Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7252 sayılı kanun gün sayısı hesaplama çok karışık

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    coşkun34 arkadaşım neler yaptın.Proğramlar akıllıdır ay içi tahakkuklarını sgk sitesinden alarak yapıyorlar 31 gün aylarda parçalanma olursa 31 e tamalatıyor 30 gün 7252 olanlarda otuz gün yazıyor yani işlem nırmal telaş etme 1 günü arayan yok.Zaten ayrı tahakkuk çıkacak şu anda muh/sgk tek tahakkuk çıkarıyor onun güncellenmesi lazım proğramcımız gms acele etmeyin bekleyin güncellensin köprüyelim der gibi bir mesaj yazmış bekliyoruz.Dün fecebootta Ömer Köklüce isimli bir arkadaşım yeni karar muh/sgk ile gönderileceklerde sgk tahakkuk tek çıkacak yeni yorum bu diye yazmış sabah daha proğramı açmadım belki yeni bir mesaj çıkabilir.Bende 20 gün olan 7252 var 000 olanı 11 gün 25 kodu ile çıkıyor.000 bildirgeye bakınca 10 gün yazıyor 7252 ise 21 gün yazıyor yani o birgün bir o tarafa bir bu tarafa gidiyor mayıstada böyle olmuştu 20 gün olan kçö lerinde.Telaş etme bakalım muh/sgk değişecekmi normalde 3 ayrı bildirgede çıkabilir 3 ayrı tahakkukta olabilirdi.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben işveren sistemi teşvikler kısmından teşvik tanımladıktan sonra...... geçici 26 madde kısmına baktım kaç ay ne kadar teşvik vereceği yazıyordu........
    işçiye 30 gün bildirdim 7252 kanun yazdım 30 gün çalışan hizmet listesi 15 gün ödeme tahakkuku çıkardı.......
    neyin gününü hesaplıyorsunuz anlamadım........
    bu konuyu görünce benimde aklım karıştı.
    ayrıca internette gördüğüm bir videoda da aynı şeyden bahsetmiş.
    orada da 15 gün faydalananlar için; 15 gün 7252, kalan günler için 0000 dan verileceğini söyledi.

biz sizin dediğiniz gibi yapıyoruz.
    önce teşviği tanımlıyor,
    sonra da işçiyi 30 gün 7252 sayılı kanundan bildiriyoruz.
    tahakkuk zaten 15 günün indirim olarak düşüyor.

doğrusu bu şekilde değil mi?

Müdavim Üye
    teşfik günlerinde de problem var geçen gün baktığımda işçiye 9 gün 7252 teşfik vermişti. bu gün baktım 27 gün vermiş . nasıl güveneceğiz sisteme.

Müdavim Üye
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuyu görünce benimde aklım karıştı.
    ayrıca internette gördüğüm bir videoda da aynı şeyden bahsetmiş.
    orada da 15 gün faydalananlar için; 15 gün 7252, kalan günler için 0000 dan verileceğini söyledi.

biz sizin dediğiniz gibi yapıyoruz.
    önce teşviği tanımlıyor,
    sonra da işçiyi 30 gün 7252 sayılı kanundan bildiriyoruz.
    tahakkuk zaten 15 günün indirim olarak düşüyor.

doğrusu bu şekilde değil mi?
    2020/35 sayılı sgk genelgesinde uygulama anlatılmış.Ben kısaca özet geçeyim sonra ilgili maddenin yazısını size aktarayım.Öncelikle 7552 teşvik tanımlamadan bahse konu gün sayısı kadar olanı 7552 ile geri kalan gün varsa onları da kanun numarası seçilmeksizin(0000) ile bildirimi yapılacaktır.Belgede örneğin şahıs 7552 20 günü var...Şimdi bunun 20 günü bu kanundan kalan günü 30 a tamamlayacağından 10 günü de 0000
    ile kanun numarası seçmeksizin bildireceksin.Şimdi diyeceksin belgedeki eksin günler ne olacak onlar için eksik gün nedenleri de 25 olarak girilecek.Şimdi bu kanaate nasıl varıldı işte tebliğin ilgili bölümü:

