Arkadaşlar,

Biraz uzun olacak fakat özel okullar için 1 eylül'den itibaren geçerli olan Kdv indirimi ile ilgili bilgisi olan arkadaşların cevaplarını rica ediyorum.

Örnek:

Özel okul, öğrenci ile 2020 mayıs ayında 2020 - 2021 yılı için % 8 Kdv dahil 8.000 TL eğitim + 2.000 TL de yemek bedeli olarak toplam 10.000 TL tutarında sözleşme imzaladı ve öğrenci ile her ay sıralı 1.000 TL ödenmek üzere, 10 aylık taksitler halinde anlaştı.

Öğrenci, mayıs ayında 1.000 TL, haziran, temmuz ve ağustos aylarında 1.000 er TL olmak üzere 1 eylül'e kadar 4.000 TL ödeme yaptı ve her ay öğrenciye

1.000 er TL olmak üzere 4.000 TL % 8 Kdv dahil fatura kesildi.

Soru: İndirim kalan 6.000 TL'ye mi yapılacak, sözleşme tutarının tamamı olan 10.000 TL ye mi yapılacak?

Kdv indirimi 6.000 TL ye yapılacaksa, % 8 olarak anlaşılan sözleşme bedeli ile % 1 arasında ki fark için muhasebe kaydı nasıl olacak?

Kdv indirimi 10.000 TL üzerinden yapılacaksa, kurumun % 8 ile 4.000 TL fatura kesip, beyan ettiği Kdv kaybı ne olacak?

Ayrıca sözleşme de yemek bedeli varsa bunun için de indirim olacak mı?

Araştırdığımda çok farklı bilgiler olmakla birlikte,

indirimin yemek bedelini de kapsadığını görmekle birlikte, fatura kesilmiş ve beyan edilmiş dönemleri kapsamadığı,

1 eylül'den sonra faturası kesilmemiş kalan bedelleri kapsadığını gördüm. Bu bilgiler doğru mudur?

Ayrıca yemek bedelleri için de indirim uygulanacaksa, kurum dışarıdan % 8 ile tabldot alıp, % 1 le nasıl öğrenciye kesecek?

Bu indirimler mutlaka nakit olarak mı iade edilmeli, öğrencinin kalan bakiyesinden düşülmek üzere de mahsup edilebilirler mi?

Birde nakit olarak da iade edilse, kalan bakiyesinden de düşülmek üzere mahsup edilse her şartta öğrenciye gider pusulası mı düzenlenmelidir?

Yoksa, nakit veya mahsuba dair öğrenciden yazılı bir beyan almak yeterli olur mu?

Şimdiden ilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim.