Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yevmiye defterlerinin kapanış tasdik zorunluluğu ilk ne zaman başladı

Müdavim Üye

yevmiye defterlerinin kapanış tasdik zorunluluğu ilk ne zaman başladı

yevmiye defterlerinin ilk kapanış tasdiki zorunluluğu ne zaman başladı 2003 yılların yevmiye defterlerinin kapanışlarının yapılması ile mi başladı ?

Müdavim Üye
    Alıntı MELEK YILDIRIM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yevmiye defterlerinin ilk kapanış tasdiki zorunluluğu ne zaman başladı 2003 yılların yevmiye defterlerinin kapanışlarının yapılması ile mi başladı ?
    6102 sayılı yeni Ticaret kanunun ile getirilen bir hüküm.
    aynı kanunun 64. maddesi ile bu zorunluluk getirilmiştir.
    Kanun 2011 de çıktı ve bu yıla ait defterler 2012 haziran ayına kadar kapanış tasdikine tabi tutuldu.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Yeni ttk'nın kabul tarihi 2011 olmakla birlikte, yürürlük tarihi 01/07/2012 olup, ilk kapanış tasdiki 2012 defterleri için 2013 yılında yapıldı diye hatırlıyorum. İlk süre de hesap dönemi takvim yılı olanlar için haziran değil, mart ayı sonu idi.

Eski ttk düzenlemelerine göre takip eden ayın ocak ayı sonuna kadar kapanış tasdiki yaptırılıyordu.

Müdavim Üye
    Eski ttkda ne zaman başlamıştı ilk

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    O 1956'ta kadar gider

Ben aşağıdaki metin buldum, kesin tarih için mevzuat havuzuna dalmanız lazım.

Daha önce cezai müeyyide öngörülmediğinden sadece büyük şirketler, dava aşamasında delil teşkil etmesi açısından bu işlemi yaptırıyordu.
    Yeni ttk ile birlikte ceza düzenlemesi geldiğinden, herkes yaptırmaya başladı. Kapanış tasdiki benim bildiğim kadarıyla hep vardı.

Müdavim Üye
    Melek üstat siz ne için soruyorsunuz bunu?

Önemli bir çalışma için araştırıyorsanız; kapanış mevhumu çok çok eskiden beri var. Ta osmanlı zamanından gelme bir kuraldır.

Cumhuriyet döneminde ise, ilk Ticaret kanunu olan Kanun'u Ticaret 1926' da ilan edilmiş, defterlerin kapanış tasdiki de 74. madde ile zorunlu hale getirilmiştir. Kanun metni aşağıdadır;

https://www.kanunum.com/files/kanun_tbmm_c004_00865.pdf

Sonra 1956' da o zamanın yenisi Türk Ticaret Kanunu çıkarılmış, onda da 70. maddede bir bent ile zorunlu hali devam ettirilmiştir. Onunda kanun metni aşağıdadır;

https://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/9353.pdf

Osmanlı kaynaklarında da kapanış tasdiki olayı var. Doğrusu ticareti kayıt altına almayı benimsemiş tüm ekonomik sistemlerde mevcut bu olay.

Dediğim gibi ne için sorduğunuzu da belirtirseniz, daha net bilgiler alabilirsiniz.