Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıl içinde ters bakiye veren 120 ve 320 ler için ceza kesilecek mi?

Kıdemli Üye

Yıl içinde ters bakiye veren 120 ve 320 ler için ceza kesilecek mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    vay arkadaş 1-2 gözden kaçan olsa ki oluyor tek dğzene uymadık diye cezamı yiyecez
    seçtiğim güne lanet ediyorum bu işi

Müdavim Üye
    e deftere geçitğiniz andan itibren bütün ters veren aylara dikkat edilecek her ayın sonunda avans hesaplarına aktarılıp ay başında geri alınacak. yada vanas hesabında takip etmeye devam edip satış gerçekleştiğinde carisine çekilecek.ters bakiye cariler kasa ödeme belge türü hepsine daha çok özen göstermemiz gerekiyor. o yüzden yeni e deftere geçeceklere önerim ocak ayında bütün carilere küçük rakam dahi olsa mutabakat yapıp açık hesabınız varsa kapatın 2021de boşu boşuna her ay doldur boşalt yapmayın.Ayrıca mesleğe çok severek girmeme rağmen böyle zorlulklar karşısında pişmanlığımı içten içe yaşıyorum

Müdavim Üye
    8500 lira ceza kesilmesi yetmez, üzerine de hapis cezası verilmeli

120-320 alacak bakiye vermesi demek, ekonominin alt-üst olmasına direkt etki eden en önemli etmen olacaktır ne de olsa

Müdavim Üye
    Yok günlük düzeltelim bence

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8500 lira ceza kesilmesi yetmez, üzerine de hapis cezası verilmeli

120-320 alacak bakiye vermesi demek, ekonominin alt-üst olmasına direkt etki eden en önemli etmen olacaktır ne de olsa
    yemin ediyorum şahit olun 1 mükellefim bu yüzden 8.500 lira ceza yesin istifa ederim

Müdavim Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yemin ediyorum şahit olun 1 mükellefim bu yüzden 8.500 lira ceza yesin istifa ederim
    Bence kırbaç daha zevkli olur en azından

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bu ceza maddesini aşağıya ekliyorum eğer bu madde uygulansın ve bundan dolayı birine ceza kesilsin ilk önce ben alkışlayacağım ve sonuna kadarda bunu savunacağım, çünkü bu cezayı uygulamak demek firmanın hesap planının incelenmesi yani tek düzen hesap planına uymaması standartların getirdiği muhasebe uygulamalarına uymamak demek veya mali tabloların ilkelerine sunumuna uymamak demek ve kısaca 15 tane tebliğ olan VUK.nununa ekli MSUGT.lerine uymamak demek yani muhasebe denetimi demek ve bunu yapacak kişilerde vergi müfettişlerimi yani vergi incelemesi yapan vergi kaybı hazine zararı varmı diyen ve şuan uygulama yaptığımız beyanname muhasebeciliğinin bekçileri demek, arkadaşlar ben 33 senedir bu mesleğin içindeyim aşağıdan yukarıya her kademede çalıştım bu mesleğin ve bir tane yukarda bahsettiğimiz uygulamadan dolayı ceza yemiş mükellefe rastlamadım veya duymadım, bir mali müşavir arkadaştan duymuştum yıllar önce oda inşaat şirketinin 170-178 hesaplarla ilgiliydi ve birazda daha farklı bir şeydi yani bu videodaki gibi açıklamalar çok gerçekçi gelmiyor bana veya bizim mali müşavir arkadaşlarımızın bazıları benim bir kaç sene önceki duygu ve düşüncelerimi yaşıyorlar gibi ve çok umutlular ve olabilecek durumundan olur neden olmaz durumunda veya haleti ruhiyesinde ama nafile muhasebe standartları kapsamında tek düzen hesap planı ne diyor 120 ayrı hesap ne için kullanılır 320 ayrı hesap ne için kullanılır ama bir çok firma var tek hesap açıyor 120 veya 320 çünkü hem müşterisi hemde tedarikçisi, veya aynı standartların mali tablo ilkeleri ne diyor hesapla arasında mahsuplaşma yapamazsın aktif pasif bir biri ile cem edemezsiz yani kapatamazsın diyor ama bir çok firma var yıl sonunda 120 ve 320 hesapları bir biri ile kapatıyor ve bunu inceleyen müfettişlerin biri çıkıpta bu olmaz ben sana VUK.353/6.madde kapsamında 8.500,00 lira cezayı kesiyorum demiyor neyse hayallarimiz hep güllük gülüstanlık ama bize düşen hep çorak araziler, kolay gelsin.

6. (Değişik: 25/5/1995 - 4108/8 md.) Bu Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına

ve mali tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara 250.000.000 (513 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2020'dan itibaren 8.500 TL) lira özel usulsüzlük cezası kesilir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''