Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 15 yıl 3600 gün yazısı ile aynı gün işten ayrılmak ve işyerinin zor durumu

Müdavim Üye

15 yıl 3600 gün yazısı ile aynı gün işten ayrılmak ve işyerinin zor durumu

Günaydın
    Bir çalışanımız (Önemli bir iş yapmaktadır) 30.12.2020 de birden bire SGK dan 15 yıl 3600 gün yazısı getirerek hemen işten ayrıldığını ve kıdem tazminatını istediğini belirtmiştir
    Önemli bir işte görevi olan çalışan hiç süre vermeden (İhbar öneli) bu şekilde işten istediği gibi ayrılıp tazminat alabilir mi? Bu durumda ihbar tazminatı ödemek zorunda olmaz mı? İşyerimiz onun yerine personel bulması belki 1 ayı bulacak b durumda işyerinin zararını ve müşteri kaybı, iş kaybı ne olacak?
    Ne yapılması gerekir? Bu uygulama yasal mıdır? Kolay gelsin

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın
    Bir çalışanımız (Önemli bir iş yapmaktadır) 30.12.2020 de birden bire SGK dan 15 yıl 3600 gün yazısı getirerek hemen işten ayrıldığını ve kıdem tazminatını istediğini belirtmiştir
    Önemli bir işte görevi olan çalışan hiç süre vermeden (İhbar öneli) bu şekilde işten istediği gibi ayrılıp tazminat alabilir mi? Bu durumda ihbar tazminatı ödemek zorunda olmaz mı? İşyerimiz onun yerine personel bulması belki 1 ayı bulacak b durumda işyerinin zararını ve müşteri kaybı, iş kaybı ne olacak?
    Ne yapılması gerekir? Bu uygulama yasal mıdır? Kolay gelsin
    ihbar süresi var işçide işvereni ihbar etmeli eğer zamanında size o yazıyı vermedi ise atıyorum ihbar süresi 8 hafta ise çıkmadan 8 hafta önce vermedi ise sizde işimiz aksatıyor diye ihbar tazminatı alabilirsiniz işçiden
    diye biliyorum

siz genede bir avukata danışın

Üye
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ihbar süresi var işçide işvereni ihbar etmeli eğer zamanında size o yazıyı vermedi ise atıyorum ihbar süresi 8 hafta ise çıkmadan 8 hafta önce vermedi ise sizde işimiz aksatıyor diye ihbar tazminatı alabilirsiniz işçiden
    diye biliyorum

siz genede bir avukata danışın

15 yıl 3600 gün şartıyla kıdem tazminatı alarak iş akdi sonlanan sigortalılar için, ihbar süresi şartı da aranmaz. Bu nedenle bu sebeple işten ayrılan çalışanın bildirim süresi kadar çalışması gerekmez, ihbar tazminatı da söz konusu olmaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı ttgsk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 yıl 3600 gün şartıyla kıdem tazminatı alarak iş akdi sonlanan sigortalılar için, ihbar süresi şartı da aranmaz. Bu nedenle bu sebeple işten ayrılan çalışanın bildirim süresi kadar çalışması gerekmez, ihbar tazminatı da söz konusu olmaz.
    çok saçma bende 20 yıldır çalışıyorum hadi ben kaçtım diyip çıkacam kdv nin son günü çok saçma

Müdavim Üye
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok saçma bende 20 yıldır çalışıyorum hadi ben kaçtım diyip çıkacam kdv nin son günü çok saçma
    Birçok yerde bu tür haberler onlarca senedir çıkıyor. Özellikle Kurban bayramının 9 gün tatil olmasından önce ve yeni yıla girmeden önce. Kurban bayramında izin için problemler oluyor. Yeni yılda maaşlara zam konusundan bu tür olaylar oluyor. İşverenlerin büyük kısmı maalesef doğruyu söylemezler. Arada bilmeden muhasebeci kalır. Yukarıda bahsedilen olayda işci zam istemiştir. İşveren vermemiştir.
    Osmanertan kardeşimiz işcinin haklı olduğunu zaten kendisi yazıyor. onun yerine personel bulması belki 1 ayı bulacak bu durumda işyerinin zararını ve müşteri kaybı, iş kaybı ne olacak? diye soruyor. Şu pandemi döneminde işveren bugün veya 1-2 günde işciyi hemen bulabilir. İşci orada çalışan işyerini çeviren birisi olarak gözüküyor. Hak ettiği ücreti alamadığını düşünerek böyle bir yola başvurmuştur. Maalesef bu tür olaylar oluyor. Arada muhasebeciler olarak ister istemez bir yol bulmaya çalışıyoruz.

İşvereninden memnun olan hiç bir çalışan bu şekilde ayrılmak istemez. Yılların birikimi böyle sonuçlara yolaçabilir. Özellikle muhasebe personelinin yaptığı işi küçümseyen vasıfsız çalışan gibi davranan, personel yedeklemesi yapmayan, köle gibi çalıştıran işverenlere müstehak. ihbar ödetsen nolacak zaten yasal olarak hadi bana eyvallah diyerek ihbar ödemeden
    çıkabilir. personelin işini yapmaya bakın. Personelinize insan gibi davranın