Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kasa ve ortak adatlandırma kolay bir yolu var mı

Kasa ve ortak adatlandırma kolay bir yolu var mı

her yıl sonunda bu sene düzgün olarak kasa ve ortak adatlandırma yapıcam diyorum. hama her yıl yapamıyorum. yetişmiyor çünkü.
    sizler nasıl yapıyorsunuz üstadlarım. eğer bir kasa adatlandırmasından bahsedeceksek o kasaya veya ortak hesabına bir daha dokunmamız lazım. mesela 12. ayda yapınca birdaha dokunmamamız lazım. ama ben kdv yi bitirip cari hesapların kapanmasına, bankaların işlenmesine başlayınca ne kasa kalıyor, ne ortak. o ordan girmiş, o ordan çıkmış. mesela 320 hesapta 10 bin var diyelim. adam diyorki ben onu beş önce ödedim. kart çektim vs.
    bunun yolu yöntemi nedir, yapan nasıl yapıyor anlayamadım. ben neden yapamıyorum. düzgün yapacak olsam, şirketin bankasını girmem ve tüm cari hesaplarını kapatmam gerekmez mi? ben bunu nasıl yetiştirip kapatıcam ki?

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Firmanın güçlü alt yapısı ön muhasebesi olmayınca...! vede firma hesap kitap degilde ben ticaretin parasına kazancına bakarım diyorsa!?

Kitaba degil... Kitabına uyduruluyor!!!
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Banka hesaplarını en geç 1 ayda girmen lazım yetişmiyorsa personel takviyesi lazım internet bankacılığı kullanan firmalarda günlük bile girilebilir özel işlerle firmanın işlerini kasasını karıştırmamak lazım sayın mükellefler kendileri sermaye koyan ortak olmalarına rağmen firmanın mutlak sahibi sanıp, firmayı ayrı bir kişilik muamelesi yapmayı öğrenene kadar bu sürer. Sayın mükellefler maalesef sadece alıp satmayı biliyor muhasebe gelir getiren değil götüren bir iş kolu olduğu için önem verilmiyor ta ki denetime alınıp kayıtlarınız ilticacen saih değil diye tek düzene uymamaktan ceza gelene kadar sürüyor ve ancak uyanıyorlar tabii kadro yeteriz görülür denetmene meslek mensubu bana söylemedi yoksa yapardım diye savunur denetmenler böyle savunmalara sadece gülüyorlar işsiz bırakmakla ödüllendiriliyor.Sanki kendileri sütten çıkmış ak kaşık gibi her zaman haklı çıkıyorlar.Avrupada,kıbrısta firma kurana sermayesinin kaynağını bile soruyorlar bizde bu başı boşluk,siyasetçinin tüm halka değilde sadece sermaye sahibine hizmetten vazgeçmediği sürece sürüp gider . Kolay gelsin.

Sistemin ve muhasebe politikasının (benimkiler dahil) yanlış olduğu ve işlemediği açık. Peki çözüme yönelik nasıl yollar izliyorsunuz?
    Mesela bir meslektaşım ben KDV'ye bakmıyorum, yıl sonunda bir tane faiz geliri fişi kaydedip geçiyorum diyor. Bir meslektaşım yılsonunda mükellefin kdv'sini kabul edebeliceği en yüksek faiz faturasını kesip geçiyorum diyor. Başka bir meslektaşım hiç bir şey yapmıyorum, bir sorunla da karşılaşmadım diyor. Yaklaşımların hiçbiri doğru değil, zaten doğruluğunu savunmuyor kimse. Ama elimizden gelen, yapabileceğimiz, yani kötünün iyisi olur diyeceğimiz yöntemler nelerdir? Bu konuda gerçekten bilginize ihtiyacım var. Yani şunu yapsan bir hiç yapmamaktan iyidir diyebileceğiniz yöntem nedir? Siz nasıl bir yol izliyorsunuz?

Üstadlarım, bir kez daha mesaj yazmak zorunda kaldım, çünkü konu gündemden çıkıp gitti.
    Bir kaç firmamın KDV'sini halen kapatmadım ve Kasa-ortak adatlandırması konusunda nasıl bir yolda gitmem gerektiğine karar veremedim. Bu firmaların bankalarını girdim, cari hesapların bir kısmını yaptım ama tamamını yapamıycam çünkü diğer işlerim yetişmiyor ve aynı zamanda karşı taraflar bana cevap ta vermiyor.
    Bunu aylık düzenlik yapmak doğrusu olduğunu biliyorum. Ama durum böyleyken sizce nasıl bir yol izlemek gerekir? Bunu gerçekten öğrenmek için soruyorum. Yorum yazarsanız çok sevinirim.