Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: basit usul muhsgk eskiden devam edenler

Müdavim Üye

basit usul muhsgk eskiden devam edenler

basit usullere dönemin başında peşinen işçi vergilerini ödettik. muhtasar prim hizmet beyannamesini vergisiz gönderip 2021 itibariyle mi vergili göndermemiz gerekiyor

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    basit usulde sgk kısmında vergiden muaf kısmına evet yazılıp vergi kısmı 0,00tl olarak bildiriliyor. biliyorum.......
    işçi ise diğer ücretler beyanı gönderiyor.... basit usulde muhsgk beyanı için........ kanun mu değişti? bir şey kaçırmışım gibi hissediyorum şuan........

Müdavim Üye
    2021 için stopajını yine eskisi gibi maliyeden tahakkukunu alacağız yoksa muhprim hizmet beyannamesinde mi bildireceğiz kısaca bende böyle demek istedim gözümüzden kaçan bir şey olmasın diye

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Muhsgk ile birlikte aslında basit usl mükellefler için vergi karnesi olayı sonlandırılmalıdır. Fakat idare bunu bi akıl edebilse. Düzenleme yapılması gerekiyor tabi tüm diğer ücretli vergilendirme kapsamındakiler için. Başlı başşına bir sorun haline dönüştü.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Basit usül Muhsgk için 189 aradım
    "Muhtasarın vergiye tabi işlemler ve vergi bildirimi tabloları" kısmı doldurulacak mı diye sordum.

"Sadece SGK Bildirimleri kısmını doldurmanız yeterli"
    şeklinde cevap verildi.

Basit Usül MUHSGK da
    Ben sadece SGK Bildirimleri kısmını dolduruyorum.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    basit usuller ile özel inşaatlarda çalışanlar için, her yıl şubat ayında diğer ücret vergisi tahakkuk ettirilir. bu vergi 2 ve 8.aylarda taksitle ödenir..şubat ayında tahk işlemini yaptırmayan işçiye, vergi kadar vergi ziyaı cezası kesilir

yıllık asgari ücretin üzerinden %25 matrah kabul edilir ve %15 vergi hesaplanır. 2020 yılı için bu vergi 1.324,35TL
    GVK kanunda değişiklik yapılmadığı sürece bu işlemer yapılma zorunda
    Bu nedenle bu işçiler için MUHSGK beyannamesinde vergi kısım HER ZAMAN boş olarak yani vergisiz olarak bırakılarak beyanname verilecek

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhsgk ile birlikte aslında basit usl mükellefler için vergi karnesi olayı sonlandırılmalıdır. Fakat idare bunu bi akıl edebilse. Düzenleme yapılması gerekiyor tabi tüm diğer ücretli vergilendirme kapsamındakiler için. Başlı başşına bir sorun haline dönüştü.
    aynen...
    bu konuda çok haklısınız..
    özellikle küçük şehirlerde kendi inşaatını yaptıran mükellefiyeti olmayan kişilerin işçileri için kabus haline geldi. tabi meslek mensuplarına da ek iş olarak yansıyor

Müdavim Üye
    basit usul işçinin stopajını yatırdı mı yatırmadı mı takibi de zor işverenin sisteminde göremiyoruz ancak daha sonra tebliğat gelince anlayabiliyoruz işçinin bilgileriyle takip edilmeside zor soruyoruz yattı mı evet yattı ama sonra yatırmamış olduğunu anlıyon

Yeni Üye
    merhaba konuyla ilgisi yok ama, ev tüpü bayisi olupta muhasebesini takip ettiğiniz müşteriniz var mı, faturalarda ötv kesiliyor 2 ve 12 kg. tüplere ötv nin dağılımını nasıl yapılıyor

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Basit usul devam ettiği sürece 2021 de de devam edebiliyorsa işverenin tevkifat yapma hakkı yoktur dolayısıyla işçi adına diğer ücretli olarak devam ama idare kolay yolu seçiyor işçi yatırmazsa işverenden istiyor o halde işveren işçi adına ödemeleri yapmalıdır yoksa cezalı olarak gelir.Bana bu aralar hiç basit usul teklifi gelmiyor gelenleride odaya yönlendiriyordum işletme defteri kadar emeği var zaten bir çoğu bakkal tekel bayii gibi bol belgeli oluyor bunları odalarda yapmak istemiyorlarmış anbar hesabı yapmak gerek işlerine gelmez işletme kadar para almam lazım bu da onlara pahalı geliyor bir süre sonra indirim isteyeceğine göre hiç bulaşmamak en iyisi basit usul 1999 da 3 yıl için geçici kondu ancak siyasetçinin çıkarı için vergiden bonkörlük yapılan bir kesim oldular maşallah 21 yıldır kalıcı oldu kollanan bir kesim içlerinde bilanço olması gereken tekel bayileri var kamyon ile bira alanlar var Dağıtımcı firmaların B Formu ile idareye bildirdiklerini unutarak bazı büyük faturalarını kayda almadıklarını duyuyoruz en iyisi hiç bulaşmamak vergi kayıp kaçağından sorumlu olmamak iyidir . İyi çalışmalar.