Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhsgk 7252 30 gün puantaj eksik gün nedeni 25 seçiyor?

Yeni Üye

Muhsgk 7252 30 gün puantaj eksik gün nedeni 25 seçiyor?

Herkese iyi günler,

Yeni çocuğumuz Muhsgk bizleri zorlamaya devam ediyor. 7252 seçtiğimiz tüm personellere kullandığımız zirve programı otomatik olarak 25 kodu ile eksik gün giriyor. Halbuki personelin puantajı 30 gün. 7252'den hak ettiği de ortalamaya göre 30 gün.
    Çözüm önerileri, örneğin 25 ortalama günü olan personel için 7252'yi 25 günden verin, kalan 5 gün için 00000 kanun kodu ile verin diyenler çıkacaktır.
    Toplam personel sayım 5.500. Muhsgk'ya attığımda ben bunların içinden 300 kişiyi nasıl bulacam. Bulduğum personel için puantajını düzeltip yeni satır ekleyeceğim. Nasıl? Nasıl? Nasıl?

Diğer bir sıkıntı, 27103 kanun kodu ile verdiğim sgk teşvikli şubelerimde, muhsgk çocuğundan önce benim bir istihdam sınırım vardı. Örneğin 40 personeli tahakkuk edeceksin, sonra 27103 kanun kodlu sgk'nı tahakkuk edeceksin diye. Bu bahsettiğim yerler özel öğretim kurum, kurum eylül ayında açıldı. Bu sebeple bu sorunu şu anda yaşıyorum. 100 kişinin çalıştığı iş yerinde, 27103'ten faydalanabilmem için 40 kişinin sgk'sını tahakkuk etmiş olma şartım var. O tahakkuku yapacağım ki, 60 kişiyi 27103'ten verebileyim.
    Çözüm önerileri, diyeceksiniz ki, 27103 olanları verme, diğerlerini muhsgk ile gönder, onayla. Daha sonra ek gönder (27103'ün asıl beyanı daha önce gitmediği için ek yapmak durumundayım, düzeltme değil). Söylemeye gelince çok güzel. Gelin bu işlemi yapalım, 5500 kişinin bordrosunu hesaplarken 27103 kodlu olanların bordrolarını hesaplamama gerek muhsgk'yı gönderirken. Daha sonra, kullandığım programdan hesaplanmış bütün bordroları silip, sadece 27103 kodlulara bordro hesaplamam ve onları da ek olarak göndermem gerek. Bu mu yani Maliye ile SGK'nın birleşerek, kafa kafaya vererek buldukları sistem? 5.500 kişilik hizmet listesi veriyorum. Bu nasıl iş, nasıl olacak bu şimdi?

Yeni Üye
    Düzeltme, 27103 için ek değil, asıl göndermem gerekecek. 27103 için daha önce bordro hazırlamadığım için sgk'ya ilk veriş olduğu için asıl hesaplamalıyım.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    İlk dediğiniz konu programınız ile alakalı. Normalde personele 7252 kanunu seçince beyanname sisteminde otomatik olarak ayrıştırıyor (7252 ve 00000 olarak).

2. konuda da 40 personeli 5510 (misal) kalan 27103 den faydalanan 60 kişiyi de aynı zamanda gönderebilirsiniz. Ayrı ayrı gönderme diye bir durum yok.

Yeni Üye
    Merhabalar, bahsettiğim sorun çözüldü. Beyannameyi iptal edip tekrar yüklediğimde daha önce hata verdiği 27103 ile ilgili artık hata almamaya başladım.
    7252 için eksik gün kodlarını silerek yükledim. Hepsini aldı. Ancak tek bir şeye kafam takıldı. 7252 ile verdiğim sgk'lar kanun nosuz olarak görünüyor, tahakkuk önizleme yapıyorum, indirim göremiyorum. Bu şekilde mi olması gerekiyor? İndirim ödeme esnasında mı düşüyor? Tahakkukta bu indirimi görmem gerekmez mi?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Zirve kanunsuz olarak gönderiyor, ben xml dosyayı hazırladıktan sonra bdp den açıyor ve orada kanunsuz yazanları 7252 koduyla değiştiriyorum
    SUREYYA

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Tahakkukta indirim tutarı gözükmesi gerekmekte.