Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Işten çıkarma ve kçö iptali

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Işten çıkarma ve kçö iptali

KÇÖ den faydalanan bir işyerinde 04 kodu ile bir kişinin işten çıkarılması durumunda işyerinin bütün KÇÖ leri iptal mi ediliyor.
    Birde KÇÖ den faydalanmayan bir çalışan 04 kodu ile çıkartılırsa durum nedir.??
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla
    Merhaba,
    Öncelikle 04 kodu ile çıkış yapmak yasaktır. Olması gereken koddan çıkış yapsanız bile İŞKUR'a dilekçe gönderip işçinin çıktığını bildirmeniz gerekir, böylece KÇÖ sonlanır.
    İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KÇÖ den faydalanan bir işyerinde 04 kodu ile bir kişinin işten çıkarılması durumunda işyerinin bütün KÇÖ leri iptal mi ediliyor.
    Birde KÇÖ den faydalanmayan bir çalışan 04 kodu ile çıkartılırsa durum nedir.??
    04 koddan yada fesıh yasakları kapsamında ısten cıksı yaparsanız kco odenıgınden perosnele yapılan odemelerı kurum sızden gerı ısteyecektır.

+ fesıh yasagına aykırı davranmaktan dolayı ıdarı para cezası ıle karsı karsıya kalacaksınız.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı jandarma45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    04 koddan yada fesıh yasakları kapsamında ısten cıksı yaparsanız kco odenıgınden perosnele yapılan odemelerı kurum sızden gerı ısteyecektır.

+ fesıh yasagına aykırı davranmaktan dolayı ıdarı para cezası ıle karsı karsıya kalacaksınız.
    Arkadaşlar amma astınız kestiniz ya...
    Siz kimin tarafını tutuyorsunuz.
    Tamam o işçinin KÇÖ sü kesilsin sıkıntı yok ama diğer tüm KÇÖ ler neden duruyor.
    Birde KÇÖ almayan bir işçinin 04 kodu ile çıkartılması sonucu ne olur???
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    http://upaymm.com.tr/Sirkuler/SirkulerDetay?id=1103

bu konu hakkında bılgı almak ıstedıgınız ıcın zaman ayırıp cvp yazıyoruz,

ben sızın tarafınızı tutsam ne olacak, kurum yaptırım uygulmayacakmı? nasıl bır anlayıstır anlamadım acıkcası.

Bilindiği üzere 25.03.2020 tarihli ve 7226 sayılı Kanun ile 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen Geçici 23 inci maddesinin 2 nci fıkrası uyarınca; 26.03.2020 tarihi itibari ile kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerektiği,

4857 sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu maddesi uyarınca 17.04.2020 tarihi itibari ile 25 inci maddenin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği,

Hükme bağlanmıştır.

Bu çerçevede Türkiye İş Kurumunun, İl Müdürlüklerine gönderdiği iç yazışmada, aşağıda belirtilen işten çıkış kodlarının KÇÖ ve Fesih Yasağının ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Kullanılamayacak İşten Çıkış Kodları

Çıkış Kodlarının Hangi Tarih İtibari ile Kullanılmaması Gerektiği

Yaptırım

v 01- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

v 04-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

v 15-Toplu işçi Çıkarma

v 22-Diğer nedenler

v 27-İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih

v 28-İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih

KÇÖ

NÜD

KÇÖ

NÜD

26.03.2020

17.04.2020

KÇÖ İptali

Her işçi ve her ay için 1 asgari ücret tutarında idari para cezası

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı jandarma45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://upaymm.com.tr/Sirkuler/SirkulerDetay?id=1103

bu konu hakkında bılgı almak ıstedıgınız ıcın zaman ayırıp cvp yazıyoruz,

ben sızın tarafınızı tutsam ne olacak, kurum yaptırım uygulmayacakmı? nasıl bır anlayıstır anlamadım acıkcası.

Bilindiği üzere 25.03.2020 tarihli ve 7226 sayılı Kanun ile 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen Geçici 23 inci maddesinin 2 nci fıkrası uyarınca; 26.03.2020 tarihi itibari ile kısa çalışma uygulamasından yararlanabilmek için, kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerektiği,

4857 sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu maddesi uyarınca 17.04.2020 tarihi itibari ile 25 inci maddenin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemeyeceği,

Hükme bağlanmıştır.

