünkü bu satışlarınız sizin satışlarınız ve ya kısmi kdv istisnası vardır yada tam istisna kapsamındadır ama sizin satışlarınız bunlar diğeri bir satış değil bir teşviktir ve gelir olarak belirtmek zorundasınız mali tablo ilkeleri ve hesap planı kapsamında,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın safakuner KDV beyanının ana mantığı tüm gelirlerin beyan edilmesi değil örneğin fatura veya fatura yerine geçen belglerle alakası olmayan sgk teşvikleri 602 veya 649 hesaba gelir yazdığınızda bunu KDV beyanında beyan etmezsiniz yıllardır bu şekilde yapıyorum ve bir çok inceleme geçirdim bir sorun olmadı,ama kısmi veya tam istisna kısmında geçen gelirlerle ilgili olanlar varsa onları ilgili kısımlara dahil edersin çünkü bu satışlarınız sizin satışlarınız ve ya kısmi kdv istisnası vardır yada tam istisna kapsamındadır ama sizin satışlarınız bunlar diğeri bir satış değil bir teşviktir ve gelir olarak belirtmek zorundasınız mali tablo ilkeleri ve hesap planı kapsamında,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    Üstat geçici vergideki brüt kazanç dağılımındaki, brüt satış tutarı ile aradaki fark gayet doğal.
    Faaliyet kodundaki brüt satış tutarı, gelir tablosundaki 600+602 toplamı. Burada 602 geliri ana faaliyetin altında Diğer olarak 99999 ayırmaya gerek varmıdır?
    Yoksa tamamı (600+602) ana faaliyet brüt satışı olarak yazılmalıdır?

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın safakuner ben geçici vergiye 600+601 satışı ana faaliyet olarak 602 hesaptaki rakamıda 999999 ile altında bildiriyorum zaten bu kısımında mantığı bu olması gerekiyor, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Nereden
    Kartal/İstanbul
    tabi burda 600,601,602 den bahsetmiyor gelir tablosunda gelirleri toplanan şirketin 5 tane farklı faaliyeti varsa ana faaliyet kodunu ve diğer en yüksek iki tane daha faaliyet kodunun gelirleri yazılacak diğer kalan faaliyet ve diğer gelirleri 999999 kodu ile tek rakamda bu kısıma yazacaksınız diyor burda demek istediği budur,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    sayın safakuner ben geçici vergiye 600+601 satışı ana faaliyet olarak 602 hesaptaki rakamıda 999999 ile altında bildiriyorum zaten bu kısımında mantığı bu olması gerekiyor, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    Çok teşekkür ederim sayın hadisat, biraz alakasız olacak ama, sizce kasap işletmesinde hangi hesaplar uygun olur
    Müstahsille alımlar 150.00 hesapta gösterip, üretim için kullanılan malzemeler 150.01 altında izliyorum
    Burdan 150.00A-710B / 150.01A-730B üretime dahil ederek 151-152 mamul safhasına geçiyorum.
    İşçiliği 720 göstermeliyim yoksa 740 uygun olur mu? Birde deri satışı gerçekleşiyor. Bunun maliyetini nasıl oluştura bilirim?

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın safakuner eğer ortada bir mamül üretimi varsa hammade ve yardımcı malzemeler 150 hesaba ordanda aynen dediğiniz gibi 710 ve 730 hesaba üretime gitmesi lazım ve üretimin içindeki işçinin çalışanın işçilik giderleri 720 hesaba ama bunun dışındaki endirek işçilik giderleri 730 hesaba kayıt edilmelidir mesela örneğin üretimin içinde fason üretim varsa veya benzeri bir dışardan işçilik alındı ise 730 hesaba gitmesi doğru olanıdır, üretim tamamlandığında yarı mamül durumu yoksa 152 hesaba varsa öncesinde 151 hesaba ordanda tamamlanma ile 152 hesaba alınması tek düzen hesap planına, muhasebe standartlarına ve VUK.275.maddeye göre olması gerekendir, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Sayın hadisat, tek sigorta dosyasında, üretimde (parçalamada) çalışanlar, reyonda satış yapanlar ile kasiyer ve çaycı mevcut.
    Et işleme, parçalamada çalışanlar 720
    Reyonda satış 760
    Kasiyer ve çayçı 770 olması gerekir. Sgk dosyayı ayırmamız mı gerekir. tek dosyada ayrı ayrı atabilirmiyiz.

Deri satış maliyetini nasıl hesaplaya biliriz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    sayın safakuner eğer ortada bir mamül üretimi varsa hammade ve yardımcı malzemeler 150 hesaba ordanda aynen dediğiniz gibi 710 ve 730 hesaba üretime gitmesi lazım ve üretimin içindeki işçinin çalışanın işçilik giderleri 720 hesaba ama bunun dışındaki endirek işçilik giderleri 730 hesaba kayıt edilmelidir mesela örneğin üretimin içinde fason üretim varsa veya benzeri bir dışardan işçilik alındı ise 730 hesaba gitmesi doğru olanıdır, üretim tamamlandığında yarı mamül durumu yoksa 152 hesaba varsa öncesinde 151 hesaba ordanda tamamlanma ile 152 hesaba alınması tek düzen hesap planına, muhasebe standartlarına ve VUK.275.maddeye göre olması gerekendir, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    Üstat zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim, eline sağlık.