Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Manav işletmesi olan Basit usul mükellefde Müstahsil alışı

Müdavim Üye

Manav işletmesi olan Basit usul mükellefde Müstahsil alışı

merhaba Basit usul mükellefi manav müşterim müstahsille alış yapack araştırmama göre Gvk 94.Maddesine göre kesinti yapılmaz yazıyor ama yine emin olmak istedim. borsa tescili yapılacakmı izlenecek yollar nelerdir.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Basit usul mükelleflerde bildiginiz gibi vergi tevkifatı yapma zorunluluğu yoktur.
    Borsa tescilinede gerek yoktur.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü

TARİH : 04.06.1999
    SAYI : B.07.0.GEL.0.44/4428-42/22686
    KONU : Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin çiftçilerden aldıkları mallar için müstahsil makbuzu düzenleyip düzenlemeyecekleri hk.

BURSA VALİLİĞİ
    (Defterdarlık : Vasıtasız V. Gelir Müdürlüğüne)

İLGİ : 15.03.1999 tarih ve B.07.4.DEF.0.16.11.ÖZG.190.99.5/1878 sayılı yazınız.
    İliniz ….. Vergi Dairesinin ….. vergi numarasında kayıtlı mükelleflerinden …..’a tayin edilen ilgi yazınıza ekli muktezanın incelenmesinden; adı geçenin seyyar peynircilik faaliyetinden dolayı basit usulde vergi mükellefi olduğundan, çiftçilerden peynir alımlarında müstahsil makbuzu düzenlenmesinin mümkün bulunmadığı belirtilmektedir.
    Bilindiği üzere; Gelir Vergisi Kanununun 46 ncı maddesinde, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazancın tespiti ve Vergi Usul Kanunun defter tutma hükümleri hariç, bildirme, vesikalar, muhafaza, ibraz, diğer hükümler ve ceza hükümleri ile bu kanun ve diğer kanunlarda yer alan ikinci sınıf tüccarlar hakkındaki hükümlere tabi oldukları belirtilmiştir.

Konu hakkında yayımlanan 215 seri no’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin basit usulde vergilendirmede belge düzeni başlıklı 3 üncü bölümünde, basit usulde vergilendirilecek mükelleflerin 01.01.1999 tarihinden itibaren Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, fatura, perakende satış vesikası ve diğer belgeleri düzenlemek ve kullanmak zorunda oldukları açıklanmıştır.

Buna göre, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden satın aldıkları mallar için Vergi Usul Kanunun 235 inci maddesi gereğince müstahsil makbuzu düzenlemeleri gerekmektedir. Ancak, alınan ürün bedeli üzerinden vergi tevkifatı yapılmayacaktır.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılarak neticesinden adı geçene bilgi verilmesini rica ederim.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı
    Vergi ve Anlaşmalar Uygulama Müdürlüğü

TARİH : 13.06.2011
    SAYI : B.07.1.GİB.4.45.15.01-GVK-40-8-44
    KONU : Basit usul mükellefinin işyerinde süt satmak için süt üreticilerinden süt alımları sırasında gelir vergisi tevkifatı yapıp yapmayacağı ve belge düzeni Hk.
    …

İLGİ: …

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, şarküteri işletmeciliğinden dolayı basit usulde gelir vergisi mükellefi olduğunuzu, işyerinizde, süt üreticilerinden süt alıp satışını yapacağınızı belirtilerek, gelir vergisi tevkifatı yapıp yapmayacağınız ile müstahsil makbuzu düzenleyip düzenlemeyeceğiniz hakkında Başkanlığımızdan görüş talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.

193 sayılı GVK.nun 94. maddesinin birinci fıkrasında;

"Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar."
    Hükmü yer almaktadır.

Yine aynı maddenin 11. bendinde;

"Çiftçilerden satın alınan zirai mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden;

Hayvanlar ve bunların mahsulleri ile kara ve su avcılığı mahsulleri için,

Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınanlar için % 1,

(i) alt bendi dışında kalanlar için % 2, oranında gelir vergisi tevkifatı yapılacağı"
    Hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan 215 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin 4.2. Beyannamelerin Verilmesi başlıklı bölümünde;

"GVK.nun 94. maddesinde, yaptıkları ödemelerden vergi tevkif edecekler arasında basit usulde vergilendirilen mükellefler sayılmamıştır. Bu nedenle söz konusu mükellefler gelir vergisi tevkifatı yapmayacaklar ve muhtasar beyanname vermeyeceklerdir."
    Hükmüne yer verilmiştir.

213 sayılı VUK.nun 229. maddesinde;

"Fatura; satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika"
    Şeklinde tanımlanmış ve müteakip maddelerde de fatura düzeni ve kullanma zorunluluğuna ilişkin hükümler yer almıştır.

Aynı Kanunun 235. maddesinde de;

"Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenler ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden satın aldıkları malların bedelini ödedikleri sırada iki nüsha makbuz tanzim etmeye ve bunlardan birini imzalayarak satıcı çiftçiye vermeye ve diğerini ona imzalatarak almaya mecburdurlar. Mal tüccar veya çiftçi adına bir adamı veya mutavassıt tarafından alındığı takdirde makbuz bunlar tarafından tanzim ve imza olunur.
    Çiftçiden avans üzerine yapılan mubayaalarda, makbuz, malın teslimi sırasında verilir.

Müstahsil makbuzunun tüccar veya alıcı çiftçi nezdinde kalan nüshası fatura yerine geçer."

Hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalara göre; süt üreticilerinden yapacağınız süt alımları için müstahsil makbuzu düzenleme zorunluluğunuz bulunmakla birlikte, basit usule tabi olduğunuzdan dolayı, 193 sayılı GVK.nun 94. maddesi kapsamında gelir vergisi tevkifatı yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.