Bu çerçevede Türkiye İş Kurumunun, İl Müdürlüklerine gönderdiği iç yazışmada, aşağıda belirtilen işten çıkış kodlarının KÇÖ ve Fesih Yasağının ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Kullanılamayacak İşten Çıkış Kodları

Çıkış Kodlarının Hangi Tarih İtibari ile Kullanılmaması Gerektiği

Yaptırım

v 01- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

v 04-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

v 15-Toplu işçi Çıkarma

v 22-Diğer nedenler

v 27-İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih

v 28-İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih

KÇÖ

NÜD

KÇÖ

NÜD

26.03.2020

17.04.2020

KÇÖ İptali

Her işçi ve her ay için 1 asgari ücret tutarında idari para cezası

Sayın Jandarma yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Tabi ki cevaplarınız benim için değerli bu karmaşık ortamda. Ama bir çıkış yolu aramaktayım. Mesela yazdığınız metinde "kısa çalışma uygulandığı dönemde" şeklinde bir ifade var. Bu dediğim işyeri ağustos ayında çıkış yapmış ve o dönemde KÇÖ den faydalanmadı. Nisan -Haziran arası yararlandı ve sonra tekrar Eylülde başladı. Birde çıkarılan kişi Emekli ve ayda bir gün çalışan İşyeri Hekimi. Bundan bir çıkış yolu olmalı bence bu kadar ağır bir yaptırım işverenin çok zorlar.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Şevket arkadaşım burada okuyup yazanların karar verme yetkileri yoktur sadece başlarına geleni yazarlar.Bende de bir işçi var zaten aralıklı gelirdi her ay devamsızlık uygulaması yapmaktan yorulmuştum işveren bu işçiye kızıyor beni kovmaya kalkıyor işçi tarafını tutuyormuşum ben kanunları hatırlatıyorum diyorum işe bir süredir yine gelmiyor rapor göndermiyor telefonlara çıkmıyor istifa da etmiyor her gün işe gelmedi raporu düzenlemekten yoruldum.Mesleğin kaderi bu olmalı.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    İşkur şefi ile görüştük ve baya bir araştırma yaptık.Çıkış işlemi KÇÖ uyguladığımız bir dönem değilde normal bir ayda olmasından dolayı her hangi bir iptal söz konusu değil. Dediğim gibi gazete manşetlerine bakarak işten çıkarmak yasak yoksa cezası çok ağır olur şeklinde algılamayıp kanun nizam neyi gerektiriyorsa ve detayları ne ise araştırıp emin olmak lazım.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar benim şirketlerimin bir tanesindede bir kişi var firma daha önceden 3 ay nisan-haziran arası KÇÖ ve Nakdi ücret desteğinden yararlandı aynı dönemde ve hatta çalışma bakanlığı müfettişlerince incelendi eylül ayında ve inceleme başarı ile sonuçlandı bir sıkıntı olmadı,şimdi bu firmada ikale sözleşmesi ile arabulucu ile işçi işveren anlaşarak sözleşmeyi fesih etti ve 22 kodu ile bildirim yapılacak sgk'ya çıkış kodu ile ama tabi bu kodda çıkış yasağı kapsamında ve bir asgari ücret ceza yenecek işveren söyledik bilgisi var kanuna baktığımızdada 4857/geç.10.madde ve 4447/geç.23.maddeye göre sadece bu ceza olmalıdır çünkü kanun bunu diyor ve bu vatandaş ayrıyeten NÜD'dende faydalanmadı o dönem KÇÖ'den faydalandı,şimdi bende günlerdir araştırıyorum altından giriyorum üstünden giriyorum kanun böyle desede işkur işgüzarları iç genelge yayınlamışlar KÇÖ ve NÜD iptalinden ve yasal faizi ile geri alınmasından bahsediyorlar ve uzmanlarda bunun yanlış olduğunu bahsediyor,şimdi gelde çık işin içinden işkur bu şekilde uygularsa doğru değil kanunide değil şevket beyin görüştüğü işkur şefi geriye dönük KÇÖ iptal olmaz talep edilmez demesi güzel ama genelge sağlıklı değil uygulanırsa uğraştırılar halbukisi ika sözleşmesi demek işçi işveren anlaşması demek ve sgk kodlarında başka bir ayrı kodda olmadığından mecburen 22 kodu ile bildiriliyor,yani 3 kodu ile bildirilirse ne olur dediğimizde bu seferde ikale sözleşmesi sıkıntı olurmu gelde çık işin içinden neden bu mesleği zorlaştırıyorlar neden kanun maddelerine riayet ederek adam gibi daha uygun ikincil mevzuat çıkarmıyorlar ve neden iç genelge ile sadece kendi birimlerine bildirerek iş yapıyorlar ve neden biz hep iyi niyet aramak durumunda kalıyoruz neden neden diye uzayıp duruyor arkadaşlar,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Sayın arkadaşlar Normal çalışma döneminde işçi çıkaran bir işyerinin KÇÖ sünün sonlanacağı ve bir daha faydalanamayacağı hangi kanunda yazıyor ben hala bulamadım. Zaten takdir edersiniz ki Excell tabloları ve dilekçelerimizde KÇÖ başla ve bitiş tarihlerini bildiriyoruz. Yani KÇÖ de bir dönemsellik var. Firma normal çalışmaya geçtiğinde İşçi çıkarabilir ve burda da Asgari Ücret Tutarında ceza yer bu kesin, ama tüm KÇÖ lerin duracağına ilişkin bir yazı bulamadım. Kısa çalışma tarihlerini bildirdiğimiz aralıkta İşçi çıkartılsa idi KÇÖ yanardı ona bir diyeceğim yok ama KÇÖ alınmayan ara dönemde çıkış olmuş.
    Ş.KARTAL