Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV 2 Beyannamesi Geç verilme

Müdavim Üye

KDV 2 Beyannamesi Geç verilme

Merhabalar arkadaşlar,
    27/08/2020 tarihinde aliminyum faturası tarafımıza kesilmiştir. Bakır çinko aliminyum olarak tevkifatlı kesilmiş...Faturadan yeni haberimiz oldu. Tevkifat edilecek tutar 170 tl tutarında...
    Neler yapmamız gerekir bir de ne kadar tarafımıza ceza kesilebilir?
    Cevaplar için Teşekkürler...

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Ağustos 2020 dönemine ait kdv 2 beyannamesi ni düzenleyniz. Daha önce bu döneme ait beyanname vermediginiz için PİŞMANLIK seçenegini işaretleyerek beyannamenizi onaylayınız. Vergi Aslı ve Pişmanlık zammı eklenerek tahakkuk çıkacaktır. Ayrıca mük 355 e göre ceza tahakkuk edecektir. Bu cezayada 376. madde indirimi talep edersiniz.

Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 30 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi halinde ise 1/5 oranında uygulanır.

anuni Süresinden Sonra Beyan Edilecek Ödeme Çıkan Beyanname

Kanuni süresinden sonra beyan edilen ödeme çıkan beyannameler yukarıda bahsettiğimiz pişmanlık şartlarını taşıması durumunda ''Özel Onay'' ile birlikte PIS seçeneği seçilerek beyan edilir.

Bu seçimler yapıldıktan sonra "Mükellef Grubu" seçilir. Bu tercihin arkasından aynı ekranda aşağıdaki iki kutucuk görülecektir. Bu kutucuklardan yalnızca bir tanesinin seçilmesi gerekmektedir. Eğer indirim talebinde bulunulmazsa beyannamenin onaylandığı günü takip eden 30 gün içerisinde uzlaşma talebinde bulunulabilir.

213 sayılı VUK 352. madde kapsamında kesilen cezaya ilişkin aynı kanunun 376. maddesine istinaden ceza indirimi talep ediyorum.
    213 sayılı VUK mükerrer 355. madde kapsamında kesilen cezaya ilişkin aynı kanunun 376. maddesine istinaden ceza indirimi talep ediyorum.

Bu seçenekler VUK'un ''Vergi Ziyaı, Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezalarında Vergi İndirimi'' başlıklı 376. maddesinden ve VUK'un 352. ve mükerrer 355. maddelerindeki cezalardan indirimli olarak yararlanmamızı sağlar.

Mükerrer 355. madde kapsamında kesilecek özel usulsüzlük cezası, beyannamenin kanuni verme süresi geçtikten 30 gün içinde verilmesi durumunda 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi durumunda 1/5 oranında kesilmektedir.

352. madde kapsamında beyanname gönderilirse 2 kat 1. Derece Özel Usulsüzlük cezası , beyan süresini takip eden 15 gün içerisinde verilmesi durumunda ise 2. Derece Özel Usulsüzlük uygulanacaktır.

Mükelleflerin kesilecek ceza sonrasında yargı yoluna gidecek olmaları halinde, hangi seçeneği seçmeleri gerektiğine karar verme noktasında son yıllarda alınan yargı kararlarını incelemesinde fayda vardır.

Ayrıca, verginin normal vade tarihinden itibaren ödemenin geciktiği her ay ve kesri için pişmanlık zammı hesaplanır. Pişmanlık şartlarını taşıdığımız için esas verginin %50'si oranında vergi ziyaı cezası kesilmeyecektir.

Beyannameleri özel onay ile göndermemiz gerektiği durumlarda yukarıda detaylarını açıkladığımız KSS, PIS ve DZT'nin dışında beyanname üzerinde DVM, IHT ve STK seçenekleri bulunmaktadır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!