İSTANBUL- İnternet dünyasında yeni bir dolandırıcılık daha türedi. Kullanıcıların msn şifrelerini kıran bilgisayar korsanları, listedeki isimlere ulaşarak kullanıcı adına para istiyor, hatta listedekilerin banka bilgilerine ulaşabiliyor.

Son günlerde bir zincir şeklinde ilerleyen olay şu şekilde gelişiyor: Bilgisayar korsanı önce bir kullanıcının msn şifresini ele geçiriyor. Daha sonra kullanıcının listesindeki isimlere ulaşarak onlardan kullanıcı adına, zor durumda olduğunu söyleyerek para istiyor. Kullanıcıyı tanıyan ve ona güvenenler genelde bu tuzağa düşüp, çeşitli miktarlarda para kaptırıyor ve bilgisayar korsanının istediği hesaba parayı gönderiyorlar.

Ancak kendi hesaplarından kullanıcıya para gönderenler şanslı kişiler... Bir de hesabını dolandırıcılara kaptıranlar var...

Bunun nasıl olduğunu da bilgisayar korsanlarının son mağdurlarından İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sabri Topak anlatıyor...

"Dolandırıcılar benim msn şifremi kırdıktan sonra tüm arkadaşlarımdan para istemişler. Ancak hesapta teknik bir sorun olduğunu ve hesabın bloke vaziyette bulunduğunu belirterek başka bir hesap numarası söylemişler. Hatta benim adıma bazı arkadaşların banka hesap şifrelerini de istemişler. Sonuçta o an için işlem yapamayacak durumda olan ve bana güvenen bazı arkadaşlarım da şifreleri verince onların hesaplarına girip boşaltmışlar..."

Bu olayın zincir şeklinde devam ettiğini ve dolandırıcıların yeni msn şifreleri ele geçirip insanları tuzağa düşürdüğünü belirten Topak, kullanıcıları dikkatli olmalarını yönünde uyardı.

Dolandırıcıların telefon numarasını açıkça yazdığını ve aradığı zaman şifreleri geri verme karşılığında kendisinden de para istendiğini belirten Topak, "şu anda savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Umarız başka kimse mağdur olmadan bu iş sonuçlaır" diye konuştu.

Dünya Gazetesi