Sayfa 9 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu
Toplam 92 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhtasar ve Sgk Prim Beyannamesi hakkında

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ismmmo nun seminerine gitmiştim aylık olan muhtasar 3 aylık verilebilir deniyor ama uygulamada sorunlar yaşandığı için önermemişlerdi.... işçi vergi kesintisi varsa sonradan izahat istenebilir......

vergi bölümüne 151 diğerleri yazabilirsiniz tutar kısmına 0,00 yazın kabul eder diye düşünüyorum..
    Böyle bir durum yok, 3 aylık şartlarını sağlıyorsanız işçi kesintileri aylık istenmiyor. Maalesef odamız bile çoğu şeyden bi haber.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı K.Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normal. 3 aylık olup Sgk ları olan mükelleflere vergi kesintisi uygulamadık.

11 kişi altında çalışana sahip olanlar vergi kesintilerini 3 aylık olarak gönderebilirler. 2 gün önceki Gib duyurusunda açık şekilde belirtildi.

1. Zirai Tevkifat Yapmayan ve Çalıştırdıkları Hizmet Erbabı Sayısı 10 ve Daha Az Olanlarda Vergilendirme Dönemi:

Çalışanı bulunmayan mükellefler ile zirai tevkifat yapmayan mükellefler üç aylık vergilendirme dönemleri itibariyle beyanname vermeye devam edebilirler.
    En az bir sigortalı çalışanı bulunan mükellefler ise aylık mükellefiyete dönmek zorundadırlar. Haziran ayına ilişkin muhtasar beyannamesinde işçi çalıştırdığını beyan eden ve
    vergilendirme dönemi 3 aylık olan mükelleflerin vergilendirme dönemi sistem tarafından aylık döneme çevrilmiştir.

1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerimiz beyannamenin vergi tevkifatlarına ilişkin kısmının doldurulması sırasında aşağıdaki iki yöntemden birisini seçebilirler.

1.Yöntem: 10 ve daha az işçi çalıştırılıyorsa, üç aylık dönemin birinci ve ikinci aylarında
    beyannamenin sadece “SGK Bildirimleri” bölümü, üçüncü ayda ise hem “SGK Bildirimleri” hem
    de vergi tevkifatlarına ilişkin bölümleri doldurularak beyanname gönderilebilir.

2.Yöntem: 1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerimiz “SGK Bildirimleri” ile birlikte
    vergi tevkifatlarını da aylık dönemler halinde beyan edebilirler. Bu durumda tahakkuk eden
    vergilerin beyan edildiği ayda ödenmesi gerekmektedir.

1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükefleflerimizin yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri
    uygulamak için vergi dairesine herhangi bir bildirimde bulunmasına gerek bulunmamaktadır.

https://ebeyanname.gib.gov.tr/Muhtas...18.08.2020.pdf
    mevzuatta var fakat pilot ilçelerde uygulamada büyük sıkıntılar çıkmış bu nedenle ismmmo seminerinde üzerine basa basa önermemişlerdi......

Nereden
    İSTANBUL
    Böyle bir durum yok, 3 aylık şartlarını sağlıyorsanız işçi kesintileri aylık istenmiyor. Maalesef odamız bile çoğu şeyden bi haber.
    Ozan bey oda her şeyden haberdar fakat sistem hataları mevzuattan habersiz sanıyorum...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı SMMM696 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanunsuz SGK ve vergi bölümlü MUHSGK geçen hafta onayladım.Müşteri borcu ödeyince 5510 dan yararlanması için tekrar LUCA dan iptal sgk ile 5510 lu sgk hazırlayıp gönderdiğimde aşağıdaki hatayı veriyor nedendir?

