Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ücretsiz İzin

Üye

Ücretsiz İzin

Değerli ustadlar;

Hali hazırda faaliyetine devam eden firmalarda işten çıkarılamayan personeller ücretsiz izne ayrılmaları halinde destekten faydalanabiliyor mu? Ücretsiz izin desteği de KÇÖ gibi öteden beri başvurusu yapılan personeller için mi geçerli? Bir de 12 gündür çalışan bir personel işten çıkarılmak isteniyor ancak yasak var, bu çalışan ücretsiz izne ayrılırsa 17 Ocak 2021 tarihine kadar bu destekten yararlanacak mı iş bulamazsa? Teşekkürler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    17/04/2020 tarihinden önce işe girişinin yapılmış olması gerekmekte. İşten çıkarmak istediğinizi de 17/04 öncesinde girişi varsa bu destekten faydalandırabilirsiniz. Doğal olarak yeni giren personel faydalanamaz.

Üye
    Teşekkür ederim ancak burada şöyle bir durum oluşuyor;

Şu anda işten çıkarma yasağı var, firma personeli çıkarsa yasak, çıkarmasa maaş ödeyecek, ücretsiz izne ayırsa 17/04 tarihinden önce giriş olması gerekiyor. Burada bir çakışma var sizce de öyle değil mi?

Üye
    Destekten yararlanacak kişiler:

Kısa çalışma başvurusu yapılan firmada çalışıp, şartları taşımadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlar,
    15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılmış ve başvuruda bulunmasına rağmen işsizlik ödeneğinden yararlanamamış kişiler,
    15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılmış fakat işsizlik ödeneğine başvurmamış kişiler,
    17 Nisan tarihinden sonra işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmiş olanlar.

Bir de böyle bir bilgi var, bu konuda net bilgi sahibi olan yok mu acaba?

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    17 nisan 2020 den sonra sigorta girişi olanlar nakdi ücret desteğinden faydalana-mazlar.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Yeni Üye
    kısa çalışmaya hiç başvuru yapmayan firma destekten faydalanıyormu acaba.

Yeni Üye
    Bizde çalışan bayan işçimizin durumu şöyle.
    İlk işe giriş tarihi 19/04/2019. Kısa çalışma ödeneğinden şartları tutmamıştı.
    31/08/2020 tarihinde evlenme durumundan işten ayrıldı.
    Tekrar 25/09/2020 tarihinde çalışmaya başladı. Şimdi ise 31/10/2020 tarihinde 28 pandemi nedeniyle ücretsiz izine ayrılmak istiyor.
    Sorularım
    1- Evlenme nedeniyle işten ayrılıp, tekrar işe başlaması kıdem tazminatı almasına engel olurmu.
    2- 25/09/2020 tarihinde tekrar işe başlaması 28 pandemi ücretsiz izin ödeneği almasını engellermi.
    Ücretsiz izin desteğinden yararlanabilirmi. Teşekkürler.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    1- Evlilik nedeniyle işten ayrılan bayan işçi ye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. (Ayrıldıgı tarihte bir yıldan fazla hizmeti mevcut verdiginiz bilgiye göre) tekrar işe başlaması engel degildir. Yeni nir iş akdi düzenlenecek sonuçta.
    2- tekrar işe giriş bildirgesi bulundugundan 28 pandemi ücretsiz izin için nakdi ücret destegi alamaz. 17 Nisan milat.!!!
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı erdine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kısa çalışmaya hiç başvuru yapmayan firma destekten faydalanıyormu acaba.
    Kısa çalışma ile Nüd birbirinden bağımsız. 17/04 öncesi işe giriş varsa emekli haricinde ki personelleri faydalandırırsınız.