Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: stok maliyetlerinin yüksek çıkması

Müdavim Üye

stok maliyetlerinin yüksek çıkması

kuruluş yıllarında be onu takip eden bir kaç yılda stok maliyetlerinin yüksek çıkması normal midir. işçilik giderleri yüksek tutarları amortisman giderleri üretim giderleri birim stok maliyeti yüksek çıkartıyor 2-3 yıl böyle çıkacak gibi. ilk deneme üretimlerinde çok fazla hatalı ürün ve hurda ürün çıktı yüksek miktarda atılanlar için ne yapılabilir.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın melek yıldırım eğer dediğiniz gibiyse normal çünkü bir birim ürünü üretmek için hammadde ve kimyasalı daha fazla kullanır işletme çünkü çalışanlar acemidir veya makina veya başka türlü aksamalar olur, işçilik fazla olabilir mesaiye kalınır illaki bir birimi üretmek için,genel üretim giderlerinin değişken olan üretimle endirekte olsa irtibatlı olan malzemeler daha fazla kullanılır ve sonunda aynı ürünü üreten başka bir firma bir birimi örneğin 3,00 liraya üretip 5 liraya satar ama sizin firma bir birimini 4,5 liraya üretip 5 liraya satmak zorunda kalıyorsa rekabetten dolayı o zaman genel giderleride eklediğinizde genel anlamda zarar eder, yani dediğiniz gibi ise normaldir ama bir kaç sene sürerse normal olurmu derseniz tabi olurda olmazda diyebilirim,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    İlave olarak ilk üretimde hatalı bozuk hurda vs gibi ürünlerin uygulaması için 496 seri nolu Vuk genel tbg inceleyiniz.

https://www.gib.gov.tr/496-sira-nolu...-genel-tebligi
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Yeni Üye

Covid 19 lu hastayla temas ve idari izin

covid 19 hastayla temaslı olan özel sektör çalışanlarına verilen idari izin süresince (14 gün) çalışan ücret alacak mıdır?

Stok maliyetinin yüksekliği ilkmadde malzeme giderlerinden mi kaynaklanıyor yoksa işçilik ve GÜG den mi ? şayet 710 maliyeti mantıklı, üretim ve satış miktarınız düşük değilse 720 ve 730 giderlerini oluşturan kalemlere bakın. ilk kuruluşta satış ve üretim düşüklüğünden birim maliyet yüksek çıkabilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu tip işletmelerde satış fiatları düşükmü belgesiz satış imkanı varmı diye bakılır genelde hiç bir işletme üretim hatalarının sürekli olmasına fırsat vermez işçisini eğitir az malzeme ile prova üretimler yapılır.Modası geçen stokta kalan mallar daha ucuza sayılabilir.Benzer hatalar tüketiciye direk hizmet eden işletmelerde oluyor mesela ahşap doğrama işleri yapanlarda, mermer montajı yapanlarda merrmerde 1 maliyeti 1 işçilik 1 kar derler totalda %18 kdv işletmelere sanki ceplerinden ödüyor gibi zor gelir ödememe yollarını ararlar üzerine işçilik binmiş malzemeler sanki stokta kalmış veya mal sahibi ile hesap görülmemiş siparişte bir kaç eksik var nihai işlem yapılmamış havası yayarlar oysa mermer montajı sipariş yapılan bir iştir ve yerine göre yapılır emek yoğun bir iş olduğu için işçi ücretleri yüksek olur bu arada aynı işçilerle başla özel inşaatlara hizmet verilipte onları faturasız işlem diğer müşteri grubu faturasız para ödemez mütaahhitlere yapılan işler normal faturalı işler varmış gibi hatalar yapılır.Ortaklar bu hususlarıda göz önüne alarak durumlarını kıyaslamaları önerilir. Amortisman giderlerinin yüksekliği nedeni ile çıkan zarar sebebi gelir tablosunda dip not olabilir ancak hiç bir işletme amortisman maliyetlerini bile karşılamayacak kadar verimsiz olacaksa kurulmaz sonuçta tek gider bu değildir.İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Alıntı muhasebee27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    covid 19 hastayla temaslı olan özel sektör çalışanlarına verilen idari izin süresince (14 gün) çalışan ücret alacak mıdır?
    Konuyu yanlış yere yazmışsınız. Ayrı bir yer açarak sorsaydınız iyi olacaktı. Yinede konuyu uzatmadan cevap vereyim. Bildiğiniz gibi bu kişilere 14 gün karantina veriliyor. Yani bu kişilerin çalışması, evden çıkması yasak. Bu nedenle muhtasarsgk bildiriminde 16 gün çalışma ve brüt ücretini hesaplayacaksınız. 14 gün eksik gün yapacaksınız. Eksik gün nedenine 01 istirahat yazıp, istirahat süresince çalışmamıştır a Evet diyeceksiniz. Onayladıktan sonra, yazıdan çıkarınca sıra numarasının başına * işareti koyacak. Bu çalışmamıştır işaretidir. Birde çalışamamazlık girişinde şifreleri girdiğinizde işciyi bulup, belirtilen tarihlerde çalışmamıştır yapıp onaylayacaksınız. Bu işin yapılacak boyutu. Sorunuza gelirsek haliyle kanunen mecburen 14 gün eksik yaptığınız için ücret vermeyeceksiniz. Yukarıda yazdıklarımı yaptığınızda 14 günlük işgörememezlik ücretini ptt veya sgk'ya bildirdiği iban numarasına yatacak.