Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Genç Girişimci 75.000 TL İstisnası Hakkında

Kıdemli Üye

Genç Girişimci 75.000 TL İstisnası Hakkında

Merhaba üstatlar.

2019-2020 yılından bu yana Genç girişimci teşvikine sahip işletme sahibi 2020 yılında bir şirket kurarsa, genç girişimci teşviki bozuluyor mu ? Ve Şahıs işletmesinde 2020 yılına ait 75.000 tl istisnayı kullanabılır mıyız ?

Teşekkürler.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    c) Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

1) Mükelleflerin mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olmaları durumunda istisnadan yararlanmaları söz konusu olmaz.

2) Buna göre, mevcut işletmeye veya ortaklığa sonradan ortak olunması durumunda, diğer tüm şartları taşısalar dahi, ortakların hiçbiri bu istisnadan yararlanamaz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20160505-8.htm
    md3 - c
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Kurumlar vergisi mükellefleri Genç Girişimci istisnasından faydalanamaz

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Açıklayacak olursak bana göre sonradan bir şirkete ortak olması istisna şartlarını bozmak anlmına gelmektedir ve faydalanamaz.

Örnegin

Basit usul mükellef 2018 yılında işe başlamayı süresinde verdi 2018 için istisnadan faydalandı ardından 2019 yılında ise herhangi bir sebeple Gerçek usul mükellefiyete geçti diyelim 2019 ve 2020 yılı için Genç Girişimci Kazanç İstisnasından faydalanamaz. (GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 292 Madde 8 / 6 Bent)

Kıdemli Üye
    sayın bypaspinar; tesekkurler.

Müdavim Üye
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    c) Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

1) Mükelleflerin mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olmaları durumunda istisnadan yararlanmaları söz konusu olmaz.

2) Buna göre, mevcut işletmeye veya ortaklığa sonradan ortak olunması durumunda, diğer tüm şartları taşısalar dahi, ortakların hiçbiri bu istisnadan yararlanamaz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20160505-8.htm
    md3 - c

Genç girişimci ile ilgili daha önce bir işlememiz olmadığından bilgi almak istiyordum,

1- Sigortalı olarak çalışan kişi (18-29 yaş aralığında olup ) işyeri açarsa genç girişimci istisnasından faydalanabilir mi? ( tekstil ürünleri alım satım ithalat ihracatı üzerine )

2- Şirket ortağı olup aynı zamanda kendi adına gerçek kişi olarak işyeri açarsa bu muafiyetten faydalabilir mi?( kanunda Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.) hakkında bilgi var.

3- Genç girişimci istisnası için vergi dairesine herhangi bir evrak ile başvuru yapmamız gerekir mi? yoksa sadece geçici vergi de ve de yıllık gelir vergisinde genç girişimci kısmını mı? doldurmamız gerekir.
    beyanname verirken

şimdiden teşekkür ederim ...

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı i3erat89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba üstatlar.

2019-2020 yılından bu yana Genç girişimci teşvikine sahip işletme sahibi 2020 yılında bir şirket kurarsa, genç girişimci teşviki bozuluyor mu ? Ve Şahıs işletmesinde 2020 yılına ait 75.000 tl istisnayı kullanabılır mıyız ?

Teşekkürler.

Sayın i3erat89 sizden öncelikle özür diliyorum konuyu tekrar degerlendirmek gerekiyor. Şahıs işletmesi devam eden genç girişimci mükellef öncesinde veya sonrasında şirket ortagı olması durumunda genç girişimci kazanç istisnasını etkilemedigi ile ilgili bir özelgeyi aşagıya ekliyorum. Tekrar tekrar özür diliyorum.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

Özelge Sayı: 62030549-120 [Mük.20-2016/912] - 21838

İlgide kayıtlı özelge talep formu ve ekinde yer alan dilekçenizin incelenmesinden, doğum tarihinizin 17/02/1989 olduğu ve 17/10/2016 tarihi itibariyle avukat olarak serbest meslek faaliyetine başladığınızı, daha önce herhangi bir mükellefiyet kaydınızın bulunmadığı, ancak bir anonim şirkette kurucu ortaklığı ve yönetim kurulu üyeliğinizin bulunduğunu, ayrıca bu şirkete yönetim kurulu başkanı seçildiğinizi, şirket esas sözleşmesine göre yönetim kurulu üye ve başkanlarına herhangi bir ücret verilmesi kararlaştırılmadığı gibi huzur hakkı dağıtımına da karar verilmediğini belirterek, avukatlık faaliyetiniz ile ilgili olarak Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde yer alan genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanıp faydalanamayacağınız hususunda bilgi talep edildiği anlaşılmakta olup konu hakkında Başkanlığımız görüşleri aşağıda açıklanmıştır.

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde;

"Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır.

1.İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,

2.Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.),

3.Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması,

4.Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması,

5.Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

İstisna kapsamındaki faaliyetlerden kazanç elde edilmemesi veya istisna haddinin altında kazanç elde edilmesi hallerinde dahi yıllık beyanname verilir.

Bu istisnanın, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir." hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, 292 Seri No lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde de hangi şartlar dahilinde Genç Girişimcilerde Kazanç istisnasından yararlanılacağına ilişkin ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir.

Diğer taraftan, anılan Kanunun 75 inci maddesinin birinci fıkrasında genel olarak menkul sermaye iradının tanımı yapıldıktan sonra, aynı maddenin ikinci fıkrasının (1) numaralı bendinde her nevi hisse senetlerinden elde edilen kar paylarının, (3) numaralı bendinde ise kurumların idare meclisi başkan ve üyelerine verilen kar paylarının menkul sermaye iradı sayılacağı hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, anonim şirket yönetim kurulu başkan ve üyesi sıfatıyla söz konusu şirketten elde edeceğiniz kar payının, Gelir Vergisi Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde beyanı durumunda söz konusu kar payı geliri nedeniyle hakkınızda menkul sermaye iradı yönünden gelir vergisi mükellefiyet kaydı açılması gerekmektedir.

Ancak, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesine göre genç girişimcilerde kazanç istisnasından yararlanacak mükellefler için yalnızca ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunma şartı arandığından, menkul sermaye iradı nedeniyle gelir vergisi mükellefiyet kaydı açılmış olmasının istisna uygulaması açısından önemi bulunmamaktadır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi ile 292 Seri No lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer alan şartları topluca taşımanız kaydıyla, sadece avukatlık faaliyetinize isabet eden kazancınızdan dolayı söz konusu istisnadan yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı karınca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genç girişimci ile ilgili daha önce bir işlememiz olmadığından bilgi almak istiyordum,

1- Sigortalı olarak çalışan kişi (18-29 yaş aralığında olup ) işyeri açarsa genç girişimci istisnasından faydalanabilir mi? ( tekstil ürünleri alım satım ithalat ihracatı üzerine )

2- Şirket ortağı olup aynı zamanda kendi adına gerçek kişi olarak işyeri açarsa bu muafiyetten faydalabilir mi?( kanunda Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.) hakkında bilgi var.

3- Genç girişimci istisnası için vergi dairesine herhangi bir evrak ile başvuru yapmamız gerekir mi? yoksa sadece geçici vergi de ve de yıllık gelir vergisinde genç girişimci kısmını mı? doldurmamız gerekir.
    beyanname verirken

şimdiden teşekkür ederim ...
    1- ilk defa adına gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilecekse faydalanabilir. Daha önce sigortalı olarak başka yerde çalışması engel teşkil etmez.
    2- evet faydalanabilir. Yukarıda özelgeyi ekledim.
    3- işe başlama işlemleri bittikten sonra dilekçe ile vergi dairesine başvuru yapıyorsunuz. Genç girişimci kazanç istisnası yazısı alıyorsunuz ve bu yazıyı bir dilekçe ilede mükellefin baglı oldugu sgk (bagkur) kurumuna veriyorsunuz. Bagkur teşviki için.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    1-
    Vergi dairesi
    Öz: Genç girişimci kazanç istisnası hk.

Dairenizin xxxxxxxxxxxxx Vergi sicil numaralı .....Usulde Vergi mükellefiyim.
    ………..adresinde ....... faaliyeti iştigal etmekteyim.
    193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Mükerrer 20 nci maddesinde düzenlenen genç girişimcilerde kazanç istisnası şartlarını taşıdığımdan dolayı genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak istiyorum.
    Gerekli işleminin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

2-

Öz: Genç girişimci kazanç istisnası yazısı talebi hk.

Dairenizin xxxxxxxxx Vergi sicil numaralı ....Usulde Vergi mükellefiyim.
    ……………… adresinde....... faaliyeti iştigal etmekteyim.
    18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına Dair Kanunun 22.maddesinde yer alan ve 2018/28 Sayılı SGK genelgesinde bulunan Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının şartlarını sağlamış bulunmaktayım. ......İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne verilmek üzere Genç Girişimci Kazanç İstisnası kapsamında olduğuma dair yazı talep etmekteyim.
    Gerekli işleminin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

3-
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
    .......
    Öz: 2018/28 sayılı genelge Genç Girişimci Teşviki hk.
    Kurumunuzun ……………T.C.Kimlik numaralı ………………... numaralı 4/bBağ-kur kapsamında sigortalınızım.
    18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına Dair Kanunun 22.maddesinde yer alan ve 2018/28 Sayılı SGK genelgesinde bulunan Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının şartlarını sağlamış bulunmaktayım. Kurumunuzdan Bağ-kur teşviki kapsamında xx/xx/20xx (ilk kez mükellefiyet tesisinden) den itibaren tescil işlemlerimin yapılarak Genç Girişimci Teşvik uygulaması kapsamından faydalanmak istiyorum.
    Gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Yeni Üye
    Merhabalar forumda yeniyim bu forumu yeni buldum ve konu açmadan önce burada sormak istedim 20 07 1992 doğumluyum genç girişimci desteği ile şahıs şirketi kuracağım ama tek moralimi bozup bilgi alamadığım nokta son 1.5 yıldır 2019 dan beri kendime isteğe bağlı sigorta yaptırıyorum bu genç girişimci desteği almama engelmi ?