Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 14.07.2020 Tarihli GİB Duyurusu

Müdavim Üye

Müdavim Üye
    En büyük dertlerimizden biri olan FormBA ve form BS gib tarafından otomatik oluşturulacak ve biz sadece onaylayacağız. Bundan daha iyisi tamamen kaldırılması.

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    İnşallah bir an önce çıkarda, bir nebze olsun rahatlarız.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı ejder27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En büyük dertlerimizden biri olan FormBA ve form BS gib tarafından otomatik oluşturulacak ve biz sadece onaylayacağız. Bundan daha iyisi tamamen kaldırılması.
    Bence erken seviniyorsunuz. Sadece e arşiv e fatura vs kullanan mükelleflerin buralardan düzenledikleri faturalar BA ve BS formu olarak oluşturulacak ve bunun onayı istenecek diyor. Peki buralardan düzenlemeyen faturalar ne olacak eski usulde devam edilecek. Yanlış anlamadıysam eskisinden daha zor sistem geliyor her mükellefe 2 şer kez BA BS yapmak zorunda kalabiliriz. E fatura e arşiv de olan bir mükellefin kağıt fatura ile mal veya hizmet alışı yok mu onlar ne olacak 5000 Tl yi geçiyorsa kapsama girecektir. İnşallah yanılırım.
    Konu DUMANLI tarafından (14.Temmuz.2020 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence erken seviniyorsunuz. Sadece e arşiv e fatura vs kullanan mükelleflerin buralardan düzenledikleri faturalar BA ve BS formu olarak oluşturulacak ve bunun onayı istenecek diyor. Peki buralardan düzenlemeyen faturalar ne olacak eski usulde devam edilecek. Yanlış anlamadıysam eskisinden daha zor sistem geliyor her mükellefe 2 şer kez BA BS yapmak zorunda kalabiliriz. E fatura e arşiv de olan bir mükellefin kağıt fatura ile mal veya hizmet alışı yok mu onlar ne olacak 5000 Tl yi geçiyorsa kapsama girecektir. İnşallah yanılırım.
    sayın dumanlı e faturaya geçen firmalar 1 temmuzdan itibaren e arşiv faturaya geçiş zorunluluğu başladı.yani artık kağıt fatura kesemezler.
    SMMM

Yeni Üye
    Nereden
    ÜSKÜDAR / İSTANBUL
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın dumanlı ya katılıyorum hala kağıt fatura düzenleyen ve gıb sisteminden fatura kesmemek için iki üç parça şeklinde faturalar geliyor bunların sistemde takibi imkansız bunlar için ayrı bir form b verileceğini sanmıyorum hazır formu düzelteceğiz sanki

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı hazin21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın dumanlı e faturaya geçen firmalar 1 temmuzdan itibaren e arşiv faturaya geçiş zorunluluğu başladı.yani artık kağıt fatura kesemezler.
    Benim mesajımı tam okumamışsınız sanırım. Ben e fatura ve e arşiv kapsamındaki bir firmanın mal ve hizmet alışından bahsediyorum. Bu firma 5000 TL nin altında bir kaç defa ( ör. 3000+3000+2000= 8000 ) alış yaparsa ve bu faturalarda kağıt ile geliyorsa ( e arşiv kesmek zorunda olmayan bir firmadan ) bu alışları BA formunda bildirmeyecek mi?

Kıdemli Üye
    anlaşılan e-arsiv olanlar otomatik gelecek. diğerlerini biz tamamlayacağız. Yine ba bs yapacağız.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    valla ben mail attım direk kaldırın dedim saçma dedim + cezalarınız çok acımasız dedimö lütfen herkes dedikleri maile mail atsın korkmayın sizi yemezler o mail adresine binlerce mail giderse belki kaale alınırız