Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şirketin şahsa nevi değişikliği ve geçmiş yıllar karı sorunu

Şirketin şahsa nevi değişikliği ve geçmiş yıllar karı sorunu

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Bir LTD şirketinin bilançosunda 500bin üstü geçmiş yıllar karı bulunmakta. Şirket gayrifaale düştü, yüksek tutarda vergi borçları var. Kar dağıtım stopajını ödeyecek durumu da yok.

Bu şirketin; önce karını sermayeye ekleyip, daha sonra da NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ ile Şahıs İşletmesine çevirip, ardından kapanış vermem durumunda; KAR DAĞITIM STOPAJINA tabi olmadan bu işi sonlandırmış olur muyum? Vergisel ve mevzuat açısından gözden kaçırdığım ayrıntı olabilir mi? Bu konularda tereddütlerim var.

Bu yolu seçmeden TASFİYE'ye sokup ta halledebilirim ancak bilançosunda fiilen olmayan bakiyeler birikmiş olduğundan bu yolu tercih etmiyorum. Tasfiye durumunda Danıştay 9. Dairesinin bir kararı var. Daha önceden, sermayeye eklenmiş karlar Tasfiye Sonunda sermaye dağıtımında ayrıştırılmalı ve vergilendirilmesi talep edilirken bu danıştay kararında bunun mevzuata uygun olmadığı kararı verilmişti. (13.2.2019 tarih 2016/4386 esas)
    Veya herkes için en kolayı RESEN TERK'e bırakıp ne tasfiyesi, ne nevi değişikliği ile uğraşmadan çizgi mi çekmek gerekir.

Bu konuda değerli yorumlarınıza ihtiyacım bulunmaktadır. İyi günler dilerim.
    [url]www.MaliMizah.com[/url] - Artık meslekte mizah var )

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Sgk 10 gün bildirim ceza asgari ücretin 3 katı
    Kendini Bil Kendini

Kıdemli Üye
    Fikir yürütürsek ilgili Danıştay Kararında illa tasfiye karından söz edildiği söylenemez;

"Dağıtılmadığı sürece tevkifata ve beyana konu olmayan kâr payları Yasa hükümlerinin tanıdığı imkandan faydalanılarak sermayeye eklendiğinde şekil değiştirmekte ve kâr payı olmaktan çıkıp sermaye haline gelmektedir. Bu nedenle de tasfiye sonucu geri verilen sermaye paylarından dağıtılmayan kâr payını ayrıştırıp vergilendirmek, Yasa’nın kârın sermayeye eklenmesinin kâr dağıtımı sayılmayacağı yönündeki hükmüne ve amacına aykırı olacaktır. Anılan hükümler uyarınca tam mükellef kurumların elde edecekleri kârın dağıtılması halinde maddelerde belirtilen şekilde bu kâr payları üzerinden tevkifat yapacakları açık olmakla birlikte söz konusu kârın dağıtılmayıp sermayeye eklenmesi durumunda yasa hükmü uyarınca tevkifat yapılmayacaktır."

Buradan şunu anlıyorum. Tasfiye halinde olup olmadığı önemli değil, kar eğer sermayeye eklendiyse , artık "sermaye" adını almıştır. Sermayeyi ortaklara geri dağıtmak için , tasfiye yerine sermaye azaltımı yoluyla da bu yapılabilir.