Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oto galeri yetki belgesi

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Mesele müşterilerimizin konuyu anlamamaları yada bilmemelerinde değil. Mesele muhasebe mesleğinin içindekilerin anlamamasında! Ben 11 gündür yasal dayanaklarıyla anlatmaya çalışıyorum cevap kuru bir şekilde hayır özel matrah uygularlar, kdv indirirler şeklinde. Ve hatta İstanbul SMMM Odası danışma birimi bile özel matrah uygulanır hatalı cevabını vermiş. 04.09.2020 tarihinde İstanbul odasını aradım kimseyle görüştürmediler, eposta gönderin dediler aynı gün gönderdim ne cevap verildi ne de cevap kaldırıldı. Mesleğin geldiği son nokta, acınacak haldeyiz maalesef!

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Ben bu konuda özelge talep ettim, verilen cevabın içi bomboş! sadece sonuç bölümünü söyleyeyim sizlere " öte yandan,söz konusu ikinci el araç satımı faaliyetinize (yetki belgesi) olmaksızın devam edip edemeyeceğiniz hususunda Ticaret Bakanlığına başvurmanız gerekecektir."

Yani ne bir kanun maddesine,tebliğe,yönetmeliğe atıfta bulunma var ne bir cevap mahiyetinde cümle var, yani kısaca ne uygularsanız uygulayın gibi boş bir cevap.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    bizim dikkat edeceğimiz 01 Eylülden itibaren kesilen faturalar, işletmenin yetki belgesi yoksa, özel matrah uygulayamaz. Uygulasa bile kdv yi matrahtan bildirmemiz, yoksa mükellef yarın ben ne bileyim deyip topu bize atar, mali denetimdekilerde mükellefe (maalesef) hak verir, uğraşırız dururuz.

Yetki belgesinin tam olarak denetimi 3-5 yılı bulur. Notere gidiyorsun kendi arabamı satıyorum diyorsun, işlem oluyor.
    Yarın birisi kalkarda galericiden araba aldım, beni aldattılar, dolandırdılar vs. gibi mahkemeye şikayet ederse ozaman belgeler devreye girer. Yine aracı alan kişi uyanık olacak yetki belgesini isteyecek, gerekirse notere uyarıda bulunacak, ben şahıstan almıyorum galeriden alıyorum diyecek.

Kısacası mali yönden yetki belgesi olmayanlara özel matrah uygulanmaz.
    yetki belgesiz ticaret yapılır yapılmaz o bizim konumuz değil diye düşünüyorum.

Kıdemli Üye
    yetki belgesi almak için başvuru yaptık ancak bazı pürüzler çıktı bu durumda biz yetki belgesi alana kadar özel matrah uygulayamayacağız buraya kadar tamam
    peki noterde yetki belgesi olmadığından dolayı alım satım yapılabilecek mi yani denetim kısmı nasıl olacak ? noterde soracaklar mı yoksa sonrasında denetime çıkıp yetki belegen yokken satış yapmışsın mı diyecekler?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Alıntı egn1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yetki belgesi almak için başvuru yaptık ancak bazı pürüzler çıktı bu durumda biz yetki belgesi alana kadar özel matrah uygulayamayacağız buraya kadar tamam
    peki noterde yetki belgesi olmadığından dolayı alım satım yapılabilecek mi yani denetim kısmı nasıl olacak ? noterde soracaklar mı yoksa sonrasında denetime çıkıp yetki belegen yokken satış yapmışsın mı diyecekler?

07.09.2020 tarihinde noter satış sözleşmesi;
    Alıcı, bu aracı halihazır durumu ile görüp beğenerek ve bedelini ödeyerek aracı teslim aldığını, satıcı bedeli tam olarak aldığını ve aracı teslim ettiğini, taraflar satıcının yetki belgesinin bulunmadığını, satış işlemin yapılmasını ve bu neden noterin sorumlu tutmayacaklarını, taraflar ekspertiz raporunun bulunmadığını, alıcının her hangi itirazın olmadığını, satış işleminin yapılmasını ve bu nedenle noteri sorumlu tutmayacağını, her iki tarafta aracın kilometresinin 170.000 km olduğunu beyan ve kabul ederler.

Not: Satıcı ikinci el araç alım satımı ile iştigal
    Bence notere ne beyan edersen onu yapar.

