Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter Beyan Muhsgk

Defter Beyan Muhsgk

Defter beyandan muhtasar kesinti olmayan tek işçi için 31 gün pandemi ücretsiz izinli bildirgeyi gönderdiğimde muhtasarı onayladı sonradan sgkda hata verdi.
    Hata detayına girince Sistemsel bir hata oluştu. demekte , Sgk bildirgesini tekrar nasıl gönderebilirim. Asıl olarak seçip doldurup gönderince Bu Belgenin aslı Daha Önce Girilmiş(Ek belge girişi yapabilirsiniz) !!!
    demekte fakat ortada tahakkuk yok nasıl işlem yapmak lazım

Üye
    SGK Bildirgesi onaylanmış olabilir e bildirge üzzerinden kontrol edin öncelikle....

Alıntı muhasebe- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter beyandan muhtasar kesinti olmayan tek işçi için 31 gün pandemi ücretsiz izinli bildirgeyi gönderdiğimde muhtasarı onayladı sonradan sgkda hata verdi.
    Hata detayına girince Sistemsel bir hata oluştu. demekte , Sgk bildirgesini tekrar nasıl gönderebilirim. Asıl olarak seçip doldurup gönderince Bu Belgenin aslı Daha Önce Girilmiş(Ek belge girişi yapabilirsiniz) !!!
    demekte fakat ortada tahakkuk yok nasıl işlem yapmak lazım
    aynı sorun bende de var. sgk v2 den bakınca ssklar onaylanmış. buyur burdan yak. ne yapacaz şimdi. ???????

Ben de dbs'den gönderdiğim tüm bildirgelerde aynı mesajı aldım v2'ye girdiğimde aphb onaylı olarak görünüyor. Oradan tahakkukları indirdim.

Bizden kaynaklı bir hata olduğunu düşünmüyorum çünkü gönderdiğim bildirgelerin hepsi eksiksiz ve doğruydu. V2'de onaylı ise sorun olmaması lazım.

DBS ile SGK arasında tahakkuk gösterimi açısından bir sorun var gibi görünüyor. Onaydan önceki ekranda da SGK hizmet listesi görüntülenebiliyorken tahakkuk görüntülenemiyor.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    "siz saygıdeğer meslek mensupları" ile başlayan her yazı ve tebliği okumaya korkar hale geldim..... bu nasıl sistem biz böyle istiyoruz... siz nasıl olsa yaparsınız politikasından gına geldi... nası yapçaz bu sistem hatasını... sonra faturası bize çıkmasın?

Üye
    Aynı sorunu ben de yaşadım bugün, v2 üzerinden tahakkuk ve hizmet listelerini aldım. Defter-Beyan sistemsel hata mesajı verse de APHB onaylanmıştır v2'den kontrol edin.

Fakat bazen SGK sistem yoğunluğu olduğu durumlarda da sadece vergi kısmı onaylanıp, SGK tarafı " Sistem Tablosundan veri çekilirken hata oluştu [hata kod:X913-Y999*JzFGUVpzlUGuoF5MU]" şeklinde hata mesajı verebiliyor. Bu tip durumlarda APHB onaylanmamış oluyor ve SGK bildiriminin tekrar yapılması gerekli.

Bu gibi durumlarda da yapacağınız işlemler şunlardır;

1.Defter-Beyan Sisteminde Beyannameler kısmında işlemler sekmesinden tüm beyannameleri sil yapın. Taslak beyannamelerin silinmesi gerekli.

2. MUH-SGK beyannamesini aynı şekilde tekrar oluşturun ve aşağıda bulunan mavi "Bu Dönem Onaylanan Beyannamemi Getir" butonuna basın.

3. Verdiğiniz ilk beyannamede değişiklik yapmayacaksanız, bu beyannamenin şu an önceki ile birebir aynı olması gerekiyor. SGK bölümlerini kontrol edin.

4. Beyanname üzerinde SGK Bildirimleri kısmında "Aşağıdaki kutucuk sadece düzeltme beyannamelerinde işaretlenmelidir." yazısının altındaki butonu Evet olarak seçin. Düzeltme beyannamelerinde bu seçeneğin seçilmesi gerekli. Seçmezseniz yine "Beyanname hatalı" uyarısı alacaksınız.

5. Beyannameyi göndererek, Özel Onayla ve Düzeltme seçerek, açıklamaya da "SGK SİSTEM YOĞUNLUĞU NEDENİYLE ALINAMAYAN SGK TAHAKKUKU İÇİN DÜZELTME VERİLMİŞTİR." tarzı bir açıklama ile onaylayabilirsiniz.

Vergi tahakkuku 0,00 olarak çıkacak, SGK tahakkuk ve hizmet listesi de bildirimde herhangi bir sorun yoksa onaylı olarak gelecektir.

Nereden
    İSTANBUL
    ssk sistemi üzerinden tahakkuk aldım hatalı değil.....
    ödenecek borçları kısmına da görünüyor.?
    haya yokken neden düzeltme vermek gerekiyor?

Üye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ssk sistemi üzerinden tahakkuk aldım hatalı değil.....
    ödenecek borçları kısmına da görünüyor.?
    haya yokken neden düzeltme vermek gerekiyor?
    Sizin "sistemsel hata" geri bildiriminde düzeltme vermeniz gerekmiyor zaten, v2 üzerinden kontrol edip tahakkukları alabilirsiniz dediğiniz gibi. Fakat SGK hata bildirimleri bununla sınırlı değil. Başka bir zaman da sistem yoğunluğu nedeniyle hata geri bildirimi alabilirsiniz.

Ben de SGK sistemlerinde yaşanan böyle başka bir sorundan bahsettim, bunla karşılaşınca insanlar afallayıp kalıyor, nasıl düzeltme vereceğim diye soruyorlar. Eğer günün birinde tekrar sistem yoğunluğu nedeniyle SGK hatası alırsanız, onu da yukarıdaki şekilde çözebilirsiniz.

Ayrıca sistem hatası faturasının çıkacak bir tarafı yok. Beyanname verilmiş mi, verilmiş. SGK tahakkuk ve hizmet listeleri v2 üzerinden olsa da alınmış mı, alınmış. Buna yapacak herhangi bir şeyiniz yok, size çıkacak olan bir faturada yok. Çünkü bir sorun yok. Sadece Vergi-SGK arasındaki görüntüleme sistem hatası. Bu da bizi ilgilendirmez.

Nereden
    İSTANBUL
    cevap için tşk.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Aslında V2 sistemi normal işyerlerine kapatılacaktı sadece apt.hizmetlerinde çalışanlar için açık olacaktı bu şekilde bildirim yaptılar demekki çıktı almaya açık kalmış ki bu normal eski ayların çıktılarıda lazım oalabilirdi.Dbs de hayli sıkıntı çekiyoruz ulusal veri tabanı adreste yenileme yapmadan onaylamadı aynı bilgileri yazdım geçti sanki sistem eski bilgileri alamıyor.Kolay gelsin.