Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Servis taşımacılığında uygulanacak KDV oranı

Müdavim Üye

Servis taşımacılığında uygulanacak KDV oranı

Kıdemli Üye
    Peki halk otobüsü kooperatiflere belediye halk otobüs taşimaciliği için akilli bilet gibi faturalar kesililiyor bunlarda mi % 8 olur

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Servis işletmelerinde kesilecek fatura da kdv oranı ile ilgili bir sıkıntım var. Biliyorsunuz kdv oranı % 8 e düşürüldü. Fakat bu bizzat servis işletmesini fiilen yapanlar için geçerliymiş. Bunuda elime geçen bir özelge ile öğrenmiş oldum. Servis işletmesinde 3 ayrı durum söz konusu olabiliyor. Eğer taşımayı fiilen siz yapıyorsanız kdv % 8 ve tevkifat oranı 5/10 , eğer başkasına yaptırıyorsanız kdv oranı % 18 ve tevkifat yok, eğer hem siz taşıma yapıyor hem de başkasına taşıttırıyorsanız ve faturada ayrıştırmadınızsa % 8 ve tevkifatlı ayrıştırırsanız başkasına yaptırdığınız tevkifatsız .
    "
    Diğer taraftan, 31/7/2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 1 inci maddesi ile 2007/13033 sayılı BKK’ya eklenen geçici 6 ncı maddenin (r) bendiyle yolcu taşımacılığı hizmetlerinde KDV oranı 31/12/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) %8’e indirilmiştir. Aynı Cumhurbaşkanı Kararının 2 nci maddesinde bu Kararın yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, anılan Karar uygulaması bakımından servis taşımacılığı hizmetleri de yolcu taşımacılığı kapsamında değerlendirilmekte olup, Şirketinizin 31/7/2020 tarihinden itibaren gerçekleştireceği personel taşımacılığı hizmetlerine 31/12/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) %8 oranında KDV uygulanması gerekmektedir."
    Bizden hizmet alan firmalarla servis taşıma sözleşmemiz var ve tabiki doğal olarak bu kanunla kdv oranını düşürerek servis hizmeti alan firmaların ekonomik olarak rahatlaması öngörülmüş olmalı. Büyük firmalar tek tek küçük servislerle çalışmak yerine otobüs sayısı fazla olan tek seferde bütün personelinin servis işini yüklenebilecek işletmeleri seçmekte. Bu firmalar servis taşıma hizmeti alıyoruz kdv oranı % 8 olması gerekmiyor mu dediklerinde haklılar, ama kdv kanununa bakınca servis işini dışarıya yaptırdığınızda servis hizmetini değil aracılık hizmetini yapıyor olarak değerlendiriyorsunuz.
    1- Acaba benim gibi hataya düşüp kdv yi % 8 kesen var mı ?
    2-Acaba servis işini ve katma değer koyduğumuz servis aracılık hizmetini faturada ayrıştırırsak % 8 den yararlanabilir miyiz
    3-Bu konunun bir çözümü var mı ya da geriye dönük Ağustos kdv beyanlarını mı düzeltmeliyim (peki kdv oranının % 8 e düşürülmesinin ne anlamı kalıyor diye soruyorum)
    SUREYYA

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    yolcu taşımacılığı %8 onda sıkıntımız yok uçak bileti alış faturalarımız %8 satışlarıda yuzde %8 kestireceğiz o zaman

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Yolcu taşımacılığının tamamı 31.12.2020 ye kadar %8 dir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    evet İzmir in özelgesi yanlışmış başka bir özelge alındı % 8
    SUREYYA