Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter-Beyan %10 Kira Stopajı

Üye

Defter-Beyan %10 Kira Stopajı

Defter-Beyan sistemine güncelleme gelmiş, kira gideri kaydı yaparken stopajı %10 ya da %20'ye göre seçerek kaydedebilirsiniz uyarısı geliyor.

Stopaj tutarını otomatik hesaplamıyor artık. Tutarı bizim yazmamızı bekliyor.

%10 stopaja göre kaydetmek istediğimde;

1000 TL net kiranın brütünü 1111,11 olarak, stopajını ise 111,11 olarak girmek istediğimde Net kira tutarı olarak 1000 TL görüyorum fakat stopajın altında kırmızı bir yazı "Brüt ücretin %10 veya %20'si olabilir" çıkıyor. Yani bu şekilde kayıt yapamıyorum.

Brüt tutarı 1111,10 yaparsam ve stopaj tutarına 111,11 yazarsam bu şekilde kayıt yapıyor ve kabul ediyor, fakat net tutar 999,99 TL olarak çıkıyor.

1000 TL net kiranın kaydını %10 stopaja göre nasıl yapmalıyım?

Net kiranın brütünü aldığım diğer her türlü kirada da aynı sorunu yaşıyorum. Hatta bazılarında 1000 TL'de olduğu gibi 1 kuruş fark olsa bile sistemin kabul ettiği bir rakam elde edemiyorum.

1000 lira yazıp 100 lira stopaj yazılan durumlarda net olarak kabul ediyor anca.

Sizler Temmuz kiralarının kaydını nasıl yapıyorsunuz? %10 mu, %20 mi? Kimsenin böyle bir sorun yaşadığını ve bu konuda cevap verebildiğini görmüyorum çünkü.

Müdavim Üye
    Ben de 7.ay kira tutarını yazacağım yüzde 20 üzerinden bana da şu uyarıyı veriyor

''041 kodlu Stopaj için, durumunuza uygun olan stopaj tutarı, tutarın %10’u veya %20’si olacak şekilde girmelisiniz''

Bilgilerim doğru satır ekliyorum kaydet deyince bu uyarıyı veriyor kaydetmiyor

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    %10 paremetre eklemişler fakat uygulamayı çalıştıramamışlar..!
    Yeni bir güncelleme gelecektir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar,
    kira stopaj indirimi yüzde temmuz beyannamesi için yüzde 20 üzerinden mi hesaplanacak. Eğer ki temmuz kirası 31 temmuzda ödendiyse durum ne olacak yüzde 10 üzerinden mi beyan edilecek???

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    stopaj değişikliği 31.7.2020 de yayınlandı ve yayın tarihinde yürürlüğe girer dedi.Ödeme ve tevkifat bu tarihte ise normal %10 olması lazım önceden ise %20 olması lazım.Ben kiramı 30.7 de ödedim ben faydalanamam bilsem bir gün sonra öderdim 31.7 de ödeyen faydalanır tabii banka aracılığı ile yatırıldığı için iz bırakıyor faturasının 31.7 kesilmesi delil olamaz önemli olan ödemedir.İlerde bu konuda çelişki çıkarsa direnebilecek mükellef ise %10 yapılabilir.Konu açık değil sadece bu uygulama şekli var.Kolay gelsin.