Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Poşet beyannamesinde önceden verilmeyecek diye dilekçe yazanlar

Müdavim Üye

Poşet beyannamesinde önceden verilmeyecek diye dilekçe yazanlar

Meslektaşlarımızın kafası çok karışmış durumda. Bilindiği gibi poşet beyannamesine bazı mükelleflerimizi ilgilendirmediği için dilekçe verdik. Sonra bu kişilere poşet beyannamesi vermedik. Şimdi bunun adı gekap oldu. Boş olarak tüm mükelleflere verilecek, sonra dilekçe yazılacak deniliyor.

Bizde cezalardan korktuğumuz için muallakta kaldık. Aslında gekap beyannamesi diye birşey yok. Bunun adı poşet beyannamesi. E-beyanname bdp programında poşet olarak çıkıyor. İçeriğinde gekap vb birşeyeler yazabilir. Asıl bunun adı poşet olduğu için, önceden verilmeyecek diye dilekçe yazılanlara hiçbir beyanname vermeyeceğiz diye biliyorum. Tam da emin olamadım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Evet üstat bende aynı durumdayım. 2. el telefon satışı ve tamiri ile uğraşan mükellef hiç poşet satışı yapmadığı halde yine de boş beyan vermek gerekir mi
    Yoksa dilekçe ile mükellefiyeti kaldırmak mı gerekir. Pansiyon, emlak işiyle uğraşan mükelleflere dahi 2019 da beyannamesi verilmiş
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye
    gekap beyanında poşet haricinde bir sürü kodlar var. öğneğin lokanta işletmeleri , bitkisel yağ atıkları var. platsik su ,ayran ,cam kola vs. gibi bunlarda bildirlicek sanırım.

birde bir firma , boş karton kolileri hurdacıya fatura ile satıyor. hurdacıya satılan bu karton koliler içinde gekap beyanı verecekmiyiz.

Müdavim Üye
    2.sınıf işletmeler defter beyan üzerinden veiyor halen değil mi?

Müdavim Üye
    https://forum.mustafagulsen.com/show...e-verecekmiyim

Bu yazımdan sonra sabit konu başlığına atılmış. Teşekkür ediyorum. Gekap poşet beyannamesinden 22.000 tl ceza yememek için, boş verilmesi gerektiğini anlıyorum. Cezalanmamak için boş ve dolu olanlara dönem ve süresi içinde tamamen boş vereceğim.

Müdavim Üye
    Alıntı deryaderya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2.sınıf işletmeler defter beyan üzerinden veiyor halen değil mi?
    Defter Beyan Sisteminden beyannameler bölümünden geri kazanım katılım beyannamesi üzerinden vereceksiniz onaylayacaksınız. Zaten Ocak-Haziran 2020 yılı olarak çıkıyor.

Müdavim Üye
    Şimdi GEKAP için tüm mükelleflere ilk beyan verip sonramı kapanış verelim .Eski düzende devammı edelim?

Müdavim Üye
    alıntı ile cvp ve bu msj dan alıntı nasıl yapılıyor.alakasız oldu ama yapamadım

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter Beyan Sisteminden beyannameler bölümünden geri kazanım katılım beyannamesi üzerinden vereceksiniz onaylayacaksınız. Zaten Ocak-Haziran 2020 yılı olarak çıkıyor.
    İnteraktiften dilekçemizi verdiğimizde yoklamaya da geliyorlar ve GEKAP ı kaldırıyorlar, verilmemesi gereken beyanlarda yine de niye boş verilmesi gerekir
    Vergi daireside bunu onaylamış oluyor
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ben her mükellefin boş da olsa her dönem ( 6 ayda bir ) GEKAP beyannamesi vermesi gerektiği iddiasına katılmıyorum. Hatta bir dönem verip sonra GEKAP ile işi olmayanın dahi beyanname vermemesinde sorun olacağını düşünmüyorum. Tabi işi itibariyle sonraki dönemlerde GEKAP ile alakasının olamayacağını ispat etmesi gerekir. Ör. Her ay koli kullanması gereken bir mükellefin satışları olduğu halde sonraki dönemlerde koli kullanamadım demesi elbetteki inandırıcı olmayacaktır.

Netice şu anda herkesin beyan vermesi bana göre gerekmiyor. Belirtilen video da GEKAP beyanını dolu olarak verip sonraki dönemde işi olmayanın boş vermesi gerektiğini ifade ediyor ki bana göre zorlama bir yorum. Aynen damga vergisi beyanı gibi gerektiği dönemlerde vermek gerekir. Hatta açarken dilekçe dahi vermeye gerek yok.
    Konu DUMANLI tarafından (29.Temmuz.2020 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.