Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şirket hisse devri sgk bildirim

Müdavim Üye

şirket hisse devri sgk bildirim

Merhaba;
    Tek ortaklı ltd.şti.ortağı hissesini eşine devretti. Noterden hisse devir sözleşmesi yapıldı ancak, ticaret sicilde daha tescil edilmedi.
    SGK bildirimi için ;
    1- Çıkan ortağın ve yeni giren ortağın 4b kapsamında bildirim süresi kaç gün ve noter tarihinden itibaren mi geçerli yoksa tescil tarihinden itibaren mi geçerli?
    2- SSK dosyası için (e bildirge ve işyeri bildirgesi) birşey yapmaya gerek var mı ? (çıkan ortak dışarıdan atamalı şirket müdürü olarak devam edecek.)

İyi çalışmalar.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    5510 sayılı Kanuna göre limited şirket ortaklarının sigortalılığı, şirketin ticaret sicili müdürlüklerince tescil edildiği tarihten itibaren başlatılır ve ticaret sicili müdürlüklerince tescil edildikleri tarihten itibaren 10 gün içinde SGK'ya bildirilir. Burada bildirim yükümlülüğü ticaret sicili müdürlüklerine aittir.

Ancak, limited şirket ortaklarından hisse devri alan yeni ortakların sigortalılıkları, şirket genel kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve bu tarihin, genel kurul kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicili müdürlüklerince tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince genel kurul karar tarihinden itibaren 10 gün içinde Kuruma bildirilmesi gerekir.

Bu açıklamalar ışığında; yeni ortağın şirket yetkilileri tarafından SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir.

Burada bildirim yükümlülüğü vergi daireleri veya ticaret sicil müdürlüklerinde değildir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/isveren

2.
    Şirket müdürü devreden ortak her ne kadar dışarıdan müdürolarak devam etsede tek ortaklı şirketin ortagı şirket müdürü olmak zorunda ve müdürler kurulu başkanı seçmeleri gerekir bu değişikliğide kuruma bildirmek gerekir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5510 sayılı Kanuna göre limited şirket ortaklarının sigortalılığı, şirketin ticaret sicili müdürlüklerince tescil edildiği tarihten itibaren başlatılır ve ticaret sicili müdürlüklerince tescil edildikleri tarihten itibaren 10 gün içinde SGK'ya bildirilir. Burada bildirim yükümlülüğü ticaret sicili müdürlüklerine aittir.

Ancak, limited şirket ortaklarından hisse devri alan yeni ortakların sigortalılıkları, şirket genel kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve bu tarihin, genel kurul kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicili müdürlüklerince tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince genel kurul karar tarihinden itibaren 10 gün içinde Kuruma bildirilmesi gerekir.

Bu açıklamalar ışığında; yeni ortağın şirket yetkilileri tarafından SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir.

Burada bildirim yükümlülüğü vergi daireleri veya ticaret sicil müdürlüklerinde değildir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/isveren

2.
    Şirket müdürü devreden ortak her ne kadar dışarıdan müdürolarak devam etsede tek ortaklı şirketin ortagı şirket müdürü olmak zorunda ve müdürler kurulu başkanı seçmeleri gerekir bu değişikliğide kuruma bildirmek gerekir.
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Ama şurada takıldım.
    Noter devir sözleşmesi tarihi 17/06/2020
    Ticaret sicilde henüz tescil edilmedi. Kontrolde bekliyor.
    17/06/2020 tarihimi dikkate alınmalı, yoksa ticaret gazetesi tescil edildiği tarih mi?

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Şu ana kadar ceza yazıldıgını görmedim ama bana kalırsa noter devir sözleşmesi ve karar fotokopileri ile kuruma bilgi veriniz.
    Asıl olan tescil tarihidir ama bazen aksaklıklar olabiliyor. Bildirim sürelerine baktıgımızda maliye 30 gün der ticaret sicil karar tarihinden itibaren 15 der sgk 10 gün der o yüzden karar ve devir sözlş. fotokopileri ile ilgili kuruma bildirimde bulununuz.

İyi çalışmalar dilerim.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Şunuda belirteyim buradaki sürenin amacı sigortlılıgın sona erdirilmesi ve başlangıcı işlemlerinin 10 günlük sürede geçikme yaşanmaması ile ilgili bir durum. Örnegin devir yaparsınız karar alırsınız fakat tescil herhangi bir sebep/lerden dolayı gecikebilir. Amaç sgk tescil işlemlerini tamamlamaktır.

Müdavim Üye
    teşekkür ederim.
    iyi çalışmalar

Yeni Üye
    Noter devir tarihinin bir önemi yok, önemli olan Karar tarihi, cezai işlem uygulanıyor diye biliyorum, detaylı araştırarak işlem yapınız..