Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: serbest bölgede faaliyet gösteren firmanın satışı ve kdv beyannamesi

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir

serbest bölgede faaliyet gösteren firmanın satışı ve kdv beyannamesi

Merhaba, serbest bölgede faaliyet gösteren bir işletme Yurtiçine mal satışı yaptı . ( serbest bölgeden yurtiçinde sattığı için kdv den istisna olarak fatura kesti) . Bu satış tutarını kdv beyannamesinde "Tam istisna kapsamına giren işlemler" bölümünde hangi kod ve madde no da göstermeli? Teşekkürler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın leon zaten kdv siz mal alıp satıyor veya üretip satıyor yani yüklenilen bir kdv yok neyin iadesini alacak, bu satış bir ithalattır türkiyedeki firma için, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Üstat eksik yazmis olabilirim. Düzeltiyorum.
    Firmanin Türkiyede merkezi , serbest bölgede mükellefiyeti şubesi var. (Genelde bu şubeden satis yapmiyor serbest bolge içerisinden yaptigi mal alislarini bedelsiz bir şekilde merkezine gümrük icin ft kesip aktariyor ayrica topladığı mallar genelde zaten kdv den muaf)
    Arada sırada Türkiye ya 3. bir firmaya direkt satış yapıyor( yurt içinde kdv ye tabi bir mal). bu durumda şubeden bir gelir oluştuğu için hesap planında sube icin açılmış 600 hesabına satis rakamı giriliyor. Bu durumda kdv beyannamesinde bu satis rakamını gostermekti derdim . Görüşünüz benim için önemli , ilgilendiğiniz için teşekkürler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın leon aynı defter bile olsa gelir gider maliyet unsurları ayrı ayrı izlenmesi kayıt edilmesi lazım anlaşılır olmalıdır ve serbest bölgede kdv mükellefiyeti olmadığından şube bile olsa bence kdv beyanına dahil edilmemelidir veya dahil edilecekse illaki o zaman beyannamede 250 veya 350 koddaki diğerleri kısmında beyan etmek lazım ama gene diyorum beyannamede göstermek çok mantıklı değil,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''