Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kasap toptan satış kdv oranı

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Üstadımla aynı görüşteyim, başka görüşü olan varmıdır, kasap müşterisi olupta toptan satışlarında işlenmiş ürün olsa dahi %1 kdv mi kullanılmaktadır?
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Özelge talebinde bulundum, fakat sonucun gelmesi sanırım epey zaman alacak.
    Sanırım başka görüşte olan yok

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Büyükbaş hayvanların etlerinin (taze, soğutulmuş, dondurulmuş, yağlı, yağsız, kemikli, kemiksiz) tesliminde KDV Oranı toptan satışlarda, teslimlerde %1, perakende satışlarda, teslimlerde %8 olarak uygulanacaktır.

Küçükbaş hayvanların etlerinin (taze, soğutulmuş, dondurulmuş, yağlı, yağsız, kemikli, kemiksiz) tesliminde KDV Oranı toptan satışlarda, teslimlerde %1, perakende satışlarda, teslimlerde %8 olarak uygulanacaktır.

Kümes hayvanlarının etlerinin (taze, soğutulmuş, dondurulmuş, kemikli, kemiksiz) tesliminde KDV Oranı toptan ve perakende satışlarda, teslimlerde %8 olarak uygulanacaktır.

kdv oranı aynen veya işlendikten sonra olsa bile)
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    tabi burada teslimin kime yapıldıgıda önemlidir.

................aynen veya işledikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlara teslimi % 1, gerçek usulde KDV mükellefiyeti bulunmayanlar ile diğer kişi ve kurumlara teslimi ise % 8 oranında KDV'ye tabidir.

Örnek
    kdv mükellefi şahıs z bir şahsi bir organizasyon için (faaliyeti ile ilgili olmayan) kasaptan toptan et aldı diyelim kdv oranı %8 dir.

ama lokanta işleten x faaliyetinde kullanacagı toptan et alımlarında kdv oranı %1 dir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Çevrede çok yaygın işlenmiş et (karkastan bonfile, pirzola, kuşbaşı vb. yapılmış et) toptan satışlarda (Alıcının vergi mükellefiyeti olup işletmesinde kullanması veya aynen, işledikten sonra sattığı halde) %8 uygulanıyor.

Köfte sucuk %8, kıyma da yine %1 dir değil mi?

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    sonuç olarak;

* büyük baş ve küçük baş hayvanların etlerinin toptan satışı %1 (kemikli, kemiksiz, bonfile, kuşbaşı, pirzola, kıyma vs)

* sucuk, salam, sosis gibi mamüle çevrilen yiyecekler toptan ve perakende teslimi %8

* kümes hayvanları nın etleri ve mamülleri toptan ve perakende %8

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Teşekkürler üstat kolay gelsin

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Özelge sonucu,

Yukarıdaki hüküm ve açıklamalara göre;
    - Söz konusu Kararnameye ekli (I) sayılı listenin 3 üncü sırasında sayılan ürünlerin (bonfile, biftek,
    pirzola, but, kuşbaşı, köfte, dondurulmuş bütün tavuk, göğüs, kanat, bacak, pirzola, ciğer) işletmelerinde
    kullanılmak üzere gerçek usulde KDV mükellefiyeti bulunanlara teslimi toptan teslim mahiyetinde
    olduğundan, %1 oranında KDV uygulanacaktır.
    - Öte yandan, (I) sayılı listenin 3 üncü sırasında sayılan ürünlerin (bonfile, biftek, pirzola, but,
    kuşbaşı, köfte, dondurulmuş bütün tavuk, göğüs, kanat, bacak, pirzola, ciğer) gerçek usulde KDV
    mükellefiyeti bulunmayanlara teslimi, perakende teslim sayılacağından bunlara tesliminde %8 oranında
    KDV uygulanacaktır.
    - Büyük ve küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarının etlerinden ürünün karakterini ve taze etin iç
    yapısını değiştirecek şekilde hazırlanan veya pişirilen ürünler (sucuk), TGTC nin 16 no.lu faslı
    kapsamında değerlendirilmekte olup 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin (A/12) nci sırasında
    yer alan bu ürünlerin toptan ve perakende teslimi %8 oranında KDV ye tabi bulunmaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın safakuner aşağıya eklediğim cevaba uygun özelge vermişler, aynen orda dediğim gibi işlenmişlerde %1 olmalı ama işlenmiş et sucuk için % 8 demişler her ne kadar katılmasamda aşağıya eklediğim yazımda dediğim gibi bazen özelgeler kanun veya ikincil olan mevzuata kararlara,yönetmeliklere,tebliğlere uygun olmayabiliyor, bilgiyi paylaştığın için teşekkürler, kolay gelsin.

06.Aralık.2020, 17:14#7
    hadisat hadisat isimli Üye şuanda online konumundadır
    Moderatör
    hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım kararnamenin 3,4.kısmı açık 1 sayılı listenin 3.maddesine dahil edilen hayvanların etleri ister bütün halinde isterseniz sizin yaptığınız gibi veya diğer parçalar halinde olsun isterseniz işlenmiş et olan şeklinde olsun '''İşlenmiş etler genelde domuz ya da dana etinden yapılır ama bazen kümes hayvanları, sakatat ve et yan ürünleri içerebilir. İşlenmiş et ürünlerinin bazıları; pastırma, jambon, sosis, sucuk, salam, salamura et, kurutulmuş et, konserve et ve et bazlı soslardır.''' önemli değil önemli olan parekendeyemi girer yada girmez ayrımına göre karşılık bulması lazım çünkü kararname böyle diyor ama tabi işlenmiş et ürünleri ile ilgili güncel kdv oranlarında başka bir kısımda açık ve net olarak bir bölüm varsa o zaman o kdv oranını kullanmak lazım ama yoksa işlenmiş etide kararname yukarda anlattığı şekilde dahil ediyorsa oda %1 olur, yani konu esasında açık ama özelgelerde kararnameye uygun oluyor yada olmuyor ve kafa karışıklığına sebebiyet veriyor veya karışık bir konu olduğu için farklı farklı uygulayanlar olduğu için gene kafa karışıklığına sebebiyet veriyor ama ben hala aynı yerdeyim bence sizin yukarda dedikleriniz için kdv oranı %1 olmalı,kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Aynen üstat, paylaşmış olduğunuz bilgilerle birebir karşılıyor. Ürün yapısı değişen sucuk, sosis ürünlerin kdv si %8 olarak hep uygulanıyor. Onu da TGTC fasıllar kapsamında değerlendiriyor.

Dondurulmuş bütün tavuk, göğüs, kanat, bacak, pirzola, ciğer alımlarının hepsinde kdv %8 iken, toptan satışlarımızda uygulayacağımız %1 kdv ile aradaki firma lehine kalan %7 lik kdv farkı ilerde sorun yaratmaz değil mi? Tavuk ürünlerinin toptan satışlarında %1 uygulandığına hiç denk gelmedim de.