8.3- 4447 sayılı Kanunun geçici 26 ncı maddesinde yer alan destekten yararlanan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için 5510 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda yer alan diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerden yararlanamaz.Bu durumda, üç aylık destek süresinde destek kapsamına giren sigortalıdan dolayı kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlanılan aylık ortalama gün sayısı kadar bu destekten yararlanılabileceğinden, ilgili ayda 07252 kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinde/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde bildirilen sigortalının ayın kalan çalışma günlerinin kanun numarası seçilmeksizin düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Yani ısrarla ben 7552 den gönderdim ordan zaten teşvik miktarı düşüyor diyenler yarın o bir gün düzeltmeyle uğraşacaklar.Çünkü en son yayınlanan tebliğ bu bundan sonra yeni bir tebliğ ya da uygulama için sgk bildiri yayınlarsaherkes bu kanundan gönderebilir.Ancak şu an için durum 2020/35 sayılı tebliğ ve ilgili maddeye göre işliyor.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Alıntı cumali_yldrm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2020/35 sayılı sgk genelgesinde uygulama anlatılmış.Ben kısaca özet geçeyim sonra ilgili maddenin yazısını size aktarayım.Öncelikle 7552 teşvik tanımlamadan bahse konu gün sayısı kadar olanı 7552 ile geri kalan gün varsa onları da kanun numarası seçilmeksizin(0000) ile bildirimi yapılacaktır.Belgede örneğin şahıs 7552 20 günü var...Şimdi bunun 20 günü bu kanundan kalan günü 30 a tamamlayacağından 10 günü de 0000
    ile kanun numarası seçmeksizin bildireceksin.Şimdi diyeceksin belgedeki eksin günler ne olacak onlar için eksik gün nedenleri de 25 olarak girilecek.Şimdi bu kanaate nasıl varıldı işte tebliğin ilgili bölümü:

8.3- 4447 sayılı Kanunun geçici 26 ncı maddesinde yer alan destekten yararlanan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için 5510 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda yer alan diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerden yararlanamaz.Bu durumda, üç aylık destek süresinde destek kapsamına giren sigortalıdan dolayı kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlanılan aylık ortalama gün sayısı kadar bu destekten yararlanılabileceğinden, ilgili ayda 07252 kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinde/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde bildirilen sigortalının ayın kalan çalışma günlerinin kanun numarası seçilmeksizin düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Yani ısrarla ben 7552 den gönderdim ordan zaten teşvik miktarı düşüyor diyenler yarın o bir gün düzeltmeyle uğraşacaklar.Çünkü en son yayınlanan tebliğ bu bundan sonra yeni bir tebliğ ya da uygulama için sgk bildiri yayınlarsaherkes bu kanundan gönderebilir.Ancak şu an için durum 2020/35 sayılı tebliğ ve ilgili maddeye göre işliyor.
    Cumali Bey, Luca tek bildirge hazırlayıp gönderiyor.

Luca açılış ekranında da şöyle bir bilgilendirme notu var:

Sayın Üyemiz,

Yapılan güncelleme ile;

- 7252 sayılı kanunda Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi gönderimlerinde SGK sistemlerinde yapılan değişikliğe istinaden tek bildirge gönderimi güncellemesi yapılmıştır.

-7252 gün değerleri SGK tarafından otomatik olarak tahakkuka yansıtılacak olup,kapsam dışı günler için ayrı bir tahakkuk çıkmayacaktır. Örnek olarak 30 tam çalışan ve 22 teşvik günü olan çalışan için tahakkuk da 30 çalışma günü olarak görünecek,teşvik tutarı 22 gün üzerinden hesaplanacaktır.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cumali Bey, Luca tek bildirge hazırlayıp gönderiyor.

Luca açılış ekranında da şöyle bir bilgilendirme notu var:

Sayın Üyemiz,

Yapılan güncelleme ile;

- 7252 sayılı kanunda Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi gönderimlerinde SGK sistemlerinde yapılan değişikliğe istinaden tek bildirge gönderimi güncellemesi yapılmıştır.

-7252 gün değerleri SGK tarafından otomatik olarak tahakkuka yansıtılacak olup,kapsam dışı günler için ayrı bir tahakkuk çıkmayacaktır. Örnek olarak 30 tam çalışan ve 22 teşvik günü olan çalışan için tahakkuk da 30 çalışma günü olarak görünecek,teşvik tutarı 22 gün üzerinden hesaplanacaktır.
    olması gerekende budur zaten . sistem otomatik olarak yapacak. tıpkı 17103 ve 27103 gibi. şayet cumali beyin dediği gibi olursa cit hizmert listesi çift tahakkuk çıkacak ki buda kontrolü çok zor bir durum. hem tam gün ( 30 gün) yapılan bordro için gereksiz yere eksik gün nedeni yazılması gerekecek.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Cumali Bey de haklı, eldeki genelgeye göre yorum yapıyor.

Sgk yaptığı saçmalığın farkına vardı ve olayı tek bildirgeye çevirdi ama bir duyuru yapma ihtiyacı bile duymadı maalesef.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cumali Bey de haklı, eldeki genelgeye göre yorum yapıyor.

