Sayfa 5 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu
Toplam 92 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhtasar ve Sgk Prim Beyannamesi hakkında

Müdavim Üye
    Alıntı sculfaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter-Beyan sisteminde MUHSGK gönderirken "Sigortalı Çalışan Bilgileri tablosunda 1. satırda İstirahat Sürelerinde Çalışmamıştır (E/H) bilgisi girilmelidir." uyarısı alıyorum.

Zirve üzerinde hazırlanan ve gönderilen beyannamelerde bu kısıma herhangi bir bilgi girilmiyor ve beyanname onaylanabiliyor.

Defter-Beyan'da nasıl bir yol izlemeliyim? Sigortalının istirahat raporu yok ki zaten, bu sorunun cevaplanması saçma değil mi? Hangisini işaretlemeliyim?
    Defter beyanda bu bilgiyi ve g.v muaf mı bilgisini zorunlu tutuyor maalesef.2 bilgiyi de Hayır olarak girerek beyannamenizi onaylayabilirsiniz

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    Temmuz ayında bir işçi vardı veTemmuzda çıktı şimdi sigortalı çalışmıyor temmuz sigorta kısmını versem vergi kesintileri temmuz ağustos eylül olarak üç aylık versem aylık veya üç aylık dönem değirmi teredütte kaldım

Üye
    Alıntı yildizomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter beyanda bu bilgiyi ve g.v muaf mı bilgisini zorunlu tutuyor maalesef.2 bilgiyi de Hayır olarak girerek beyannamenizi onaylayabilirsiniz
    Teşekkür ederim, bu şekilde onayladım. Hayır seçeneği seçilince beyannamede istirahat ile ilgili bölüm boş olarak çıkıyormuş.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı mali006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Temmuz ayında bir işçi vardı veTemmuzda çıktı şimdi sigortalı çalışmıyor temmuz sigorta kısmını versem vergi kesintileri temmuz ağustos eylül olarak üç aylık versem aylık veya üç aylık dönem değirmi teredütte kaldım
    Yapabilirsiniz tabi ama kira vs yoksa yüklü ödeme çıkmıyosa verin gitsin çünkü dv nden kurtulursunuz
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Öteden beri APHB ni sorunsuz verdiğimiz Aile Hekimliğindeki personelin kimlik no ve soyadı hatalıdır diyor halbuki hiç bir değişiklik de yok bu sorunu yaşayan oldu mu
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    aylık kira ödemesi var

Kıdemli Üye
    Alıntı muhasebe- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın @HELP ve @Bybaspinar tam olarak ifade edemedim sanırım , Aylığa olarak MuhSgk'ye çevirdikten sonra Sadece Muhtasar Bildirimleri için 3 Aylık vermek istediğimizde 10 kişi altı çalışanımız olduğunda , 3 Aylık vereceğimiz Stopaj için önceden dilekçe yazılması gerekiyor diye bir duyuru var buna istinaden soruyorum ekstra vergi dairesine dilekçe verme kısmını bunu da aşağıdaki yazıya istinaden soruyorum :

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 98 inci maddesine göre, ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine 3 ayda bir verebilirler

bizim şimdi aylığa çevirdikten sonra 3 Yalık göndereceğimiz muhtasarlarda tekrar vergi dairesine dilekçe verme zorunluluğumuz var mı teşekkürler.
    Sayın muhasebe;
    neden duyurunun bir bölümünü alıp buraya kopyalıyorsun?. Aşağıdaki duyuruda ilk paragraf Gelir Vergisinin Kanun maddesini açıklamıştır. Devam eden paragraf ise aylık verilme sebebini açıklamıştır.

"193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu nun 98 inci maddesine göre, ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine 3 ayda bir verebilirler.

Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması ile birlikte sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerin çalışanlarının prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini aylık olarak bildirmesi gerektiğinden aylık olarak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermeleri gerekmektedir.
    Ancak 10 veya daha az çalışanı bulunan mükelleflerimiz (zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere) Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinin (Sıra No: 1) 5’inci maddesinde yer alan düzenleme gereğince Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerinde yaptıkları ödemeleri veya tahakkuk ettirdikleri kârlar ve iratlar ile bunlardan kestikleri vergileri her ay yerine Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarına ilişkin olarak sırasıyla Nisan, Temmuz, Ekim ve izleyen yılın Ocak aylarında verilecek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine dâhil etmek suretiyle beyan edebileceklerdir. "

Üye
    merhaba
    vergi kısmı boş olarak aylık muhsgk beyanı verdim
    boş beyana 69,70 tl damga vergisi çıktı, sgk da damga vergisi çıkmadı
    damga vergisi bu şekilde mi olacak

Müdavim Üye
    Alıntı muratduzce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba
    vergi kısmı boş olarak aylık muhsgk beyanı verdim
    boş beyana 69,70 tl damga vergisi çıktı, sgk da damga vergisi çıkmadı
    damga vergisi bu şekilde mi olacak
    İşleminiz doğru.SGK damga vergisi artık kalktı

Yeni Üye
    [QUOTE=accounter;794679]Kira vb herhangi bir stopajı olmayan çalışan iki işçinin biri KÇÖ diğeri Ücretsiz İzinde olması sebebiyle 0 prim olan mükellefim için beyanname vermeme dilekçesi mi vereceğiz ?. Bu durumda SGK'yı da mı vermeyeceğiz ?. Normalde 0 prim iken bile bildirge veriyorduk ama bu yeni düzende nasıl olacak ?.[/QUO

çalışan sayısını girdiğiniz için ödeme tür koduna da 011 veya 012 istiyor. Defter beyanda ise sıfır prim kabul etmiyor maalesef ücret kısmına 0,01 tl yazın diyor 189