Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: özel bina inşaat muhsgk sorunu

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    GİB sık sorulan sorular bölümünde benzer bir soruya şöyle cevap verlmiş: 'Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin verileceği yetkili vergi dairesi, vergi kanunlarına
    göre yapmış oldukları ödemelerden vergi kesintisi yapmaya mecbur olmayan gerçek kişiler için
    ikametgâhının bulunduğu yer vergi dairesidir.'
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Özel inşaat dosyası için vergi dairesinden muhsgk açtırdık ama defter beyana girerken beyannameler kısmı gelmiyor...Bizde de böle bir sıkıntı var
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Alıntı YENİ_SMMMCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özel inşaat dosyası için vergi dairesinden muhsgk açtırdık ama defter beyana girerken beyannameler kısmı gelmiyor...Bizde de böle bir sıkıntı var
    E-Beyanname'den gönderin.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İdarenin bu konuda 18.08.2020 tarihli uzun bir bilgilendirme yazısı var bu formdada yayınlandı.Okumakta fayda var tüm sorulara cevap bulunuyor.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E-Beyanname'den gönderin.
    üstadım e-beyannameden 1003A olarak özel inşaatı göderiyorum ama şu hata çıkıyor.
    SELÇUK VD VD 0003 vergi türünden 01/08/2020-31/08/2020 döneminde mükellef herhangi bir Şube bulunamadı
    sizce neden?

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı KürşatKara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım e-beyannameden 1003A olarak özel inşaatı göderiyorum ama şu hata çıkıyor.
    SELÇUK VD VD 0003 vergi türünden 01/08/2020-31/08/2020 döneminde mükellef herhangi bir Şube bulunamadı
    sizce neden?
    Muhtasar mükellefiyeti aylık mı?
    Bir de muhsgk mükellefiyeti için başvurulması gerekiyor.

İnteraktiften kontrol edin.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtasar mükellefiyeti aylık mı?
    Bir de muhsgk mükellefiyeti için başvurulması gerekiyor.

İnteraktiften kontrol edin.
    üstad,geçen ay gönderdim ve almıştı.bu ay böyle bir hata veriyor.ne olabilir ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    şimdi interaktiften baktım açılış ve bitiş tarihi 01.07.2020-01.07.2020 yazıyor.bu yüzden mi acaba 7.ayı verdik 8.ayı veremiyoz?

Üye
    Özel bina inşaatı yapanların yanlarında çalıştırdıkları işçiler için diğer ücretli mükellefiyeti açtırmaları gerekiyor mu?iyi çalışmalar herkese..

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    gvk madde 64 diğer ücretli kaydı olması lazım vergileri şubatta tarediliyor şubat ve ağustosta ödeniyor asgari ücretin bir yıllık tytarınını 1/4 matrahları oluyor ödemesi işçiye ait ama idare vuk madde:25 e göre işverenin de sorumlu tutuyor kolay yolu seçmiş işini garantiye almak istiyor. aslında özel inşaat olmaz taşaronlar gerçek usulde vergilenme kayda girmemek için arsa sahibini iş güvenliği yönünden riske atıyorlar.Arsa sahibi kahveden çalışacağı 2 işçi ile inşaat olmaz sadece zeminde beton dökümü biriket duvar veya seramik döşeme gibi işler olur oysa bina yapmak teknik bilgi proje okuma yeteneği kalıp alet edavat taşıt gerektirir bir arsa sahibi oturmak için bir bina yapacak bunları temin etmesi ekonomik olmaz elbette bir mütaahhit veya taşarondan hizmet alacaktır. Faturasını alacak ödeyecek işçinini sgk ve vergi hukuku asıl çalıştıran kim ise ona ait olacaktır tabii biraz daha fiat yükselecektir.Kolay gelsin.