Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: serbest bölgeye yapılan hizmet serbest meslek makbuzu

Kıdemli Üye

serbest bölgeye yapılan hizmet serbest meslek makbuzu

Merhaba Arkadaşlar,

Serbest bölgede faaliyet gösteren firmaya eğitim hizmeti veren müşteri, KDV den istisna olarak STOPAJLI serbest meslek makbuzu düzenledi. Firma stopajsız olmalı demiş.
    Serbest bölgede verilen hizmet KDV'den istisna. Gelir vergisi stopajı istisna mıdır? İSMMMO'da stopaj yapılmayacağına dair danışman görüşleri var, bir yerde de %20 stopaj olmalı demiş. Fakat dayanak bulamadım.
    3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanununda şöyle ibare var;
    "3218 sayılı Kanunun 5810 sayılı Kanun ile değişik geçici 3'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca, 01.01.2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Avrupa Birliğine tam üyeliğin gerçekleştiği tarihi içeren yılın vergilendirme döneminin sonuna kadar, serbest bölgelerde faaliyette bulunan mükelleflerin bu bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ile ilgili olmak kaydıyla düzenlenen kağıtlar damga vergisinden müstesna tutulmuştur."

Yine bu kanunun 1 SERİ NOLU GENEL TEBLİĞİ'nin Gelir Vergisi İstisnası başlıklı 3. Maddesinde şöyle belirtilmiş;
    "3218 sayılı Kanunun geçici 3 üncü maddesi uyarınca, 1/1/2009 tarihinden geçerli olmak üzere, serbest bölgelerde faaliyette bulunan mükellefler tarafından bölgelerde üretilen ürünlerin toplam FOB bedelinin en az % 85’inin yurt dışına ihraç edilmesi kaydıyla, istihdam edilen personele ödenen ücretler gelir vergisinden istisna edilmiştir." maddesi var.
    Belirtilen maddelerde sadece damga vergisi ve çalışanlara verilen ücretlerde istisna uygulanacağı belirtilmekte. Diğer ödemelerin istisna olduğu ile ilgili bir madde bulamadım, verilen özelgeler de hep kdv istisnası ile ilgili. Kesilen serbest meslek makbuzunda stopaj uygulanması doğru mu?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım kanun ve ikincil mevzuatta bu konuda serbest bölgeye verilen eğitim,müşavirlik veya vs hizmetlerde kdv istisnadır diye bir ibare tabir yoktur,özelgelerde ise örneğin smm veya avukat serbest bölgedeki müşterisine hizmet verdiği zaman kdv ve stopaj vardır istisna değildir, burda hassas nokta doğrudan eğitim veya vs.ne ise verdiği hizmetini serbest bölgeye gidip orda verince kdv varmı yokmu kısmı stopaj zaten var istisna değil ama KDV noktasıda bence özelge varsa tamam yoksa istisna benim kafama çok yatmadı elde olan mevzuata göre ama tabi bu konu hassas bir konu ve hep tartışmalı bir konudur bunuda belirteyim,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''