Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oto Galeri Yetki belgesi olmayan özel matrah fatura kesebilir mi?

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Muhtemelen öyle olmalı. Henüz hiç yapmadım.
    Ama Kdv maliyete eklenmez diye bir durum var. Aksi bir yol da olmadığı için Binek oto alım kayıtlarımız ile karşılaştırıp karar vermek gerekir diye düşünüyorum.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Nereden
    HATAY
    Bir konu daha var arkadaşlar.
    E-arşiv fatura düzenlendiğinde Fatura Tipi:SATIŞ. Otomatik çıkıyor ve bu tip ile fatura kesiliyor.
    Ancak özel matrahlı faturaları düzenlenirken;
    Fatura tipi: ÖZEL MATRAH olanı seçmek gerekiyor Kod:812. Gelen Alış faturalarda bunu fark ettik. Bilginize.
    DEĞERİNİ BİL:

Müdavim Üye
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen öyle olmalı. Henüz hiç yapmadım.
    Ama Kdv maliyete eklenmez diye bir durum var. Aksi bir yol da olmadığı için Binek oto alım kayıtlarımız ile karşılaştırıp karar vermek gerekir diye düşünüyorum.
    peki gider hesabına atsak nasıl olur ? sonuçta kkeg ile matraha eklemiş olacağız ? maliyete attığımız için ceza gibi bir durum olur mu ?

Nereden
    HATAY
    Alıntı emrecnl7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki gider hesabına atsak nasıl olur ? sonuçta kkeg ile matraha eklemiş olacağız ? maliyete attığımız için ceza gibi bir durum olur mu ?
    Sayın emrecnl7 üstad.
    Sonuçta birçok kayıt yöntemi bulunur. Netice bu ödemenizden vaz geçmiş oluyorsunuz.
    Ancak Gerçekte katlanılan bu gider/maliyet söz konusu satış emtiası için ödenmiştir. Matrahtan/vergiden indirim konusu yapılamaması ne kadar doğru bir işlemdir, ticaretin gerçek durumunu yetki belgesi diye bir şeye bağlayınca ticaret değişmiyor ki.
    Yani maliyenin daha objektif ve net bir tutum içerisinde olması gerektiği görüşündeyim.
    Ben işin burasındayım.
    DEĞERİNİ BİL:

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Talat hocam,

15 Ağustos 2020 tarihi itibarı ile, Belediye'den alınacak olan ''işyeri açma ve çalışma ruhsatı'', yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar arasına eklenmiş idi.

9 Haziran 2020 tarihinden önce işe başlayan ve hali hazırda işyeri açma ve çalışma ruhsatı olanlar ise bu ruhsatın yanı sıra ''işyeri uygunluk belgesi'' de almak zorundaydı, aksi takdirde yetki belgesi başvuruları reddedilecek idi.

Yapılan süre uzatımı, sadece ''işyeri açma ve çalışma ruhsatı'' ve ''işyeri uygunluk belgesi'' ile ilgilidir. Yetki belgesi alımında bir süre uzaması söz konusu değildir.

*Yetki belgesi için ''İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'' dışında tüm şartları sağlayan işletmeler, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı yerine 31 Temmuz 2021 tarihine kadar bu belgeyi alacaklarına dair taahhüd vermeleri halinde yetki belgesi almak için başvuruda bulunabilecekler.

*9 Haziran 2020 tarihinden önce işe başlayan ve hali hazırda işyeri açma ve çalışma ruhsatı olan ancak ''işyeri uygunluk belgesi'' olmayanlar da bu belge için taahhüd vererek, diğer şartları sağlamaları şartıyla yetki belgesi alabilecek.

Olay bundan ibarettir.
    Zafer bey Merhaba taahhütname örneği var mı elinizde
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Alıntı G.Süleyman Vatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer bey Merhaba taahhütname örneği var mı elinizde
    Bu taahhütname bir mükellef sormuştu ona göndermiştim.Yararlanabileceğiniz bir sayfa veriyorum ordan taahhütname yi de indirebilirsiniz. https://sakarya.ticaret.gov.tr/haber...uk-belgesi-get
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Teşekkürler Cumali bey...
    Mükelef yeterlik belgesi için gerekeni yapmış, sınavı kazanmış, halen belgesi verilmemiş.. burada mağdur olan mükellef ve bu yüzden ceza yazılacaksa ben hakkımı yasal yoldan ararım hatta özel matrah uygulamaya devam etmişse ve cezalı duruma düşerse yine itirazı var mahkemesi var. Gayet açık
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş