Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TAKDİR KOMİSYONU KARARINA GÖRE TARHİYAT

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  <DIV style="BORDER-RIGHT: windowtext 6pt solid; PADDING-RIGHT: 4pt; BORDER-TOP: windowtext 6pt solid; PADDING-LEFT: 4pt; BACKGROUND: #e6e6e6; PADDING-BOTTOM: 1pt; BORDER-LEFT: windowtext 6pt solid; PADDING-TOP: 1pt; BORDER-BOTTOM: windowtext 6pt solid; mso-border-shadow: yes">
  DANIŞTAY DOKUZUNCU DAİRE


  <H5 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Tarih : 37.03.2001</H5>
  Esas No : 2000/2926
  Karar No : 2001/1112


  TAKDİR KOMİSYONU KARARINA GÖRE TARHİYAT

  İlgili dönem beyannamesinin verilmemesi nedeniyle dönem matrahının takdiri için takdir komisyonuna başvurulması yerinde ise de takdir komisyonunca takdir edilen matrahın hiçbir araştırmaya dayanmadığı anlaşıldığından bu matrah üzerinden salınan cezalı vergide hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

  İstemin Özeti: Yükümlünün ilgili dönem katma değer vergisi beyannamelerini yasal süresinde vermediğinden bahisle takdir komisyonunca re’sen takdir edilen matrah üzerinden 1994/Ocak ile Kasım dönemleri için adına re’sen salınan kaçakçılık cezalı katma değer vergisi ile 1994/Aralık, 1995/Ocak, Şubat, Mart, Nisan dönemleri için kesilen usulsüzlük cezalarının terkini istemiyle açılan davayı; 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 41/1.maddesinde katma değer vergisi beyannamelerini vergilendirme dönemini takip eden ayın 25. günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine verecekleri, aynı Kanun’un 40/3. maddesinde de herhangi bir vergilendirme döneminde vergiye tabi işlemleri bulunmayan mükelleflerin de beyanname vermek mecburiyetinde olduklarının hükme bağlandığı olayda ilgili dönem beyannamesinin verilememsi nedeniyle dönem matrahının takdiri için takdir komisyonuna başvurulması yerinde ise de mahkemelerinin 1996/617 sayılı esasında kayıtlı dosyada mevcut işlem dosyasının incelenmesinden takdir komisyonunca takdir edilen matrahın hiçbir araştırmaya dayanmadığı anlaşıldığından bu matrah üzerinden salınan cezalı vergide hukuka uyarlık görülmediği öte yandan 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 352/1-1. maddesinde vergi beyannamelerinin süresinde verilmemiş olması halinde birinci derecede usulsüzlük cezası kesileceğinin öngörüldüğü, olayda davacının 1994/Aralık, 1995/Ocak, Şubat, Mart, Nisan dönemlerine ait katma değer vergisi beyannamelerinin süresinde verilmediği ihtilafsız olduğundan, kesilen usulsüzlük cezalarında isabetsizlik görülmediği gerekçesiyle kısmen kabul ederek kaçakçılık cezalı katma değer vergisini kaldıran usulsüzlük cezalarını ise onayan (..........) Vergi Mahkemesi’nin 06.04.2000 tarih ve 2000/256 sayılı kararının yükümlünün dönem matrahının takdir komisyonunca re’sen takdir edildiği, bu matrah üzerinden yapılan cezalı tarhiyatta isabetsizlik olmadığı ileri sürülerek bozulması istenilmektedir.

  Karar: Temyiz edilen (..........) Vergi Mahkemesi’nin 06.04.2000 tarih ve 2000/256 sayılı kararında 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 49. maddesinin 1. fıkrasında sayılan bozma nedenlerinden hiçbirisinin bulunmadığı anlaşıldığından temyiz isteminin reddine anılan Mahkeme kararının onanmasına oy birliği ile karar verildi.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  1,432
  Bence kazanılması en kolay "balık" davalar. Takdir komisyonu kararlarına dayanılarak yapılan cezalı tarhiyatlara karşılık açılan davalardır. Yeter ki, süresi kaçırılmamaış olsun.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •