Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa çalışma sebebiyle eksik prim yatması doğum rapor ödeneğini etkiler mi?

Müdavim Üye

Kısa çalışma sebebiyle eksik prim yatması doğum rapor ödeneğini etkiler mi?

Kısa çalışma sebebiyle doğumdan önceki son 5 ay ayda 12 gün prim yatacak kalan 18 gün kısa çalışma nedeniyle eksik gün olacak personel doğum rapor ödeneği alabilir mi? (Son bir yılda en az 200 gün prim ödemesi var ) Kolay gelsin

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    alo 180 bilir......

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Doğum yapan kadının rapor parası alabilmesi için,

* Süresinde doktora başvurularak istirahat raporu alınmış olması,

* Adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yani en az 90 prim gün sayısının olması,

* İstirahatli (raporlu) olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç),

*İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş yani sigorta çıkışının verilmemiş olması (sigorta çıkışı verilmiş olanların durumu aşağıda belirtilmiştir),

* Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

Öncelikle annenin doğumdan önce çalıştığı son 3 ay boyunca aldığı brüt maaşların ortalaması alınır ve elde edilen ortalama brüt ücretin üçte ikisi, annenin 30 günlük doğum izin ücreti olarak belirlenir. Bu tutarın 30'a bölünmesi ile günlük doğum izin ücreti bulunur. Günlük doğum izni ücretinin, izin süresi ile çarpılmasıyla annenin alacağı toplam doğum izni ücreti hesaplanmış olur.

Kadın işçinin kısa çalışma ödeneği alması veya ücretsiz izne çıkartılması, düşük rapor parası ödenmesine neden olmaz. Örneğin, 15 Aralık da doğum izni başlayan bir kadın, 15 Eylülden beri kısa çalışma kapsamında veya ücretsiz izinli ise bu kişinin rapor parasının hesabında 15 Eylülden önceki 30 günlük ücret dikkate alınır.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenmekte olan kısa çalışma ödeneği, doğum izninin başladığı tarihte sona erer. Bu tarihten sonra rapor parası ödenir. Doğum izninin sonunda da kısa çalışma uygulaması devam ediyorsa, raporun bittiği tarihten itibaren yeniden kısa çalışma ödeneği başlar.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alo 180 bilir......
    Alo 180 neresidir? (Tarım orman gıda iletişim)

170 olmasın ( :
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!