Sgk yaptığı saçmalığın farkına vardı ve olayı tek bildirgeye çevirdi ama bir duyuru yapma ihtiyacı bile duymadı maalesef.
    zaten sgk yazı ya da uygulama ile ilgili bir yazı paylaşsa elimizde belge olur tek tahakkuk da gönderirdik.Haliyle öyle bir durum yok o zaman 2020/35 sayılı genelge geçerliliği koruyor.Yarın o bir gün kalan günler için kanun numarası seçmeden bildirim yapılmadı diye düzeltme istenilmeyeceği ne malum..Haliyle bu konunun netleşmesi için de oda türmobun sgk da yazılı bir belge alması gerekir.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı cumali_yldrm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten sgk yazı ya da uygulama ile ilgili bir yazı paylaşsa elimizde belge olur tek tahakkuk da gönderirdik.Haliyle öyle bir durum yok o zaman 2020/35 sayılı genelge geçerliliği koruyor.Yarın o bir gün kalan günler için kanun numarası seçmeden bildirim yapılmadı diye düzeltme istenilmeyeceği ne malum..Haliyle bu konunun netleşmesi için de oda türmobun sgk da yazılı bir belge alması gerekir.
    hocam iki kanunlu bir işçiyi göndermek için alt alta aynı tc numaralı kişiyi tahakkukta bildirmemiz gerekmez mi?
    bence oda yanlış olur....... aynı ayda 2 kere giriş çıkış yapmamışsa sistem hatası verir.... bordrosunu hazırlarken giriş çıkış yapmadığınız birini yeni kayıt diye mi açıyorsunuz..... iki bordrosu çıkıyor...... bence bu da yanlış......açıkçası bakış açılarımız biraz farklı.... ben attığınız yazıyı okudum..... ve kendimce yorumluyorum (tabi siz daha iyi bilirsiniz) teşvik harici günler teşviksiz gidecektir diyor... burada 15 gün teşvik var diyelim 30 gün gönderiyoruz...... 15 gününü sistem teşvikli alıp zaten geri kalan 15 gününü teşvik yokmuş gibi tahakkuk çıkartıyor..... (konu ile alakasız ama) 6111 sayılı teşvikte ise 6111 kanundan gönderiyoruz 2 teşvik veriyor tahakkuk 6111+5510...... bence bunu demek istiyorlar 7252 kanunu için geri kalan günlere bir teşvik beklemeyin diyorlar gibi...... hocam bu benim yorumum yine tekrar ediyorum siz daha iyi bilirsiniz tabi ki....

Müdavim Üye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam iki kanunlu bir işçiyi göndermek için alt alta aynı tc numaralı kişiyi tahakkukta bildirmemiz gerekmez mi?
    bence oda yanlış olur....... aynı ayda 2 kere giriş çıkış yapmamışsa sistem hatası verir.... bordrosunu hazırlarken giriş çıkış yapmadığınız birini yeni kayıt diye mi açıyorsunuz..... iki bordrosu çıkıyor...... bence bu da yanlış......açıkçası bakış açılarımız biraz farklı.... ben attığınız yazıyı okudum..... ve kendimce yorumluyorum (tabi siz daha iyi bilirsiniz) teşvik harici günler teşviksiz gidecektir diyor... burada 15 gün teşvik var diyelim 30 gün gönderiyoruz...... 15 gününü sistem teşvikli alıp zaten geri kalan 15 gününü teşvik yokmuş gibi tahakkuk çıkartıyor..... (konu ile alakasız ama) 6111 sayılı teşvikte ise 6111 kanundan gönderiyoruz 2 teşvik veriyor tahakkuk 6111+5510...... bence bunu demek istiyorlar 7252 kanunu için geri kalan günlere bir teşvik beklemeyin diyorlar gibi...... hocam bu benim yorumum yine tekrar ediyorum siz daha iyi bilirsiniz tabi ki....
    Problem sgk uygulamasında luca açıklama yapmış misal tek kanunla gönderin diye luca dese ki sgk bu konu hakkında yazılı bir beyan yapmış biz onu refarans aldık eyvallah.Ancak bildirim şeklini sgk 2020/35 genelgede ilgili maddede diyorki yararlanılmayan kalan günler için kanun numarası seçmeden bildirin.Şimdi 6111 17103 27103 gibi uygulamalarla karıştırmayın onlarla ilgili bir sorunumuz yok zaten.Ben de isterim tek kanunla bildirek gitsin ne gerek var bir adama iki bildirge vermeye ancak elimizde belge yok.Yarın o bir gün sgk genelgeyi refarans alıp sana düzeltme göndermeyeceği ne malum zaten forumda yazıyı okuyan uygulamayı gören işin ciddiyetinin farkında.