Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E birlik sözleşme

Yeni Üye

E birlik sözleşme

Arkadaşlar merhaba ebirlik sözleşmelerini uzatma seçeneğini kullanarak mı güncelliyorsunuz yoksa tekrardan sözleşme girişi mi yapıyorsunuz? Tarifenin üstünde ücret talep etme durumunda yeni sözleşme mi yapmamız gerekiyor aradaki fark için damga vergisi beyannamesinde beyan etmek gerekiyor mu? Aracılık ve sorumluluk sözleşmesini de güncellememiz gerekiyor mu iyi akşamlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı Ada**** Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba ebirlik sözleşmelerini uzatma seçeneğini kullanarak mı güncelliyorsunuz yoksa tekrardan sözleşme girişi mi yapıyorsunuz? Tarifenin üstünde ücret talep etme durumunda yeni sözleşme mi yapmamız gerekiyor aradaki fark için damga vergisi beyannamesinde beyan etmek gerekiyor mu? Aracılık ve sorumluluk sözleşmesini de güncellememiz gerekiyor mu iyi akşamlar.
    bu soruların cevabını bende merak ediyorum
    ben ücreti değişenleri yeniden yapıyorum
    aynı olanları uzatıyorum sistem damga vergisini de kendi hesaplayıp çıkartıyor zaten

Müdavim Üye
    Uzatma durumunda tarih 2020 de kalıyor ve fiyat da değişmiyor. Sizler ne yaptınız

Müdavim Üye
    merhaba
    uzat dediğiniz zaman yeni sözleşme yapar gibi ilerliyorsunuz, ve ek protokol yapıyorsunuz, işin mahiyeti kısmını silip tekrar eklediğiniz zaman fiyat güncellemesi yapıyor, 01.01.2021-31.12.2021 olarak tarihi güncelliyor.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sözleşmelerde ücret harici bir değişiklik yoksa yenilemeye ve damga vergisi ödemeye gerek yoktur. Bu durumda GİB sisteminde herhangi bir güncelleme vs yapmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Ancak GİB sisteminde eskiden girilen sözleşmelerin numarası bölümüne tüm numaralar sığmadığı için kısaltarak yazılmış numaralar var. Bunlar da bize göre yeni beyanname göndermeye engel değil. 15 şubattan önce odaların ve Türmob'un açıklama yapmasını bekliyoruz. Her şeyi sil baştan yapmamızı isterlerse buna ne zaman ne de takatimiz yeter. Bence acele etmeyelim bu gibi sıkıntı ve talepler odalara ulaşmaktadır muhtemelen bir açıklama veya güncelleme kolaylığı yapacaklardır ya da süre uzatırlar diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Ebirlikten sözleşme güncelledim.GİB Szleşmelerden tarih güncelleme yapmak istedim.01/02/2021 olarak güncellemede kabul etmiyor.Geçen yılsadece tarihdeğişirdimdiye hatırlıyorum GİB üzerinden.
    Sizler nasıl yaptınız

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı deryaderya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ebirlikten sözleşme güncelledim.GİB Szleşmelerden tarih güncelleme yapmak istedim.01/02/2021 olarak güncellemede kabul etmiyor.Geçen yılsadece tarihdeğişirdimdiye hatırlıyorum GİB üzerinden.
    Sizler nasıl yaptınız
    Güncelleme derken sanırım Türmob sözleşmelerini kasdediyorsunuz. Eğer bu ise onları 2021 için yenilemiş olmalısınız. Şimdi bu sözleşmelerin tarih ve numaraları da değiştiği için sıfırdan GİB sistemine girmeniz gerekecek.

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güncelleme derken sanırım Türmob sözleşmelerini kasdediyorsunuz. Eğer bu ise onları 2021 için yenilemiş olmalısınız. Şimdi bu sözleşmelerin tarih ve numaraları da değiştiği için sıfırdan GİB sistemine girmeniz gerekecek.
    Sayın Dumalı yanlış yazmışım kusura bakmayın Turmob E birlikten uzat dedim.Sözleşme numaraları değişmedi. GİB üzerinden ne yapmam gerekiyor.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı deryaderya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Dumalı yanlış yazmışım kusura bakmayın Turmob E birlikten uzat dedim.Sözleşme numaraları değişmedi. GİB üzerinden ne yapmam gerekiyor.
    Peki sözleşme tarihleri de değişmedi değişti ise GİB de yeniden girmelisiniz çünkü güncelleme kabul etmiyor diye hatırlıyorum.
    Tarihler değişmedi ce zamanında GİB sistemine Türmob'un o uzun sözleşme numaralarını tam olarak yazabildiyseniz ( ki yanlış hatırlamıyorsam o bölüme o uzun numaralar sığmıyordu ) bence sizin yapacağınız başka bir işlem kalmamış diye düşünüyorum. Düşünüyorum diyorum çünkü sistemin karşımıza ne çıkaracağı belli olmuyor. Bize kapanan mükellefin sözleşmesini mart ayında son beyannameyi verene kadar feshetmemiz GİB tarafından tavsiye edildi. Bana göre yanlış uygulama.
    Türmob numaralarını tam olarak yazamadıysanız 15 şubat ı bekleyin derim bakalım karşımıza ne çıkacak.

Gördüğünüz gibi odalarımız Türmob ve GİB bu konularda net bir açıklama yapmıyor deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeye çalışıyoruz.

Müdavim Üye
    Teşekkür ederim Sayın Dumanlı ilginiz için.İyiçalışmalar dilerim