Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adi ortaklık serbest meslek makbuzu ve serbest meslek ile işletme hes beraber

Müdavim Üye

Adi ortaklık serbest meslek makbuzu ve serbest meslek ile işletme hes beraber

Günaydın iki konuda soru sormak isterim
    *Adi ortaklık serbest meslek faaliyeti yapıyorsa mükellefiyet serbest meslek faaliyeti olur ve serbest meslek makbuzu mu kesmelidir?
    *Bir mimar em mimarlık hizmeti (Serbest meslek faaliyeti) ve aynı amanda inşaat yapım işi yapıyorsa bu durumda mimarlık hizmet işi için serbest meslek makbuzu düzenlemek inşaat yapım işleri için fatura mı düzenlemek zorundadır? Kolay gelsin

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    cevap evet ve 2 ayrı defter tutulacak beyannamelerde birleştirme yapılacaktır.Ortaklar 2 işletmede de ortaksa tabii.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    2 gerçek kişi ile mimarlık firması kuruldu adi ortak olarak esmm başvuru yapacağımızdan dolayı mali mühür başvurusu yapılacaktır. adi ortaklık için imza sirküsü çıkarıldı başvuru esnasında oda sicil numarası isteniyor mimarlar odası 2 kişi ayrı oda numarası verdi adi ortaklığa ait oda numarası olmadan 2 sinin yazsak olurmu yardımcı olurmusunuz gelir idaresine bir türlü ulaşamıyorum

Alıntı DILEK033 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 gerçek kişi ile mimarlık firması kuruldu adi ortak olarak esmm başvuru yapacağımızdan dolayı mali mühür başvurusu yapılacaktır. adi ortaklık için imza sirküsü çıkarıldı başvuru esnasında oda sicil numarası isteniyor mimarlar odası 2 kişi ayrı oda numarası verdi adi ortaklığa ait oda numarası olmadan 2 sinin yazsak olurmu yardımcı olurmusunuz gelir idaresine bir türlü ulaşamıyorum
    Adi ortaklıkların mali mühür başvurusu için gönderilecek belgeler:
    1. Mali Mühür Başvuru Formu ve Taahhütnamesinin doldurulmuş hali (imzalı, kaşeli), (ortaklığın vergi numarası ve ortaklık sözleşmesinde yazılı olan ünvan bilgisi yazılmalıdır)(https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/e...hutnamesi.docx [^])
    2. “Elektronik Mali Mühür Sertifika Sahibi Taahhütnamesi” nin imzalı aslı, (https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/e...hhutnamesi.pdf [^])
    3. Adi Ortaklık Sözleşmesinin noter onaylı örneği,
    4. Başvuru formuna şirket adına imza atan kişi veya kişilerin yetkili olduğunu gösteren şirket imza sirkülerinin noter onaylı örneği.

ben ortaklardan bir tanesinin oda bilgilerini yazdım, yeterli oldu. mali mühür geldi. oda belgelerini ek olarak koyabilirsiniz, sorun olmaz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) Yeni Ziraat Mahallesi Etlik Cad. No: 16 06110 Dışkapı/ANKARA adresine yolladım.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    tamam teşekkürler ilk defa yapınca adi ortaklık adını gerçek kişiler kısmınamı tüzel kişiler adına mı yazacaz