Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trenyol üzerinden satışlar

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Trenyol üzerinden satışlar

Merhaba

Ltd.Şti. Trendyol üzerinden satışlar yapmaktadır.
    Trendyol da bu satışlara ait komisyon faturaları kesmektedir.

Belli periyodlar halinde, komisyon düşülerek şirketin banka hesabına net tutar yatırılmakta.

Bu durumda , nasıl bir yol izlenmeli.
    Her satış için ayrı bir cari açmak mı doğru ? yoksa Trendyol hesabından takip etmek mi ?

Teşekkürler
    YA HEP YA HİÇ.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Her satış için cari açınca içinden çıkılmaz bir hal alabilir biz de de var bir firma küçük satışlar var yüzlerce fatura, tek hesapta topluyorum, gelen komisyon ve paraları da oradan takip ediyorum, Trendyol, hepsiburada ve diğer iki şirket ayrı ayrı 4 hesapta takip ediyorum, nihayetinde aracı firma ödeme almadan siparişi onaylamamakta bu alıcı kişiye cari açmanın bir mantığı yok diye düşünüyorum. Komisyon faturası geliyor, ceza faturası geliyor, geçenlerde ürünü iade etmiş müşteri aracı firma ürünü alıcıya hediye etmiş ücretini kendisi karşıladı müşteriden iade alıp kendisine faturalandırmalarını talep etti buralar da içinden çıkmanız zor olabilir. Biz bürolarda o işlemleri göremediğimiz için takibimiz daha zor olur.
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı SMMM Hüseyin BENLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her satış için cari açınca içinden çıkılmaz bir hal alabilir biz de de var bir firma küçük satışlar var yüzlerce fatura, tek hesapta topluyorum, gelen komisyon ve paraları da oradan takip ediyorum, Trendyol, hepsiburada ve diğer iki şirket ayrı ayrı 4 hesapta takip ediyorum, nihayetinde aracı firma ödeme almadan siparişi onaylamamakta bu alıcı kişiye cari açmanın bir mantığı yok diye düşünüyorum. Komisyon faturası geliyor, ceza faturası geliyor, geçenlerde ürünü iade etmiş müşteri aracı firma ürünü alıcıya hediye etmiş ücretini kendisi karşıladı müşteriden iade alıp kendisine faturalandırmalarını talep etti buralar da içinden çıkmanız zor olabilir. Biz bürolarda o işlemleri göremediğimiz için takibimiz daha zor olur.
    120
    600
    391

sonrasında
    136
    120 kaydı olarak mı yapıyorsunuz
    YA HEP YA HİÇ.

Üye
    Mrb. Trendyolda satış yapmak isteyen bir müşteri Home office olarak faaliyet göstermek istiyor. Fakat aynı zamanda kendisi asgari ücretle çalışmaya devam etmek istiyor. iki gelir kaynağı olduğu için vergilendirmede yıllık gelir vergisi yönünden özel bir durum var mı? Tşk.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı alkan34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mrb. Trendyolda satış yapmak isteyen bir müşteri Home office olarak faaliyet göstermek istiyor. Fakat aynı zamanda kendisi asgari ücretle çalışmaya devam etmek istiyor. iki gelir kaynağı olduğu için vergilendirmede yıllık gelir vergisi yönünden özel bir durum var mı? Tşk.
    Sigortalı kapsamında olan bir gerçek kişi vergi mükellefi olabilir. Vergilendirmede tek işverenden alınan ücret ticari kazancı ile ilişkilendirilmeyecektir.

(Çalışmakta oldugu işyerinde iş akdi izin veriyor ise vergi mükellefi olmasında sıkıntı yok. Yani çalışmakta oldugu işyeri ile sıkıntı yaşayıp yaşamayacagını mükellef bilecek.)
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Yeni Üye
    Alıntı fadime Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Ltd.Şti. Trendyol üzerinden satışlar yapmaktadır.
    Trendyol da bu satışlara ait komisyon faturaları kesmektedir.

Belli periyodlar halinde, komisyon düşülerek şirketin banka hesabına net tutar yatırılmakta.

Bu durumda , nasıl bir yol izlenmeli.
    Her satış için ayrı bir cari açmak mı doğru ? yoksa Trendyol hesabından takip etmek mi ?

Teşekkürler
    Merhaba bu konuyu çözmüşsünüzdür hangi sonuca ulaştınız acaba.
    Trendyoldan satış için nasıl yol izliyorsunuz muhasebe kaydı açısından.