Alan memnun satan memnun
    Konu kerdal tarafından (11.Eylül.2020 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    yetki belgesi süresinde herhangi bir uzama olmadı. uzayan sadece yetki belgesi için gerekli evraklardan birisi olan işyeri açma ve çalışma ruhsatının alınması için gerekli olan süre. fakat bu camianın başındaki insanlar insanları öyle bir şekilde yanıltıyorlar ki hemen hemen herkes yetki belgesi 31.07.2021 e kadar uzadı zannediyor. bilgimizi güncel tutmak adına araştırıp vergi mükelleflerine anlatırken biz bile zorlanıyoruz. ağustos ayında ilk önce noterde satış yapılamayacak denildi fakat satış verilebiliyor. 5000 tl cezası var denildi ilgili odalardan ceza var ama biz gittik bakandan söz aldık bir süre ceza kesilmeyecek esnek davranacaklar şeklinde mesajlar atıldı. e hal böyle olunca özel matrahlı keselim kimse bakmaz kafasında herkes. yada falanca kişinin de yetki belgesi yok ama muhasebecisi özel matrahlı kes birşey olmaz diyormuş sözleri duyuyoruz etraftan. sistem nereden baksanız bir yanından elde kalacak bir sistem. bazı getirilen şeyler olumlu fakat kurumlar koordineli değil. belediye şehir içerindesin der mükellefe işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermez ruhsat alamayınca yetki belgesine başvuramaz başvuramayınca istisnadan faydalanmaması gerekir. sonra derler ki biz belediye ruhsatına uygun hale gelme zamanınızı 7/2021 e kadar uzattık. kişi zaten çalışma ruhsatı alabilse yetki belgesine başvurmakta birşey yok. madem onu uzatıyorsun bu işi de 7.aya ertele en azından ilgili kanunlar düzenlemeler arasında birlik olsun insanlar da söyleyebilecek yanıltabilecek bir şey bulamasınlar.
    Konu tekgul tarafından (11.Eylül.2020 Saat 17:07 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Alıntı egn1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yetki belgesi almak için:

1- En az lise diploması VAR sisteme yüklendi.
    2- Belediye İş yeri Açma Çalışma Ruhsatı VAR sisteme yüklendi.
    3- Yeterlilik belgesi VAR sisteme yüklendi.

Bilgi sistemi gelen cevap RET. neden (belediye iş yeri uygunluk belgeniz yok.)

Belediye ye tekrar belge için başvuru. Cevap Biz öyle bir belge veremeyiz. Güzel ülkem ne günlere kaldık.

Müdavim Üye
    merhaba
    yetki belgesi olmayan ve seyyar olarak bu işi yapan mükelleflere ne demek gerekiyor ? özel matrah ve araç başına ceza durumunu söyledim ama satmaya devam ediyorlar, işi bırakmaları mı gerekiyor ?

Müdavim Üye
    Yetki belgesinin alınması, ikinci el kara taşıtlarının bilmem ne yönetmeliğiyle zorunlu hale getirilmişti.

İlgili yönetmelik, perakende satışların düzenlenmesi hakkındaki kanuna dayanılarak hazırlanmıştı. Dolayısıyla kesilecek cezalar da bu kanunda belirlenmiştir.

Şimdi yönetmelikte, yetki belgesini süresinde almayanlara kanunun bilmem kaçıncı maddesine göre cezalar kesilir deniyor. Ben baktığımda 16. maddesiydi diye hatırlıyorum. Cezalarda 18. madde de geçiyordu.

Velhasıl, yetki belgesini almayan gerçek/tüzel kişilere 18. maddeye göre ceza kesilir, o ceza da 3 bin Türk Lirasıydı.

Haricinde yetki belgesiz satış yapan kişilerle alakalı ne yönetmelikte, ne de kanunda bir ceza hükmüne denk gelmedim.

Benim nacizane yorumum; yetki belgesiz satış yapanlara da özel matrah uygulanır (yeterlilik belgesi varsa) ama yetki belgesini geç alana 3 Bin lira ceza uygulanır. Kanun yada yönetmelikte yetki belgesiz satış yapılırsa cezası belirlenmiş, özel matrah yada vergi kanunlarına hiç bir atıfta da bulunulmamıştı diye hatırlıyorum.

İlgilenen hem yönetmeliği hem de kanunu incelerse daha sağlıklı sonuçlara erişebilir.

Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Yetki belgesi ve bizi ilgilendiren kısmı olan özel matrah ve binek araçlara ait kdv nin indirimi konusu malesef ay başından beri gündemimizi meşgul ediyor. yorumları okudum ve aşağı yukarı aynı görüşlerdeyim. Benim de tecrübelerim oldu ve paylaşmak istiyorum:
    1 - Açma ruhsatı olsa bile sanayi ticaret il müdürlükleri belediyeden uygunluk belgesi istiyor ve belediye böyle bir yazıyı vermiyor. Dolayısıyla açma ruhsatı olmasının bir hümkü kalmıyor. Bakanlığın istediği bina altlarında galeri olmaması fakat bina altında olmayan galeri sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
    2 - KDV denince akla ilk gelen isim olan Kemal Oktar a bir meslektaşımız ulaştı ve kendisiyle bu konuyu görüştü, O nun ifadesi öteden beri galericilik faaliyeti yapan mükelleflerin 31.07.2020 tarihine kadar özel matrah uygulamaya devam edebilecekleri yönünde. Ben bu görüşmeden sonra Antalya Sanayi ticaret il müdürlüğünden yetkili ile görüştüm ve açma ruhsatı alma süresinin uzamasının yetki belgesinin de süresinin uzatıldığı anlamına gelip gelmediğini sordum. Cevap; yetki belgesinin süresi uzatılmadı bize bakanlıktan bir yazı talimat vb. gelmedi oldu. Dolayısıyla yetki belgesi olmayan firma özel matrah uygulamamalı düşüncesindeyim, yarın bir gün yapılacak bir denetimde biz o zaman Kemal Oktar üstada sormuştuk O uygulayın demişti dememiz bizi ve mükellefi kurtarmaz. Bizler ilgili satışa özel matrah uygulanıp uygulanmayacağını, hangi oranların olacağını bilmekle mükellefiz, satış sözleşmelerinde açık açık yetki belgesi yoktur yazıyorken mükellefin yetki belgesi olmadığını biliyorken özel matrah uygularsak ilerde mükellefin karşılaşacağı vergi ziyai cezasından biz de nasibimizi alırız diye düşünüyorum. Yine bu hususla alakalı MASFED den yetkili ile yaptığım görüşmede an itibariyle yetki belgesi süresi uzamış değil dedi.
    3 - Bütün bunları iki tane galerici mükellefime sağdan soldan duydukları her söze her şeye itibare etmemeleri için doğru bilgi vermek adına yaptım, araştırdım. Fakat malesef komşu muhasebeci özel matrah uyguluyormuş kdv yi indiriyormuş olayları yine olmaya devam edecek. Biz kanun neyse onu yapmalıyız.
    4 - Noterler şu anda yetki belgesi olmasa bile satış işleminin gerçekleştiriyor. Aslında devlet yetki belgesi aldırmak suretiyle bu işi gayri resmi olarak yapan ayaklı galericilerin önünü kesmek istiyor anladığım fakat öteden beri bu işi resmi olarak yapan galericilere de balta vurduğunun farkına varmalı. Zira sen galericilere "ben size özel site yaptım oraya taşının yoksa dükkanınızı mühürlerim, satış yapmanıza izin vermem" demek suretiyle alternatif ortaya koymazsan sonuç elde edemezsin. Yapılması gereken öncelikle mevcut galericilere, açma ruhsatı olan ya da açma ruhsatı olmasa bile yıllardır bu işi yaptığı belli olan galericilere, yetki belgesinin verilmesidir, ardından galericilere özel bir site yapılır tüm galericiler oraya toplanır ondan sonra belli bir nizam intizam sağlanmış olur. Bu arada yetki belgesi olan galericiler kim diye baktığımızda hem sıfır araç hem de ikinci el araç satan ve bina altında olmayan büyük showroomları olan markaların bayilerinde yetki belgesi var. Olur da devlet yarın yetki belgesi olmayan satış yapamayacak derse, olan küçük ve orta ölçekteki esnafa olacak ve büyükler yine kazanacak.
    Bu işe bir an evvel çözüm bulunması gerekiyor. Çözümü bulması gerekenler de bizatihi galericilerin kendileri. Birlik olup en üst düzeyde Gib ile gerekli görüşmeleri yapmaları gerekiyor. Gib in yapması gereken yetki belgesi olsun olmasın galericiler için matrahın alış satış arasındaki fark olduğu yönünde düzenleme yapmasıdır. Hakkaniyetli olanı budur. Hayırlısı...