07/2020-07/2020 Vergi Onay Bekliyor
    Beyannameyi PDF Formatında görüntülemek için tıklayınız.
    07/2020-07/2020 Asıl, TÜM SİG.KOLLARI/YABNC UYR, 05510-Say.Kan.MYO%5, 07 / 2020, 0 Yasal süresinde verilme Hatalı
    07/2020-07/2020 İptal, TÜM SİG.KOLLARI/YABNC UYR, Kanun türü yoktur, 07 / 2020, Yasal süresinde verilme Hatalı

Beyanname Kontrolleri Sırasında Alınan Mesajlar
    SGK Mesajı : İlgili dönemde sigortalılar için farklı belge türlerinden 30 günden fazla hizmet gününü aşıyorsunuz.Sigortalılar bilgilerini kontrol ediniz.
    İlk satıra Asıl bildirgeyi mi İptali mi yazdınız?
    Eğer Asıl yazdıysanız ilk satıra İptal bilgilerini yazıp 2. satıra Asıl bilgilerini ekleyip dener misiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ozan bey oda her şeyden haberdar fakat sistem hataları mevzuattan habersiz sanıyorum...
    Eğer böyle bir durum olsaydı Gib zaten izin vermezdi diye düşünüyorum. Mevzu sistemlik değil, işyerinde kaç kişi çalıştığı belli aylık mı 3 aylığa mı tabii belli. Mükellefe yersiz vergi ödetmenin ve başımıza iş yükü almaya gerek yok bence

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Normal. 3 aylık olup Sgk ları olan mükelleflere vergi kesintisi uygulamadık.

11 kişi altında çalışana sahip olanlar vergi kesintilerini 3 aylık olarak gönderebilirler. 2 gün önceki Gib duyurusunda açık şekilde belirtildi.

1. Zirai Tevkifat Yapmayan ve Çalıştırdıkları Hizmet Erbabı Sayısı 10 ve Daha Az Olanlarda Vergilendirme Dönemi:

Çalışanı bulunmayan mükellefler ile zirai tevkifat yapmayan mükellefler üç aylık vergilendirme dönemleri itibariyle beyanname vermeye devam edebilirler.
    En az bir sigortalı çalışanı bulunan mükellefler ise aylık mükellefiyete dönmek zorundadırlar. Haziran ayına ilişkin muhtasar beyannamesinde işçi çalıştırdığını beyan eden ve
    vergilendirme dönemi 3 aylık olan mükelleflerin vergilendirme dönemi sistem tarafından aylık döneme çevrilmiştir.

1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerimiz beyannamenin vergi tevkifatlarına ilişkin kısmının doldurulması sırasında aşağıdaki iki yöntemden birisini seçebilirler.

1.Yöntem: 10 ve daha az işçi çalıştırılıyorsa, üç aylık dönemin birinci ve ikinci aylarında
    beyannamenin sadece “SGK Bildirimleri” bölümü, üçüncü ayda ise hem “SGK Bildirimleri” hem
    de vergi tevkifatlarına ilişkin bölümleri doldurularak beyanname gönderilebilir.

2.Yöntem: 1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerimiz “SGK Bildirimleri” ile birlikte
    vergi tevkifatlarını da aylık dönemler halinde beyan edebilirler. Bu durumda tahakkuk eden
    vergilerin beyan edildiği ayda ödenmesi gerekmektedir.

1 ila 10 sigortalı çalışanı bulunan mükefleflerimizin yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri
    uygulamak için vergi dairesine herhangi bir bildirimde bulunmasına gerek bulunmamaktadır.

https://ebeyanname.gib.gov.tr/Muhtas...18.08.2020.pdf

vergi kısmı boş gelince tereddüt etmiştim.
    SGK doğru geldi.
    Ağustos ayı da böyle olacak, Eylül ayında 3 aylık vergi kesintileri ve SGK verilecek.

Teşekkür ederim.
    YA HEP YA HİÇ.

