Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Daha önce kısa çalışma yapmış firmanın 1 aralık itibariyle tekrar kısa çalışması

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı tarkan1138 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ıskur tlf dusurdum....
    daha once başvurmus daha once kco almaya hak etmıs calısanlar alabılıyor

esas daha vahımı ucretsız ızın destegı bu kısılerın bu destegı alması ıcın 17,04 once ıse gırmıs olması gerejıyor
    böyle bişi varmı ya adam 7 haziranda işe başladı lolanta 2-3 kişide işe aldı günahı ne işverenin ve çalışanın

Müdavim Üye
    Alıntı tarkan1138 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ıskur tlf dusurdum....
    daha once başvurmus daha once kco almaya hak etmıs calısanlar alabılıyor

esas daha vahımı ucretsız ızın destegı bu kısılerın bu destegı alması ıcın 17,04 once ıse gırmıs olması gerejıyor
    Bununla ilintili bir soru da ben sorayım, ücretsiz izin şartları açısından gerekli şartları sağlayan fakat 17 nisan'dan önce

işden ayrılmış kişi birkaç ay sonra tekrar aynı işyerine girmişse ücretsiz izin desteğinden yararlanır mı, (teyiden sormak istiyorum)

Kıdemli Üye
    Merhaba işkur Ekim çizelgesini eklemek istediğimde şu şekilde uyarı alıyorum

Çizelge Girişi yapılabilmesi için iş yeri statüsünün pasif olmaması ve iş yerinin doğrulanmış(SGK No ve Vergi / Vergi Kimlik No) olması gerekmektedir.

Bu sorun neden kaynaklanmakta aynı sorun ile karşılaşan oldumu oldu ise çözüm önerisi rica ediyorum.(tüm mükelleflerde aynı hatayı alıyorum) malum pzt son günü

Yeni Üye
    Aynı sorunu yaşadım , ilgili İşkur Şubesini (İlçe Müdürlüğünü aradım ) sistemdem düzelttiler , sebep olarak proğram değişikliğinden dolayı oluşan sorun olduğunu söylediler

Müdavim Üye
    Medyaya yansıyan bir soru var.Maalesef bu konuda İşkur ve devlet ek bir maddeyle işi düzeltmediler.17/04/2020 sonrası için işverenler çözüm bekliyor işçiler çözüm bekliyor.
    1 Temmuz 2020 tarihinden beri aynı işyerinde çalışmaktayım. İşverenim bugün itibarıyla ücretsiz izne çıkaracağı bilgisini verdi. Ancak sistem kabul etmediği için devletin vermiş olduğu nakdi ücret desteğinden de faydalanamayacakmışım. 17 Nisan 2020 ve öncesi aynı işyerinde çalışanlar bu haktan yararlanabiliyorlarmış. Bu doğru mudur? Çıkışım verilmiyor, devletin verdiği ücret desteğinden de yararlanamıyorum, ne yapacağım ben? Sencer Şaşmaz
    4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 24. maddesinde nakdi ücret desteği ödemesi, 17 Nisan 2020 tarihinde iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılanlar için öngörülmüş.
    Adil bir durum olmasa da nakdi ücret desteği, 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla çalışmakta olduğu işyeri işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılanlara ödendiğinden, 17 Nisan 2020 tarihinden sonra işe başlayanların ücretsiz izne çıkarılmaları halinde nakdi ücret desteği ödenmesi yasal olarak mümkün değil.
    (Kaynak: Sezgin Özcan / Sözcü Gazetesi | 28.11.2020)
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    21 kasımda KÇÖ'ye yeniden dönen lokanta işyerinde: 3 işçi için 30 saat çalışmayacak ve haftada 15 saat çalışma olacak şeklinde bildirim yaptım... işkur kasım ayı ödeme raporuna biraz önce baktım 7 gün KÇÖ ödemesi çıkmış. halbuki TÜRMOB sitesinde hesaplama yapıyorum 6 gün eksik gün olarak ve bildirilecek matrahını da 2354,40TL olarak hesaplıyor... İŞKUR ile görüştüm: çalışmayacak saate göre sistem otomatik hesaplıyor ve sizin için 6,66 gün yapıyor ve işçiye ödeme 7 gün olarak çıkıyor. Gerçekten de doldurduğumuz işkur excell dosyasında çalışmayacak saati yazıyoruz.........

ben kasım bildirgesini İşkur ödemesine baz alıp 20+3 gün olarak mı yoksa SGK açısından baz alarak 20+4 gün olarak mı yapayım ? ne dersiniz?

Müdavim Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    21 kasımda KÇÖ'ye yeniden dönen lokanta işyerinde: 3 işçi için 30 saat çalışmayacak ve haftada 15 saat çalışma olacak şeklinde bildirim yaptım... işkur kasım ayı ödeme raporuna biraz önce baktım 7 gün KÇÖ ödemesi çıkmış. halbuki TÜRMOB sitesinde hesaplama yapıyorum 6 gün eksik gün olarak ve bildirilecek matrahını da 2354,40TL olarak hesaplıyor... İŞKUR ile görüştüm: çalışmayacak saate göre sistem otomatik hesaplıyor ve sizin için 6,66 gün yapıyor ve işçiye ödeme 7 gün olarak çıkıyor. Gerçekten de doldurduğumuz işkur excell dosyasında çalışmayacak saati yazıyoruz.........

ben kasım bildirgesini İşkur ödemesine baz alıp 20+3 gün olarak mı yoksa SGK açısından baz alarak 20+4 gün olarak mı yapayım ? ne dersiniz?
    Siz 23 olarak bildirin.Aksi takdirde İleride İşkur , sgk kayıtlarına bakıp 1 günlük ödemeyi iade isteyebilir

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    SGK 3,33 hesabından dolayı niye 24 gün bildirmedin derse?

Müdavim Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SGK 3,33 hesabından dolayı niye 24 gün bildirmedin derse?
    sen de haklısın ancak işkur 7 ye karşı 30 güne tamamlamam için 23 bildirmen lazım .Ancak ilerde 24 niye bildirmedin sorusunu sorabilirler mi diye de düşüncenize katılıyorum böyle bir olasılıkla da karşılaşmamak adına ikramiye ek ödeme bölümüne brüt 1 günlüğü ekle 23 bildir.Her halükürda açıklama yaparak işi çözersiniz
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Daha önce KÇÖ yararlanan 1merkez 3 şubesi olan mükellefimiz var.
    Şimdi Aralık ayına başvuru yapacağım edevletten başvuru sayfasına giriyorum.
    Sadece merkezin dosyası açılıyor.
    Şubeler için nasıl başvuru yapacağız?