Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklilik hesabında son 7 yıl hesabı

Müdavim Üye

Emeklilik hesabında son 7 yıl hesabı

iyi günler. hep mükellefle ilgili sorular sordum biraz kendimle iliglide deneyimlerden faydalanmak istedim. kanunda açık ifadelerle yazmasına rağmen yinede uygulamış olanlardan feyiz almak istiyor insan. stajım sayılırsa 51 stajım sayılmadığı şu durumda 54 yaş da emeklilik yaşım doluyor şu anda 42 yaşımdayım son 15 ayımı sildirecek haliyle 7600 günüm var. öğrendiğim genel birbilgiye göre ssk yada bağkurda geçen hangi süre daha fazlaysa o tarafdan emekli olabiliyormusuz. ama yıllardan beri büyüklerimizden yada müşterilerimden gördüğüm kadarıyla son 3,5 yıl ssk lı olarak ssk dan emekli olanlar var. benmi yanlış biliyorum bunun ayrı bir püf noktasımı vardır. bu yollardan geçmiş olan arkadaşlardan bilgi almak isterim. Cevao verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Kanunda ve yüzlerce kişiyi emekli etmiş biri olarak son 7 yıl içinde hangi kurumdan 3,5 yıl (1260 gün) prim yatırılmış ise o kurumdan emekli olur. Eşitlik halinde ise en çok yatırıldığı kurumdan emekli olur. Kısaca bağkurdan sonra bir kişi 3,5 yıl (1260 gün) prim yatırırsa ssk şartlarına göre ssk'dan emekli olur. Yalnız Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş ve muhasebecilere ayrıcalık tanınarak daha doğrusu bizleri mahvederek muhasebecilik mesleğini devam ettirenler hiçbiryerden ssk'lı olamazlar. Ssk kurumundan emekli olamazlar. Bu nedenle muhasebecilerin ya bağkurdan emekli olmaları lazımdır. veya vergi dairesinden işi terk edip başka bir yerde ssk'lı çalışırsa emekli olabileceklerdir.

Müdavim Üye
    1.10.2008 sonrasında işe giren sigortalıların ise, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüye göre prim ödenmiş ise o statüye göre emeklilik şartları belirleniyor.

daha önceki tarihli işe girişler içinse; bahsetmiş olduğunuz son 7 yılda daha fazla hizmetin olduğu, yani 1261 günün olduğu kuruma göre emekli oluyorsunuz

Müdavim Üye
    emeklilik servisindeki kişiden aldığım bilgide genel ortalamaydı ama ben 2008 kısmını eksik anlamışım sanırım.

Müdavim Üye
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.10.2008 sonrasında işe giren sigortalıların ise, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüye göre prim ödenmiş ise o statüye göre emeklilik şartları belirleniyor.

daha önceki tarihli işe girişler içinse; bahsetmiş olduğunuz son 7 yılda daha fazla hizmetin olduğu, yani 1261 günün olduğu kuruma göre emekli oluyorsunuz
    Bilgi için teşekkür ederim. 2018 yılında işe giren kişiler en az 25 yıl hizmet süresi ve primini ve 60 le 65 yılları arasında yaşını tamamlayacaklar. Ölmez sağ kalırsak, 2033 senesinde bu kişilerin emekliliğine dikkat edelim. Hatta 2008 senesinden sonra işe girenlerin işini şimdiden takip edip bunları ssk'lı işe yönlendirmek lazım. 10-20 yıl sonra bizi uyarmadın demesinler.

Müdavim Üye
    Alıntı musoyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeklilik servisindeki kişiden aldığım bilgide genel ortalamaydı ama ben 2008 kısmını eksik anlamışım sanırım.
    Kafaniz karışmasın. 01.10.2008'den önce işe başlayanların tamamı en son 7 yıl içinde 3,5 yıl yani 1260 güne tabi.. Yukarıda bahsettiğiniz kişi 3,5 yıl ssk yatırırsa, ssk kurumundan ssk'dan emekli olacak. Muhasebeci ise veya siz muhasebe için sordu iseniz. Mesleği terk edip 3,5 yıl ssk'dan öyle emekli olacaksınız. veya muhasebecilik mesleğine devam edip, bağkurunuzu yatırıp 9000 gün ve bağkur yaş şartından emekli olacaksınız.
    2033 yılına kadar 3,5 yıl kafanızı karıştırmasın.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Daha önceden meslektaş olupta büro tescili kendi adına iken kendini firmada sigortalı gösterip 3,5 yıl dolduktan sonra 4/a dan emeklilik bekliyordu. Ama malesef emekli oldumu devam ettirdimi bilgim yok.

Müdavim Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafaniz karışmasın. 01.10.2008'den önce işe başlayanların tamamı en son 7 yıl içinde 3,5 yıl yani 1260 güne tabi.. Yukarıda bahsettiğiniz kişi 3,5 yıl ssk yatırırsa, ssk kurumundan ssk'dan emekli olacak. Muhasebeci ise veya siz muhasebe için sordu iseniz. Mesleği terk edip 3,5 yıl ssk'dan öyle emekli olacaksınız. veya muhasebecilik mesleğine devam edip, bağkurunuzu yatırıp 9000 gün ve bağkur yaş şartından emekli olacaksınız.
    2033 yılına kadar 3,5 yıl kafanızı karıştırmasın.
    9000 günmü 7200 olabiliyorum sanıyorum 1998 girişliyim hiç kesintisiz ssk ,2008 den beri bağkurluyum.(evet bu arada kendim için soruyorum terzi kendi söküğünü dikemezmiş )

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    bende değişik bir soru sorayım işi bilenlere madem

ben 5500 prim günü 25 yıl sigortalılık şartlarını tamamladım 3.000 brüt maaş gözükmekte
    8300 günüm var prim ödedikçe aylığımın düşmemesi için ne yapmalıyım

1-) ayda 10 gün gözüksem 3.000 TL brüt ozaman devlet kalan 20 günün sigortasını gss olarak istermi isterse 3.00 brüt üzerinden mi ister
    2-) eşim ve çocuklarım ayda 10 gün gözüksem sağlık dan yararlanırmı

gerçekten bu soruların cevabını bileni görmedim daha kime sorsam bilmiyor

Müdavim Üye
    Alıntı safakuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önceden meslektaş olupta büro tescili kendi adına iken kendini firmada sigortalı gösterip 3,5 yıl dolduktan sonra 4/a dan emeklilik bekliyordu. Ama malesef emekli oldumu devam ettirdimi bilgim yok.
    Emekli olamamıştır.