Nereden
    İSTANBUL
    Eğer böyle bir durum olsaydı Gib zaten izin vermezdi diye düşünüyorum. Mevzu sistemlik değil, işyerinde kaç kişi çalıştığı belli aylık mı 3 aylığa mı tabii belli. Mükellefe yersiz vergi ödetmenin ve başımıza iş yükü almaya gerek yok bence
    sadece beyanın ssk kısmını doldurmak isteyen hanımefendi sgk göndermeye çalıştığında vergi kısmı boştur uyarısı alıyormuş... kendisine 151 kod ile diğerlerini 0,00 gönderebileceğini belirttim....ve ismmmonun tavsiye etmediğin belirttim..... aylık 3aylık kendisinin taktiri.... ve her ay muhtasarın sgk kısmı için gönderilen beyanın için 70tl damga kesilecek zaten vergi kesintilerini de aylık yapmanın bence herhangi bir ekstra vergi yükü olmaz. düzenli ödeyen yine öder ödemeyen yine ödemez.... ödeyen azar azar ödeme yapış olur... burada fazla ve yersiz vergi yok... iş yükü de yok defter beyan sisteminde 9 ay beyannameyi sistemden çektiğinizde sadece 9 ay bilgileri gelecek 7 ve 8 elle dolduracaksınız...... ekstradan başka bir ödeme türü varsa önceki aylarda defter beyan stopaj kısmı hata vermez mi?
    kusuruma bakmayın fazla detaycıyım.. affınıza sığınıyorum .

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    sadece beyanın ssk kısmını doldurmak isteyen hanımefendi sgk göndermeye çalıştığında vergi kısmı boştur uyarısı alıyormuş... kendisine 151 kod ile diğerlerini 0,00 gönderebileceğini belirttim....ve ismmmonun tavsiye etmediğin belirttim..... aylık 3aylık kendisinin taktiri.... ve her ay muhtasarın sgk kısmı için gönderilen beyanın için 70tl damga kesilecek zaten vergi kesintilerini de aylık yapmanın bence herhangi bir ekstra vergi yükü olmaz. düzenli ödeyen yine öder ödemeyen yine ödemez.... ödeyen azar azar ödeme yapış olur... burada fazla ve yersiz vergi yok... iş yükü de yok defter beyan sisteminde 9 ay beyannameyi sistemden çektiğinizde sadece 9 ay bilgileri gelecek 7 ve 8 elle dolduracaksınız...... ekstradan başka bir ödeme türü varsa önceki aylarda defter beyan stopaj kısmı hata vermez mi?
    Çok haklısınız.
    2 tane işçisi var işyerinin 3 aylık neden olmuyor diye soruyor.
    3 aylık yapınca da damga vergisi çıkıyor.
    Bu defa da neden damga vergisi var diye soruyor.
    Vazgeçtim 3 aylık vermekten, 1 çalışan bile varsa aylık vereceğim.
    YA HEP YA HİÇ.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bende fazla detaycıyımdır. Sadece Sgk kontrol edeceğime ayrıca Muhtasarı da her ay kontrol etmek durumunda olacağım. Kira değişti mi değişmedi mi, faturalar işlenmediyse herhangi bir makbuz kesildi mi kesilmedi mi? Vs vs. sadece Sgk onaylar geçerim diğerlerini 3 aylık döneminde kontrol ederim. Her zamanki gibi.

Defter beyanlık mükellefimiz pek yok, bilanço usulü genelde. Personelin maaşı neyse onu yatıran mükellefimiz çoğunlukta ayrıca kira yükü yüksek olanlarda var. Aylık muhtasar ödemesi 10.000-15.000 civarı. Neden 2 ay parayı kullanmak varken erkenden ödetelim ki? Devlet bu imkanı açık açık vermiş zaten. Sadece muhasebe olarak bakmayın konuya bu işin finans kısmı da var

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı fadime Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok haklısınız.
    2 tane işçisi var işyerinin 3 aylık neden olmuyor diye soruyor.
    3 aylık yapınca da damga vergisi çıkıyor.
    Bu defa da neden damga vergisi var diye soruyor.
    Vazgeçtim 3 aylık vermekten, 1 çalışan bile varsa aylık vereceğim.
    Sgk da damga vergisi yok diye yanıtlayabilirsiniz Hatta bu durumda mükellef daha karlı. Sgk ta her tahakkuk için damga vergisi ödüyordu şimdi sadece 1 tane.